Ortadoğu’da oldukça popüler olan Türk dizileri, Arapların tüketim alışkanlıklarını da etkiliyor. Dizilerde görülen mekanları merak edip Türkiye’yi ziyaret eden Araplar, yine dizilerde yer alan eşyaları da satın alarak evlerinde kullanıyor. Türk mobilyaları da son dönemde Arapların gözdesi halinde. Özellikle Suudi Arabistan’da dizilerde görülen mobilyalar istenmeye başladı.

2013 yılında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da gerçekleştirilen, ‘Mobilya Sektöründe Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projesi’ çerçevesinde, bu ülkeye ihracatta önemli gelişmeler yaşandı. 2013’te 81.2 milyon dolar olan Suudi Arabistan’a mobilya ihracatı 2015’te 159.7 milyon dolara yükseldi.

Arap ülkelerinde Türk mobilyasının marka algısının kalite ve tasarımı ile çok yüksek olduğunu anlatan Tuna Ev Genel Müdürü Ayşe Tuna Gülsoy, “Türk inşaat sektörünün Suudi Arabistan’daki yatırımları, birçok sektörde olduğu gibi mobilya sektörünü de olumlu anlamda etkiledi. Özellikle, son yıllarda Arap ülkelerinde büyük bir furyaya dönüşen Türk dizilerinin de, büyümemizde etkisi çok büyük. En çok talep, dizilerde görülen ürünlerin benzerlerine geliyor. Geçmişte özellikle gösterişli, büyük mobilyalar ve dikkat çekici renkler tercih edilirken, günümüzde daha modern ve sade ürünlere talebin arttığını görüyoruz” dedi.

JEOPOLİTİK AVANTAJ VAR

Son dönemde iki ülke arasında yaşanan pozitif gelişmeler sayesinde Türk mobilya sektörünün Suudi Arabistan pazarında daha da güçlü bir konuma geldiğini vurgulayan Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı İsmail Doğan, şöyle konuştu:

“Özellikle o bölge sermayesinin güvenli liman olarak Türkiye’yi görmesi ve yatırımlarını ülkemizde yapıyor olması, bizim sektörümüzü de olumlu etkiledi. Türkiye jeopolitik konumuyla diğer ülkelere göre daha avantajlı durumda. Mesela, Çin’den aldığınız bir ürünün alıcıya teslim edilmesiyle Türkiye’den alınan ürünün alıcıya teslim edilmesinin arasında çok ciddi zaman ve fiyat farkı var. Bu nedenle, Suudi Arabistan’daki sektör temsilcileri ve/veya proje geliştiriciler, Türk mobilya sektörüne daha yakınlar.”

İRAN’DA KISITLAMALAR SÜRÜYOR

Uluslararası ambargoların kaldırılması sonrası gözde pazar haline gelen İran’da Türkiye’ye karşı halen kısıtlamaların sürdüğünü ifade eden Doğan, buna rağmen Türk mobilyasının İran’da iyi bir konumda olduğunu kaydetti.

Ortadoğu’da oldukça tanınmış olan oyuncu Tuba Büyüküstün’ün rol aldığı diziler, pek çok Arap ülkesinde yayınlanıyor. Dizilerde görülen mobilyalar da büyük ilgi topluyor. Üstte Büyüküstün’ün Erkan Can ile oynadığı ‘Kara Para Aşk’ dizisinden bir sahne görülüyor.