Sanayi üretimi, aralık ayında piyasa tahminlerine yakın geldi. Takvim etkisinden arındırılmış üretim yüzde 1.3 artış gösterirken, arındırılmamış verilere göre üretimde yüzde 1.2 artış hesplandı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, aralık ayında yüzde 1.3 artış gösterdi. Anketlerde beklenti yüzde 1 ila 1.5 arasınydaydı. Arındırılmamış verilere göre üretim yüzde 1.2 artış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise aylık bazda yüzde 0.2 azaldı. Aylık üretimin yüzde 0.09 azalacağı tahmin ediliyordu.Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, aralık ayında yüzde 1.3 artış gösterdi. Anketlerde beklenti yüzde 1 ila 1.5 arasınydaydı. Arındırılmamış verilere göre üretim yüzde 1.2 artış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise aylık bazda yüzde 0.2 azaldı. Aylık üretimin yüzde 0.09 azalacağı tahmin ediliyordu.

TÜİK verilerine göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2016 yılı Aralık ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 3,4 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi aynı kaldı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 0,2 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2016 yılı Aralık ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,5 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,8 arttı.

En yüksek azalış ara malı imalatında

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi grupları (MIGs) incelendiğinde, 2016 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış yüzde 1,8 ile ara malı imalatında gerçekleşti.

Elektronik üretimi yüze 15 düştü

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış yüzde 15,1 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, yüzde 8,3 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı ile diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı takip etti.

Eczacılık ürünleri üretimi yüzde 27 arttı

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 27,3 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 8,5 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı ve yüzde 4,4 ile giyim eşyalarının imalatı takip etti.

Sanayi üretimi bir önceki çeyreğe göre yüzde 3,9 arttı

2016 yılı dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 3,9 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,1 arttı.