Sanayi ciro endeksi ocak ayında yüzde 7 artış kaydetti. En yüksek artış yüzde 47 ile makine ve ekipmanların kurulumunda gerçekleşirken, eczacılık ürülenleri imalatındaki yüzde 28’lik artış dikkat çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ocak ayı sanayi ciro endeksi verilerini açıkladı. Sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre yüzde 7 arttı. Sanayi ciro endeksi 4 ay arka arkaya yükselme kaydetti.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; 2017 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 32,5 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 23,9 artış kaydetti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; 2017 yılı ocak ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,2 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7,1 artış gösterdi.

Ana sanayi gruplarında en fazla artış enerjide

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ana sanayi grupları (MIGs) incelendiğinde, 2017 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 18,8 ile enerjide gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 47,4 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu artışı yüzde 28,4 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı ve yüzde 20,7 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı takip etti.

En fazla azalış tütün ürünleri imalatında gerçekleşti

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre en fazla azalış yüzde 35,8 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu azalışı yüzde 20,4 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı ve yüzde 7,7 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti.