Tayvan Dış Ticareti Geliştirme Konseyi’nin (TAITRA) Türkiye ofisi olan Tayvan Ticaret Merkezi tarafından düzenlenen akşam yemeği organizasyonu, 21 Nisan 2016 tarihinde Taksim Grand Hyatt Otel’de gerçekleştirildi.

Yemeğe Tayvan Ekonomi Bakan Yardımcısı Shih-Chao Cho, Çin Uluslararası Ekonomik İşbirliği Derneği Başkanı (CIECA) C.Y. Wang, Tayvan Büyükelçisi Yaser Cheng, TAITRA İstanbul Ofisi Direktörü Suna Chen, AİMSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sami Tarlabaşı, Takım Tezgahları Sanayici ve İş Adamları Derneği (TİAD) Başkan Yardımcısı Murat Akyüz, Moda ve Giyim Federasyonu (MHGF) Başkanı Hüseyin Öztürk, Plastik Sanayicileri Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu konuşmacı olarak katılım sağladı. Toplantıya Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) Genel Sekreteri Dr. Süfyan Emiroğlu, AİMSAD Genel Sekreter Yardımcısı Arif Onur Kaçak, AİMSAD üye firmaları ve diğer sektör temsilcileri de katıldı.

AİMSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sami Tarlabaşı yaptığı konuşmasında, “AİMSAD 1,5 yıl önce kuruldu ancak bu kadar kısa bir zamanda hızlıca ilerleyerek sektörün tek temsilcisi haline geldi. Türkiye ile Tayvan arasında birçok sektörde yapılan ortak çalışmaların henüz ağaç işleme makineleri ve mobilya sektörlerinde gelişmediğini, bunun sebebinin ise kültürel ayrılıklardan ziyade henüz birbirlerini tanıyamamaları olduğunu düşünüyorum. Karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesine bu toplantının vesile olmasını diliyor ve bu organizasyonu gerçekleştirenlere teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

AİMSAD olarak Tayvan firmalarından gelebilecek her türlü destek ve bilgi talebine yardımcı olabileceklerine vurgu yapan Tarlabaşı, “Sözlerime Ulu Önder Atatürk’ün bir sözüyle son vermek istiyorum. Yurtta Sulh, Cihanda Sulh ilkesinin yaşandığı bir ülkedesiniz, burası sizin de ülkeniz, tekrar hoşgeldiniz” diye konuştu.