Temmuzda yüzde 7 düşen sanayi ciro endeksinde, ağustosa yüzde 10’a yakın artış yaşandı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 9,6 arttı. Ciro endeksi, temmuzda yüzde 7 düşüş kaydetmişti.

TÜİK’in açıkladığı sanayi ciro endeksi verilerine göre, sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2016 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 21 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 9,3 arttı.

147dajpg

Takvim etkisinden arındırılmış ciro yüzde 2,4 arttı

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2016 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 14,4 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,1 arttı.

En fazla artış ara malında

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en fazla artış ara malında gerçekleşti. Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2016 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 13,2 ile ara malında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en fazla artış yüzde 55,8 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu artışı yüzde 26,6 ile diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı ve yüzde 24,2 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı takip etti.

En fazla düşüş tütün ürünleri üretiminde

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en fazla azalış tütün ürünleri imalatında gerçekleşti

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre en fazla azalış yüzde 26,1 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu azalışı yüzde 22,7 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı ve yüzde 0,8 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı takip etti.