San-Tez Programı mayıs-haziran başvuru sonuçlarının belli oldu.

Sanayi Tezleri (San-Tez) Programı Mayıs-haziran dönemindeki başvurularından destek kararı alınan projelerin toplam bütçesi 2 milyon 238 bin liraya ulaştı ve bu tutarın 1 milyon 615 bin lirasının Bakanlık tarafından hibe olarak karşılanacak.

Programla, sanayiye aktarılan üniversitelerdeki bilgi birikimi sayesinde sanayicilerin sorunları çözmek veya teknoloji seviyesini yükseltmenin hedefleniyor.değerlendirilen 15 projeden destek kararı alınan 9 projenin toplam bütçesi 2 milyon 238 bin liraya ulaştı.

Bu tutarın 1 milyon 615 bin lirasının Bakanlıkça hibe olarak karşılanacak.

“Desteklenen projelerin Batman, Uşak, Erzurum, Muğla, Kayseri, Bursa, İzmir ve Ankara illerinde bulunduğu görülmektedir. San-Tez Programı kapsamında Batman Üniversitesi’nden ilk kez bir proje desteklenmeye değer bulunmuştur. Yürütücülüğünü Yrd. Doç. Dr. Zülküf Demir’in yaptığı ‘Susam Zarını Soyma Makinası’ başlıklı projeyle, gıda sanayinde ilgili üretim alanındaki makinelerde aşırı miktarda kullanılan su miktarı azaltılacak, tuz kullanımı ve çözeltiden çıkarma işleminden sonraki yıkama aşamaları tamamen ortadan kaldırılacaktır. Bu desteklerle birlikte 2015 yılında desteklenen toplam proje sayısı 17’ye, destek miktarı da 7 milyon 206 bin 244 liraya ulaştı.”