Ana Sayfa Sektörel Haberler Tehlikeli ve çok tehlikeli sayılan 117 meslekte yeterlilik belgesi

Tehlikeli ve çok tehlikeli sayılan 117 meslekte yeterlilik belgesi

3

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “İş sağlığı ve güvenliği açısından tehlikeli ve çok tehlikeli sayılan 117 meslekte yeterlilik belgesini zorunlu hale getirdik. Geçtiğimiz ay itibariyle ülkemizde nitelikli ve mesleki yeterlilik belgeli işgücü sayımız yarım milyonun aşmış durumda. Tutuklu ve hükümlülerimizin işgücü niteliğini belgeleyeceğimiz önemli bir adım atmış olacağız” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül “Hükümlü ve Tutukluların Mesleki Yeterliliklerinin Belgelendirilmesi”ne ilişkin protokol imza töreni düzenlendi. Toplantıda konuşan Bakan Selçuk, son yıllarda istihdam, işgücünün arttırılması ve iyileştirilmesine yönelik uygulamaların hükümet ve bakanlık politikalarında önemli bir yer teşkil ettiğini kaydetti. 2017 yılından bu yana 2 milyonu aşkın vatandaşın iş sahibi olduğunu ifade eden Selçuk, diğer yandan işgücü piyasasının niteliksel olarak geliştirilmesinin de önemine dikkat çekti. Bu noktada bakanlığın nitelikli ve belgeli işgücü oluşturulması açısından önemli çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

“Tehlikeli ve çok tehlikeli sayılan 117 meslekte yeterlilik belgesi”

İş ve eğitim hayatının ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan 820 ulusal meslek standardının yürürlüğe konulduğunu anımsatan Selçuk, ölçme ve değerlendirme faaliyeti gösteren 190 sınav ve belgelendirme kuruluşunun da yetkilendirildiğini aktardı. Selçuk bu kuruluşların 81 ilde, yıllık 3 milyon kişiyi sınava alabilecek kapasiteye ulaştığını kaydetti.

İş sağlığı ve güvenliği açısından tehlikeli ve çok tehlikeli sayılan 117 meslekte yeterlilik belgesini zorunlu hale getirildiğini ifade eden Selçuk, “Geçtiğimiz ay itibariyle ülkemizde nitelikli ve mesleki yeterlilik belgeli işgücü sayımız yarım milyonun aşmış durumda. Tutuklu ve hükümlülerimizin işgücü niteliğini belgeleyeceğimiz önemli bir adım atmış olacağız” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından iki bakan işbirliği protokolünü imzaladı. Protokol kapsamında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen eğitimlere katılmış hükümlüler, Adalet Bakanlığı ile işbirliği çerçevesinde sınava alınarak Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından sertifikalandırılacak.

Önceki İçerikÇelik İhracatçıları Birliği 2018-2019 yılını değerlendirdi
Sonraki İçerikİTSO’dan Vali Canbolat’a İnegöl sandalyesi