Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yapılacak yeni düzenleme ile şirket kurma ve tasfiye etme süreçlerinin kolaylaşacağını, maliyetlerin düşeceğini açıkladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, şirket kurma ve şirket tasfiye etme süreçlerinin kolaylaştırılmasına yönelik yeni düzenlemenin kısa sürede Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sevk edileceğini bildirdi.

Kuruluş işlemleri 2 gün sürecek

Düzenleme ile defter açılış onaylarının ticaret sicil müdürlüklerince yapılacağını ve şirket sözleşmelerinin kurucular tarafından ticaret sicili müdürlüklerine imzalatılacağını belirten Tüfenkci, “Kısa sürede Meclis’e sevk edeceğimiz düzenlemeyle şirket kurmak da tasfiye etmek de kolaylaşacak. İsteyen notere gidecek, isteyen ticaret sicil müdürlüklerinde işlemlerini başlatacak, sonlandıracak. Bu da zaman kayıplarını önleyecek. Eskiden 7-8 günde tamamlanan bu işlemleri 2 güne sığdırmış olacağız. Ticaret siciline kuruluş sözleşmenizi verdiğinizde imzanız orada tasdik olacak. Vergi dairesine gitmenize gerek yok. Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) numarası verdiğinizde oradan vergi numaranızı da almış olacaksınız. Akabinde hemen gerekli dörtte biri sermayeyi bloke ettikten sonra şirketiniz kurulmuş olacak.” dedi.

Tasfiye süresi 6 aya iniyor

Mevcut uygulamada Türkiye’de 1,5 yıl süren şirket tasfiye işlem süresinin de yeni düzenleme ile 6 aya ineceğini bildiren Tüfenkci, “Vatandaşlarımız 6 ay içerisinde şirketini tasfiye edecek. Bu da hem maliyet açısından büyük rahatlama getirecek, hem de artık kapattığınız şirketin 1,5 yıl diğer maliyetlerine katlanmayacaksınız. Tasfiye sürecini kısa zamanda bitirmiş olacaksınız. 100 bin lira sermayeli bir şirketi 3 bin lira 3 bin 100 liraya kuruyordunuz. Şirket kurma maliyetini yapmış olduğumuz çalışmalarla 860 lira civarına çektik. Şirketin tasfiye sürecini de bir sene kadar öne çekince o taraftan da milyonlarla ifade edilebilen bir tasarrufu hayata geçirmiş oluyoruz. Türkiye’nin yatırım ortamını iyileştirme noktasında önemli bir merhale kat ediliyor.” şeklinde bilgi verdi.

Kaynak: Dünya