“Yeni En İyi” sloganıyla çıkış yapan AİMSAD,  LIGNA 2015 Fuarı’na gösterdiği aktif katılımla Türkiye’nin ve AİMSAD üye firmalarının etkin tanıtımına başarıyla imza attı.

Almanya’nın Hannover kentinde 50 farklı ülkeden 1.567 firmanın katıldığı ve 40 bini Almanya dışından olmak üzere toplam 96 bin kişinin ziyaret ettiği LIGNA 2015 Fuarı’na bu yıl, 13’ü AİMSAD üyesi toplam 31 Türk firması ile damgasını vuran ülke Türkiye oldu. Katılımda geçen seneye kıyasla 510 metrekare büyüme kaydeden Türkiye, toplam 2 bin metrekare alanda 31 firmayla, ilk kez LIGNA’da uluslararası bazda en büyük katılımı gerçekleştiren beş ülke arasına girdi. Türk katılımcılarının çoğu fuara gelen ziyaretçi profilinden oldukça memnun olduklarını ve fuarın kendileri için başarılı geçtiğini belirtti.

Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD) 11-15 Mayıs 2015 tarihleri arasında Almanya’nın Hannover kentinde gerçekleştirilen LIGNA 2015 Fuarı’nın katılımcıları arasındaydı. LIGNA 2015, AİMSAD’ın katılım sağladığı ve sektörü temsil ettiği ilk yurt dışı fuar oldu. Türkiye’deki sektörün yegane derneği AİMSAD, bu sene ilk kez LIGNA Fuarı’nda stand açarken yine ilk kez ziyaretçi heyeti organizasyonu da düzenledi. AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sabri Erol, heyette yer alan ziyaretçilerin başarılı görüşmeler yaptığını kaydederken 2017’de fuara çok daha büyük bir projeyle yeniden katılacaklarını belirtti.

120 bin metrekareden büyük bir alanda ileri teknoloji çözümlerinin ve yenilikçi üretim ekipmanlarının sergilendiği fuarda, entegre ve yüksek verimli üretime odaklanıldı. Bu yıl ilk kez gerçekleşen, Wood Industry Summit (Ahşap Endüstrisi Zirvesi) hızlı bir başarı elde etti ve yeni “Surprisingly Versatile” (Şaşırtıcı derecede çok yönlü) teması yoğun ilgiyle karşılandı. Bir sonraki LIGNA Fuarı ise Almanya Hannover’de 22-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenecek.

 

LIGNA 2015 Fuarı, AİMSAD Kokteyl Resepsiyonu ile başladı

Fuarın ilk günü olan 11 Mayıs 2015 tarihinde AİMSAD, Deutche Messe misafirperverliğinde bir Kokteyl Resepsiyonu düzenledi. 15:00-16:00 saatleri arasında Hannover Fuar Alanı’nda yer alan Bilgi Merkezi’nde (Information Center – IC) bulunan 00.111 numaralı salonda düzenlenen AİMSAD Kokteyl Resepsiyonu’na 48 Türk ve yabancı konuk katılım sağladı.

AİMSAD’ın Yönetim Kurulu Üyeleri’nin, Genel Sekreterliği’nin, Üye firmalarının, AİMSAD’ın üye olduğu çatı kuruluş olan Avrupa Ağaç İşleme Makine Üreticileri Federasyonu’nun (EUMABOIS)  Önceki Dönem Başkanlarından Gianni Ghizzoni’nin, sektör temsilcilerinin ve basın mensuplarının bir araya geldiği AİMSAD Kokteyl Resepsiyonu’nu; protokol konuğu olarak T.C. Hannover Ticaret Ataşesi Kudret Ceran da onurlandırdı.

İlk olarak, Deutche Messe’yi temsilen söz alarak açılış konuşmasını gerçekleştiren, Deutche Messe  Proje Müdürü Figen Günay; yaptığı konuşmada misafirlere iyi dileklerini sunarak, fuar ile ilgili genel bilgiler aktardı. Bunu takiben söz alan  AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sabri Erol ise konuklar ile güncel Dernek faaliyetleri hakkında bilgi paylaştı. Son olarak söz alan onur konuğu T.C. Hannover Ticaret Ataşesi Kudret Ceran ise, Türkiye’nin küresel açıdan mevcut potansiyelinden, güçlü yönlerinden, ülkeyi yükseltme yolunda sanayici ve iş adamlarımıza düşen görevlerden bahsederek Hannover’deki fuarlara katılan tüm Türk firmalarına destek olmaya çalıştıklarına ve Türk sanayisinin gelişiminin çok önemli olduğuna değindi. Ceran, günümüzün en önemli kavram ve stratejiler bütünü Endüstri 4.0 hakkında da bilgiler vererek tüm firmaları yeni trend ve teknolojileri takip etmeye, katma değeri yüksek ürünler imal ederek dünya markaları oluşturmaya davet etti.

 

AİMSAD standı yoğun ilgi gördü

AİMSAD, LIGNA 2015 Fuarı’na 17. Hol’de, EUMABOIS ve uluslararası dernek standlarının tam karşında B70/1 numarada yer alan 12 metrekarelik özel standı ile katılım sağladı.

AİMSAD, standından sektör ile ilgili genel ve istatistiki bilgiler vermenin yanı sıra; fuar öncesinde hazırlanan ve üye firma standlarından da ayrıca dağıtımı yapılan  AİMSAD 2015 yılı Üye Kataloğu, AİMSAD Üyesi Fuar Katılımcı Firma Listesi ve Dernek Broşürleri’ni sergiledi.

Bunlara ek olarak, AİMSAD standından REED TÜYAP satış ekibi ile birlikte 11-14 Ekim 2015 tarihlerinde İstanbul’da, TÜYAP Büyükçekmece Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan Ağaç İşleme Makinesi 2015 Fuarı’nın tanıtımı da yapıldı.

LIGNA Fuarı’nda AİMSAD standına ilgi büyük oldu. Fuar süresince denk dernekler, fuar organizasyon şirketleri, Dernek üyesi olmak isteyen sektör firmaları, Türkiye’de distribütör veya ortak arayan yabancı firmalar başta olmak üzere; yerli ve yabancı birçok kuruluş ile görüşme gerçekleştirildi. Yapılan görüşmelerden, AİMSAD’ın kurulmuş olması ile ilgili olumlu izlenimler edinildi ve geleceğe yönelik olası iş ortaklıkları hakkında önemli adımlar atıldı.

 

Türk katılımcı firmalar fuardan memnun

AİMSAD, ilk defa düzenlemiş olduğu ziyaretçi organizasyonu kapsamında LIGNA 2015 Fuarı’nı 13 kişilik bir heyet ile ziyaret etti. Heyette yer alan firmalar; Törk Makine, AC İthalat İhracat, Ünver Makine, Mimçeko Makine, KGM Ağır Makine, Gümüş Makine ve Kastamonu Entegre idi.

Fuar süresince AİMSAD Genel  Sekreteri Gamze Taşpolat Altınyay ve Genel Sekreter Yardımcısı Arif Onur Kaçak tarafından katılımcı olan tüm Türk firmaları ziyaret edildi. LIGNA 2015 Fuarı sırasında AİMSAD Genel Sekreterliği tarafından yapılan ziyaretlerde Türk katılımcı firmalar açısından LIGNA Fuarları’nın genelde iyi geçtiği; ayrıca son yıllarda Türk firmalarının Avrupa pazarına yapmış oldukları ihracat oranının artması hususunun da fuarın iyi geçtiğinin bir göstergesi olduğu bilgisi edinildi.

 

2017’deki LIGNA Fuarı için hazırlıklar şimdiden başladı

2017 yılında gerçekleştirilecek LIGNA Fuarı için yapılacak olan AİMSAD Ziyaretçi Heyeti organizasyonu hazırlıklarına da şimdiden başlandı. AİMSAD, 2017 yılında LIGNA Fuarı’nda ziyaretçilere çok daha farklı seçenekli seyahat ve konaklama alternatifleri sunmayı planlıyor. Ayrıca 2017 yılı için yapılacak organizasyonların hem katılımcılara, hem de ziyaretçilere uygun farklı prog- ramları olacak.

 

EUMABOIS Takımcılar Grubu yeni başkanını seçti

Fuarın ilk günü düzenlenen etkinliklerden bir tanesi de EUMABOIS’in 2015 yılı Takımcılar Grubu Toplantısı oldu. AİMSAD Genel Sekreteri Gamze Taşpolat Altınyay ve Genel Sekreter Yardımcısı Arif Onur Kaçak da 11 Mayıs 2015 tarihinde 17. Hol’de yer alan EUMABOIS Standı’nda gerçekleştirilen toplantının katılımcıları arasındaydı. Sektöre ilişkin birçok konunun görüşüldüğü toplantıda, EUMABOIS Takımcılar Grubu’nun Yeni Başkanı olarak Leuco AG     firmasının Satış ve Pazarlamadan     Sorumlu Şirket Müdürü Daniel Schrenk seçildi.

 

 

Asya’dan gelen ziyaretçi sayısı arttı

96 bin ticari ziyaretçi en son yenilikleri yakından incelemek ve yeni satın alma kararları vermek amacıyla LIGNA’ya katıldı. Ziyaretçilerin yaklaşık 40 bini Almanya dışından geldi. Avusturya, Fransa, İtalya, ABD, İngiltere, Rusya, Belçika, Polonya, İsveç, Çin ve Brezilya en üst düzeyde ziyaretçi katılımının olduğu ülkeler arasında yer aldı. 2013’te yüzde 94 olan profesyonel ziyaretçinin oranı ise bu yıl yüzde 96’ya çıktı. 2013 yılında 2 bin 800 olan Asya’dan gelen ziyaretçi sayısı ise, 2015’te 4 bin 700’e çıkarak dikkat çekici bir artış gösterdi. Yakın ve Orta Doğu bölgesi için yüzde 86 oranında; Güney, Doğu ve Orta Asya için ise yüzde 62 oranında artış kaydedildi. Fuar, geniş bir marj ile 2013’te 1.700 olan ziyaretçi sayısını gölgede bırakarak Güney ve Orta Amerika’dan 2 bin 800 ziyaretçiyi ağırladı.