İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) çatısı altında toplanan hazır giyim, tekstil, deri ve halı ihracatçıları, finansman ihtiyacına çözüm yollarını konuşmak üzere Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ve Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü İsmet Gergerli ile bir araya geldi.

Toplantıda konuşan Yıldırım, bankanın kuruluşundan bu yana yaşanan gelişmeleri anlatarak, genel müdürlüklerinin İstanbul’da olduğunu, Ankara ve İzmir’de bölge müdürlüklerinin bulunduğunu söyledi.

İhracatçılara verdikleri desteklerden bahseden Yıldırım, 2016’da ihracatçılara 22 milyar doları kredi, 11 milyar doları sigorta desteği olmak üzere 33 milyar dolarlık destek sağladıklarını aktardı.

Yıldırım, “Yani geçtiğimiz yıl Türkiye ihracatının yüzde 22,7’si desteklendi. 2017 hedefi 40 milyar dolar destek. Yani Türkiye ihracatının yüzde 26’sını desteklemek. Dünyada ihracatçısını Güney Kore’den sonra en fazla destekleyen exim kuruluşuyuz. Güney Kore’nin üzerine çıkıp dünyada ihracatçısını en fazla destekleyen olmayı amaçlıyoruz.” diye konuştu.

Kredi desteği konusunda 6 bin 400, sigortada 2 bin 400 ihracatçı firma ile çalıştıklarını kaydeden Yıldırım, iki tarafta da bulunan şirketler olduğunu, toplamda 7 bin 700 ihracatçı firma ile çalıştıklarını aktardı.

Yıldırım, “Hedef kitlemizde 65 bin ihracatçımız, döviz kazandırıcı faaliyet gösteren müteahhitlikle ilgili şirketlerimiz bulunuyor. Kabaca bizim ulaşmak istediğimiz 65 bini ihracatçı olmak üzere 100 bin şirketimiz var.” ifadelerini kullandı.

“TL ve döviz kredilerinde diğer bankalara göre avantajlıyız”

Türkiye’deki ihracat kredilerinin bugün itibarıyla yüzde 44’ünün Türk Eximbank tarafından verildiğini ifade eden Yıldırım, son yıllarda oranın arttığını, geniş ürün yelpazesine sahip olduklarını bildirdi.

Yıldırım, toplam 28 farklı kredi programlarının olduğunu belirterek, TCMB kaynaklı kullandıkları reeskont kredinin Türkiye’nin en düşük maliyetli kredisi olduğunu vurguladı.

Eximbank’ın TL bazlı kredilerde diğer bankaların mevcut oranlarıyla kıyaslandığında ortalama 6 puan, döviz kredilerinde ise 2-2,5 puan gibi faiz avantajı olduğunu anlatan Yıldırım, bunun ihracatçılar için öneminden bahsetti.

“238 ülkede sigorta desteği sunuyoruz”

Yıldırım, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Ermenistan, Kuzey Kore ve mevcut durumları nedeniyle Suriye ile Libya hariç dünyanın 238 ülkesinde sigorta desteği sağladıklarını belirterek, Türkiye içinde de alacak sigortası yaptıklarını ve bu konuda iyi durumda olduklarını söyledi.

“TL ihtiyacına daha çok cevap vereceğiz”

Türk Eximbank’tan ihracatçıların 3-4 konuda yoğunlaşan talepleri olduğunu ifade ederek, “Bizden daha çok TL istiyorsunuz. Hemen hemen bütün şirketler bizden daha çok TL istiyor. Biz de bunun için sermayemizi önceki ay 3,7 milyar TL’den 10 milyar TL’ye çıkardık. TL ihtiyacınıza daha çok cevap vereceğiz.” dedi.

“Diğer eximler ile beraber çalışmak istiyoruz”

Yıldırım, diğer ülke Eximbankları ile ilişkileri geliştirmek istediklerini kaydederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Gerek ihracat gerekse yurt dışı projelerde birden fazla exim ile bir projeyi finanse edebilirsiniz. Örneğin ABD ile bu anlaşmamız var, Rus-Kırgız fonu ile bu anlaşmayı yaptık. İtalya ile 22 Şubat’ta imzalayacağız. Ay başında eximlerle ilgili toplantımızda bu konuda biraz başladığımız ama sonuçlandıramadığımız anlaşmalar var. Onlara yoğunlaştık, birkaç ülke ile de bu yılın ilk yarısında tamamlamak istiyoruz, İngiltere, Belçika olabilir.”