Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık: “Önümüzdeki dönemde, iş dünyamızın iki temel konuya çok büyük hassasiyet göstermesi gerektiğine inanıyorum: Yeşil üretim ve Sanayi 4.0 devrimi”

Bu yıl 25 Nisan- 1 Mayıs 2016 tarihleri arasında kutlanacak olan Verimlilik Haftası Açılışı ve Verimlilik Proje Ödülleri Töreni, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla gerçekleşti.

Bakan Işık, yaptığı konuşmada Verimlilik Haftası kapsamında bu yıl 81 ilde 350’den fazla organizasyon yapılacağını belirterek etkinliklerin ulaştığı seviyeden memnuniyet duyduklarını ifade etti.

İş dünyasının yeşil üretim ve Sanayi 4.0 devrimine hassasiyet göstermesi gerektiğini vurgulayan Işık, “İş yapma tarzımız ile rekabet algımızı küresel gerçekleri de göz önünde bulundurarak, sürdürülebilirlik ilkesi ile yeniden gözden geçirmeli, eski köye yeni adetler getirmeliyiz.” dedi.

Günümüzde en önemli kaynağın bilgi olduğunu vurgulayan Işık, iş dünyasının daha rekabetçi bir yapıya kavuşmasının, başta bilgi olmak üzere kaynakların etkin kullanılmasıyla gerçekleşeceğini belirtti.

Yeşil Üretim

 Özellikle gelişmekte olan ülkelerde çevre dostu ürünlere talebin artmakta olduğuna değinen Bakan Işık, “İnsanlar, kullandıkları ürünün çevreye en az zarar vermesini istiyor. Bunun da ötesinde, o ürünün üretim sürecinin çevreye zarar verip vermediğini sorguluyor. Özel sektörümüzün, gelişmiş ülke pazarlarında daha etkin olması için yeşil üretimle ilgili süreçlere daha fazla yoğunlaşması gerekiyor.” dedi.

Sanayi 4.0 Devrimi

 Işık, Sanayi 4.0 olarak isimlendiren süreçle ilgili ise şunları söyledi, “Yeni-nesil teknolojiler, üretim bantlarında ve fabrikalarda çok ciddi değişikliklere yol açacak. Stok yönetiminden sipariş takibine, tasarımdan montaja kadar üretimin her aşaması köklü bir şekilde değişecek. Bilhassa otomasyon teknolojilerinin devreye girmesiyle, üretimde hata payı en aza inecek, kalite artacak, kaynak kullanımı bugüne göre çok daha etkin bir hale gelecek. Bu sürece adapte olamayan firmalar ve ülkeler, küresel rekabet yarışında geriye düşecekler. Bakanlık olarak, bu konuyu çok önemsiyoruz ve şu anda, bu süreçle ilgili bir eylem planı oluşturmak için yoğun bir gayret gösteriyoruz.”

“Eski Köye Yeni Adetler Getirmeliyiz”

 Türkiye ekonomisinin son yıllarda yakaladığı büyümenin daha da yukarıya taşınması gerektiğini belirten Bakan Işık, “Verimliliği, insan kaynağını, bilgiyi kullanma ve üretme kapasitemizi, Ar-Ge harcamalarını, nitelik ve niceliği birbirlerine çarpan etkisi yapacak biçimde, eş zamanlı olarak arttırmalıyız. İş yapma tarzımız ile rekabet algımızı küresel gerçekleri de göz önünde bulundurarak, sürdürülebilirlik ilkesi ile yeniden gözden geçirmeli, eski köye yeni adetler getirmeliyiz” diye konuştu.

6 Hedef Alanda 85 Eylem

 Fikri Işık, Verimlilik Stratejisi ve Eylem Planı ile 2018 sonuna kadar, 6 hedef alanda toplam 85 eylem gerçekleştirileceğini bildirdi. Işık, bu kapsamda, ekonomik ve ekolojik verimliliği bir arada sağlayacak “temiz üretim merkezleri”, yeşil organize sanayi bölgeleri de adlandırılabilecek “Yeni Nesil Organize Sanayi Bölgeleri”, KOBİ verimlilik eğitimleri için “model fabrika” kurulacağını, verimli üretimin teşvik edileceğini kaydetti.

“Verimlilik Herkesi İlgilendiriyor”

Verimliliğin sadece iş dünyasını değil herkesi ilgilendiren bir konu olduğunu belirten Işık, “Kamu, iş dünyası, işçiler, sendikalar, eğitim kurumları, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, yerel yönetimler ve diğer tüm paydaşlar, verimlilik seferberliğine aktif destek vermelidir.” şeklinde konuştu.

Bütün paydaşların uyum içinde çalışmasının önemine değinen Bakan Işık, “Böyle bir birliktelik, farklı çıkar grupları arasında bir denge oluşmasını sağlayacaktır. Böylece verimlilik, istihdam artışının sağlanması, yoksulluğun azaltılması, insan haklarının korunması, toplumsal barış ve demokrasinin güçlenmesi, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması gibi amaçların hepsine birden hizmet edecektir.” dedi.

Verimlilik Temalı Fikir ve Kısa Film Yarışması

 Işık, bu yıl verimlilik proje ödüllerinde öğrencilerin de sürece katılmasının kendilerini heyecanlandırdığını dile getirerek, “İnşallah yeni nesil, bilim ve teknoloji sevgisi, verimlilik bilinci gibi konularda, bizden çok daha iyi bir seviyede olacaktır. Çocuklarımızın, gençlerimizin bugün ve yarın yapacağı işler sayesinde, Türkiye, dünyada hak ettiği seviyeye ulaşacaktır.” şeklinde konuştu. Törende yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri de takdim edildi.

Ödüller

 Verimlilik Proje Ödülleri Büyük İşletme Ar-Ge Kategorisi’nde Arçelik AŞ Pişirici Cihazlar İşletmesi, Büyük İşletme Sürdürülebilir Üretim Kategorisi’nde Türk Prysmian Kaçablo ve Sistemleri AŞ, Büyük İşletme Süreç İyileştirme Kategorisi’nde Tofaş Türk Otomobil Fabrikası AŞ, Orta Ölçekli İşletmeler Kategorisi’nde Technova Yapı ve Yalıtım Malzemeleri Sanayi, Ticaret AŞ, Küçük Ölçekli İşletmeler Kategorisi’nde Solvoyo Yazılım Araştırma Geliştirme Ticaret Limited Şirketi, Mikro Ölçekli İşletmeler Kategorisi Nev Vakumlu Hassas Döküm Medikal ve Otomotiv Sanayi Ticaret Limited Şirketi, Kamu Kategorisi’nde PTT AŞ birincilik ödülü aldı.