Ana Sayfa Sektörel Haberler Sanayi ciro endeksi Nisan’da arttı

Sanayi ciro endeksi Nisan’da arttı

58
Google search engine

Sanayi ciro endeksi Nisan’da bir önceki aya göre yüzde 2,2 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı Nisan ayı sanayi ciro endeksini açıkladı. Buna göre; mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2017 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,5 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,1 arttı.

Sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 29,5 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2017 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 48,1 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 29,1 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ana sanayi grupları (MIGs) incelendiğinde, 2017 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 9 ile sermaye malında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 166,6 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu artışı yüzde 13,4 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı ve yüzde 7,2 ile ağaç, ağaç ürünleri ve mantar ürünleri (mobilya hariç) imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en fazla azalış yüzde 15,1 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu azalışı yüzde 10,4 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı ve yüzde 7,7 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı takip etti.

Önceki İçerikMobilya satışlarında yüzde 40 oranında artış
Sonraki İçerikSGK’dan mükelleflere yapılandırma uyarısı