MTC 161 Takım Tezgahları altında faaliyet gösteren SC4 Ağaç İşleme Makineleri Ayna Komitesi, Başkan ve Başkan Vekili seçimi ve diğer komite faaliyetlerini görüşmek üzere 24 Şubat 2017 tarihinde AİMSAD ev sahipliğinde bir araya geldi.

Toplantıda, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) temsilcisi Öner Bahadır ve Ferhat Arslan tarafından uluslararası sektörel standardizasyonun oluşturulma süreçlerinde söz sahibi olmanın önemi ifade edildi. Bu çerçevede, gelişmiş ve bazı gelişmekte olan ülkelerin uluslararası arenadaki standardizasyon çalışmalarına katkı sağladığı ve standartların hazırlık süreçlerini etkilediği belirtilirken; maalesef bazı ülkelerin bu konularda muhtelif sebeplerden ötürü geri planda kaldığı vurgulandı. Uluslararası sektörel standardizasyonun, Türkiye gibi küresel pazarlarda rekabet eden, Avrupa ülkeleri ile entegrasyon gibi iddialı hedefleri olan ülkeler için daha da büyük önem taşıdığı katılımcılar tarafından ortak görüş olarak sunuldu.

Ağaç işleme sektörü ile ilgili standartların da ağırlıklı olarak Uluslararası Standardizasyon Kuruluşu (ISO) bünyesindeki TC 39 numaralı “Takım Tezgahları Komitesi”; bu komiteye bağlı olarak görev yapan ve SC 4 olarak bilinen “Ağaç İşleme Makineleri Alt Komitesi”; ve SC 4 altında tesis edilmiş olup WG 1 (automatic machines) ve WG 2 (manuel feed machines) olarak anılan iki ayrı Çalışma Grubu tarafından şekillendirildiği ifade edildi.

Komite Başkanı yine Kenan Arıcı oldu

Bu kapsam da, 1 Şubat 2016 tarihi itibariyle faaliyete geçen ve teknik adıyla “MTC 161 – ISO/TC 39 “Takım tezgahları ve ISO/TC 39/SC 4 – Ağaç İşleme Makineleri” olarak bilinen Ağaç İşleme Makineleri ve Yan Sanayi Ayna Komitesi; AİMSAD önderliğinde ve Makine İmalatçılar Birliği (MİB) ile İstanbul Üniversitesi (İÜ), Orman Fakültesi işbirliği ile oluşturuldu. Ayna Komitesi’nde AİMSAD’ı Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Kenan Arıcı, Genel Sekreter Arif Onur Kaçak ve İdari İşler Uzmanı Yavuz Tıkız; MİB’i Genel Sekreter M. Nail Türker; İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’ni ise Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncer Dilik temsil ediyor. Toplantıda, AİMSAD Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Kenan Arıcı’nın Başkan, Prof. Dr. Tuncer Dilik’in ise Başkan Vekili seçilmesine karar verildi.