Ana Sayfa Analiz Üretim ve ihracatta koronavirüs etkisi

Üretim ve ihracatta koronavirüs etkisi

114
Google search engine

AİMSAD, 2020 yılı itibariyle başladığı sektörün üretim, ihracat-ithalat, dış ticaret, yurt içi satış gibi verilerini içeren raporlarını yayınlamaya devam ediyor. Rapora göre, ilk 6 ayda geçen yıla kıyasla üretim yüzde 8, ihracat yüzde 12 azaldı.

AİMSAD, sektöre rehberlik eden çalışmalarına devam ediyor. 2020 yılı ile başladığı ve sektörün üretim, ihracat-ithalat, dış ticaret, yurt içi satış verilerine içeren raporun ilk 6 aylık verilerine göre sektörde Kovid-19 pandemisinin izleri ortaya çıktı.

Koronavirüsün etkilerini ikinci çeyrekte hissetmeye başlayan sektörde, AİMSAD üyelerinden alınan bilgiler doğrultusunda derlenen üretim verilerine bakıldığında, 2020’nin ilk 6 ayında üretimin bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 8 azalarak 100 milyon dolar olarak gerçekleştiği görülüyor. 2020 yılının ilk 6 ayında ihracat ise, bir önceki yıla göre yüzde 12 azalarak 43 milyon dolar olarak düzeyine geriledi. 2020 yılı ilk 6 ayında ithalat, bir önceki yıla göre yüzde 12 artarak 19 milyon dolar düzeyine ulaştı. Yine 2020 yılının ilk 6 ayında yurtiçi satış, bir önceki yıla göre yüzde 1 azalarak 75,5 milyon dolarda kaldı.

Dış ticaret fazlası devam ediyor

Sektörün son 4 yıldır verdiği dış ticaret fazlası ise, oran azalsa da devam ediyor. Detaya bakıldığında, ihracatta sadece testere makinelerinde yüzde 2,8 artış yaşanırken, en sert düşüş yüzde yüzde 56 ile kenar bantlama makinelerinin dahil olduğu 846594 GTIP’inde gerçekleşti. Yine ihracatta en büyük payı yüzde 32 ile testere makineleri alırken, onu yüzde 28 ile diğerleri diye sınıflandırılan ürün grubu takip etti. İthalata bakıldığında ise, yarma, dilme ve soyarak yaprak halinde açma makineleri ithalatının 230 bin dolardan 2,3 milyon dolara yükseldiği görülüyor.

İthalattaki en sert düşüş de yüzde 85 ile ihracatta olduğu gibi, kenar bantlama makinelerinin dahil olduğu 846594 GTIP’inde gözlendi. Sektörün ilk 6 ayda en çok ihracat yaptığı ülkeler ise sırasıyla Özbekistan, Cezayir, Irak, Rusya, Romanya olurken, ithalat gerçekleştirilen ülkeler İtalya, Çin, Almanya, Yunanistan, Avusturya oldu.

Önceki İçerikİş dünyasında başarı ve kalıcılığın temel ilkesi: Yenilik ve değişim
Sonraki İçerikSislerin arasından görünen cennet