Sınai Mülkiyet Kanunu, İnegöllü mobilyacı ve işadamları tarafından da memnuniyetle karşılandı.

Sınaî Mülkiyet Kanunu’yla ilgili değerlendirme yapan İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Metin Anıl, kanunun mobilya sektörünün önde gelen merkezlerinden İnegöl’ü yakından ilgilendirdiğini söyledi. Sınaî Hakların korunmasının 1995 yılında bu yana kanun hükmünde kararnameler ile sağlanmaya çalışıldığını, ancak yasal boşluklar nedeniyle bu alanda sıkıntılar yaşandığını söyledi.

Markaların korunmasında yasal eksiklik bulunmadığını ancak patent ve tasarım konusunda yasal boşlukların ve cezai düzenlemelerin eksikliğinin hissedildiğini kaydeden Anıl, “Sınaî Hakların korunmasındaki yasal eksiklik, özellikle mobilya sektöründe taklitçiliği önleyememekteydi. Bu durum teknik gelişimin de önünde önemli bir engel olarak duruyordu” diye konuştu. Başkan Anıl, “Yasal koruma sağlanamaması, mucit ve tasarımcıların motivasyonunu olumsuz etkiliyordu” diyerek, “Geç de olsa bu alandaki yasal boşluğun giderilmesi, mobilyacı sanayici ve işadamlarımıza rahat bir nefes aldırdı. Sınaî hakların korunması konusundaki düzenlemelerin bu alanda bilinçlenmeyi de beraberinde getireceğini ve ülkemizin kalkınmasına olumlu katkıda bulunacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Kanun, ürün taklitçiliğine cezai müeyyideler getiriyor. Buna göre taklit ürün üretenlere 1-3 yıl arasında hapis cezası verilmesi, yakalanan taklit ürünlere el konulması, patent, marka, tasarım ve coğrafi işaret ihlaline 1 milyon TL’ye kadar para cezası verilmesi öngörülüyor.