Türkiye’nin imzaladığı “Serbest Ticaret Anlaşması” sayısı 19 oldu. Lübnan, Kosova, Faroe Adaları ve Singapur ile imzalanan anlaşmalara yönelik iç onay sürecinin tamamlanmasıyla bu sayı 23’e çıkacak.

Türkiye’nin imzaladığı, ülkeler arası ticareti etkileyen birtakım engellerin kaldırılarak, taraflar arasında serbest ticaret alanı oluşturulmasını sağlayan “Serbest Ticaret Anlaşması (STA)” sayısı 19’a yükseldi.

Türkiye ile Moldova arasında imzalanan STA’ya yönelik iç onay sürecinin tamamlanmasıyla, yürürlüğe giren STA sayısı 19’a çıktı.

Anlaşmayla, sanayi ürünlerinde Moldova’ya karşı uygulanan gümrük vergileri sıfırlanırken, Moldova tarafı da gümrük tarife satırı bakımından söz konusu ürünlerin yüzde 97’sinde Türkiye’ye sıfır gümrük vergisi uygulamaya başladı.

Bölgede gelişen ekonomilerden olan Moldova ile Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler açısından bir dönüm noktası teşkil eden STA ile Türk ihracatçıları, gümrük vergisi ödemeden Moldova pazarına giriş imkanına sahip olacak. Anlaşmayla, iki ülke arasında yalnızca ticaret hacminin değil, karşılıklı yatırımların ve ortak teşebbüslerin de artması bekleniyor.

Türkiye’nin, İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lihtenştayn’ın oluşturduğu Avrupa Serbest Ticaret Bölgesi (EFTA), İsrail, Makedonya, Bosna Hersek, Filistin, Tunus, Fas, Mısır, Arnavutluk, Gürcistan, Karadağ, Sırbistan, Şili, Ürdün, Malezya, Morityus, Güney Kore, Malezya ve Moldova olmak üzere, yürürlükte 19 STA’sı bulunuyor. Suriye ile imzalanan STA ise şu anda uygulanmıyor. Lübnan, Kosova, Faroe Adaları ve Singapur ile imzalanan 4 STA için de iç onay süreci devam ediyor.

Öte yandan Türkiye, ABD, Kanada, Tayland, Hindistan, Endonezya, Vietnam, Orta Amerika Topluluğu, Afrika, Karayip ve Pasifik Ülkeleri, Cezayir ve Güney Afrika Cumhuriyeti nezdinde de STA müzakerelerine başlama girişiminde bulundu.

İhracatının yaklaşık yüzde 60’ını Gümrük Birliği ve STA’larla tesis edilen tercihli pazarlara yapan Türkiye’nin, 2015 yılı itibarıyla Moldova’ya ihracatı 202 milyon dolar, bu ülkeden ithalatı ise 217 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. 2016 yılının 9 ayında ise Moldova’ya 189 milyon dolarlık ihracat yapılırken, bu ülkeden 124 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirildi.