Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak ayı sanayi üretim endeksi verilerini açıkladı. Üretim bir ayda yüzde 1,3 oranında arttı.

Takvimsel etkilerden arındırılarak yapılan hesaplamada endeks yıl baz alınarak yüzde 2,6’lık oranda artış kaydetti. Sanayi üretim endeksi Ocak ayında, Aralık ayına oranla yüzde 1,3’lük artış yaşadı.

2017 yılının ilk ayında sanayi üretim endeksinde artışların yaşandığı gözlemlendi. Sektörel bazdaki gelişmeleri de değerlendiren TÜİK madencilik alanında düşüş olduğunu belirtti. Söz konusu sektöre ait verilerde düşüşün yüzde 4,1’lik oranda olduğu belirtildi. İmalat sanayisindeki durum artış yönlü oldu. Yüzde 1,6’lık oranda artış kaydeden sektörü, elektrik sektörü, iklimlendirme ve dağıtım sektörleri takip etti. Bu sektörlerdeki artış ise yüzde bir buçuk oranında arttı.

Sektörde mobilya lider

Yine takvimsel etkilerden arındırılarak yapılan hesaplamalarda en iyi çıkışı enerji sektörünün yaptığı görüldü. Buna göre 2017’nin Ocağında sektör yüzde 3,7’lik artış kaydetti. Yine aynı dönem baz alındığında imalat sanayisinde de artış yaşandığı ortaya çıktı. Bu sektörde lider mobilya oldu. mobilya sanayi üretim endeksi Ocak ayında yüzde 18 artışla birinci oldu. metal ürünlerinin imalatına yönelik endekste yüzde 11 oranında fazla artış kaydetti.

İmalat sanayinin alt kollarındaki veriler, bilgisayar ve elektronik ürünlerinde azalış yönlü hareketlenme olduğunu gösterdi. Söz konusu alanlarda yüzde 15,9’lük azalış meydana geldi. Bunların yanında deri ile imal edilen ürünlerde azalışa ev sahipliği yaptı.

Sanayi üretim endeksine yönelik yapılan tahminler, bu oranların gerisinde kaldı. Uzmanlar yıl bazlı tahminlerinde yüzde 2,3’lük artış ön görmüştü. Aylık tahminlerde ise yüzde 1,1’lik artış beklenmekteydi.