Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 1,8 oranında azaldı.

Ocak ayında 66,9 olan endeks değeri şubat ayında 65,7 oldu.

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,2 oranında azalarak 85,9’a geriledi. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının düşmesinden kaynaklandı.

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi ocak ayında 88,6 iken, şubat ayında yüzde 0,7 oranında azalarak 88’e indi. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösterdi.

Tasarruf etme ihtimali düştü

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,4 oranında azalarak 67,9 oranında gerçekleşti. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin azaldığına işaret etti.

Tasarruf etme ihtimali endeksi yüzde 5,9 oranında düştü. Ocak ayında 22,4 olan endeks, Şubat ayında 21 değerine düştü. Bu azalış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını kaydetti.