TÜRKİYE’nin en önemli mobilya üretim merkezlerinden Bursa’nın İnegöl İlçesi’nde, yabancı firmalardan kaynaklanan sorunlar nedeniyle, imalatçıların sünger bulmakta sıkıntı çektikleri bildirildi.

TÜRKİYE’nin en önemli mobilya üretim merkezlerinden Bursa’nın İnegöl İlçesi’nde, yabancı firmalardan kaynaklanan sorunlar nedeniyle, imalatçıların sünger bulmakta sıkıntı çektikleri bildirildi. Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, fiyat artışlarının özellikle koltuk üreticilerini zor durumda bıraktığını söyledi.

Dünyanın en büyük kimyasal tesisi olan Almanya’daki BASF tesislerinde çıkan yangın özellikle koltuk imalatçılarını zor durumda bıraktı. Süngerin ham maddesinin üretildiği fabrikada çıkan yangının ardından mobilya sektöründe sünger sıkıntısı yaşanmasına neden oldu. Sünger fiyatlarındaki artışlar İnegöllü mobilyacıları zor durumda bıraktı. Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, “Sünger sektöründe sıkıntılar var. Bu sıkıntı birazda gerekli ham maddenin temini ile ilgili. Sünger fabrikalarımız ham madde sorununu çözmek için gerekli çalışmayı yapıyorlar. Tabi bu durum da koltukta maliyetlerin yükselmesine sebep oluyor. Özellikle koltuk sektörü sıkıntılı süreç geçiriyor. Sünger fabrikaları ile görüşüyoruz” dedi.

YIL SONUNA KADAR ÇÖZÜLECEĞİ SÖYLENİYOR

Yıl sonuna kadar sünger ham madde sorununun çözüleceğinin ifade edildiğini aktaran Güleç, “Tabi yaşanan bu sıkıntı, mobilya sezonuna girildiği, ekonomimizin düzelmeye başladığı bu aylarda fiyat artışı olması mobilyacılarımızı olumsuz etkiliyor. Temennimiz sünger fabrikalarının hammadde sorununu çözerek, gereken fiyat indirimini yapmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS) Başkanı Yavuz Uğurdağ ise “Ham madde sıkıntısından kaynaklanan bir sorun var. 15-20 gündür bu problemi yaşıyoruz. Avrupa’daki hammadde fabrikasının yanması, birinin üretimi durdurmasından kaynaklanan süreç. Böyle olunca hammadde eksikliği ortaya çıktı. İnegöl’deki sünger fabrikaları hammadde bulmakta zorlanıyorlar. Fiyatlarda günlük değişen bir pozisyona geldi. Sünger fiyatlarında yüzde 40 oranında bir artış oldu. Bu artış üreticimizi etkiliyor. Ürünlerin fiyatına yansıtmak durumunda kalınıyor. Bu da satış noktasında zorluk çıkarıyor” dedi.

KOLTUK FİYATLARI ARTTI

Sünger fiyatlarının artmasının, koltuk satış fiyatlarına yansıdığını aktaran Uğurdağ, “Koltuk satışlarında yüzde 10 civarında bir artış söz konusu. En büyük sıkıntı ürünün bulunmamasında. İkincisi fiyatın ve vadenin sabit olmaması üzücü durum, fiyatın her gün değişken olması. Bu bilinmezlikler üreticimizi yoruyor. Maliyet hesabı yapamıyoruz. Sipariş alamıyoruz. Sürecin en kısa sürede normale döneceği kanaatindeyiz” diye konuştu. Çağrıda bulunan Uğurdağ, “Hammaddeciler ve üreticiler aynı gemideyiz. Birbirimizi gözetmek, kollamak zorundayız” diye konuştu.

KASIM FUARINI ETKİLEYECEK

Ham maddeden kaynaklanan sünger bulma zorluğunun İnegöl’de önümüzdeki günlerde açılacak fuara da zarar vereceğinin altını çizen Uğurdağ, “Yaklaşan fuar öncesi böyle bir durumun ortaya çıkması derinden üzmüştür. Bu fiyatlarda fuardaki ürünlerin satışını da olumsuz etkileyecektir” ifadelerini kullandı.

HAMMADDE SORUNU

İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan’da “Almanya’daki sünger ham madde üretim tesislerinde çıkan yangından dolayı Türkiye’de de sünger fabrikalarında çıkan sıkıntı üretici firmalarımıza yansıdı. Maalesef son 20 günden beri süngere fiyat biçemiyorlar. Mobilyacılarımız, sünger tedarikinde sıkıntı yaşıyor. Şu an gelen siparişleri de ötelemek durumunda kalıyorlar. Önümüzde de yaklaşan 8-13 Kasım tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz mobilya fuarımız var. İnegöl olarak dünyaya mobilya satarken koltukta satıyoruz. Sünger bizim her mobilyamızda kullanılmaktadır. Bu sorunun bir an evvel çözülmesini, alternatif ham madde üreticilerinin bulunmasını istiyoruz. Çünkü Almanya’da şuan bir tane ham madde firması kaldı. Alternatifsiz olduğu için şu an bu sıkıntıları yaşıyoruz. Bir an önce sorunun çözülmesini istiyoruz. Bu sorun sadece İnegöl’ün değil, Türkiye genelindeki koltuk üreticilerin de sorunudur” dedi.

YÜZDE YÜZE VARAN ARTIŞ

Sünger fiyatlarında zaman zaman yüzde yüze varan artışların yaşandığının altını çizen Ayhan, “Koltuk fiyatlarını da etkiliyor bu durum. Koltuk satış fiyatlarında yüzde 20’ler seviyesinde arttığını söyleyebiliriz. Firmalarımızın sünger stokları sona yaklaştı. Sünger sıkıntısı hat safhada” diye konuştu.