Bu yıl sonuna kadar başlanacak yatırımlar için geçerli olan vergi indirimi ile sigorta primi işveren desteği kalıcı olarak uygulanacak.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bugün yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile yıl sonuna kadar başlanacak yatırımlar için geçerli olan vergi indirimi ile sigorta primi işveren desteğinin kalıcı olarak uygulanacağını söyledi.

Yatırımlarda devlet yardımları hakkında kararda değişiklik yapılmasına dair Bakanlar Kurulu kararı bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Zeybekci yaptığı yazılı açıklamada, “Yaptığımız bu düzenleme ile 31 Aralık 2016 tarihine kadar başlanılacak yatırımlar için halihazırda geçerli olan avantajlı vergi indirimi oranları ile sigorta primi işveren hissesi desteği sürelerinin kalıcı olarak uygulanmasını sağlayacağız” dedi ve şöyle devam etti:

“Yatırımcılarımızın vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteği açısından yararlandıkları yüksek destek oran ve süreleri 31 Aralık 2016’da sonra başlanılacak yatırımlar için düşecekti. Örneğin, vergi indiriminde yatırıma katkı oranları bölgeler itibariyle 5 ila 15 puan arasında düşecek, sigorta primi işveren hissesi desteği süreleri ise birinci ve ikinci bölgede kalkacak, diğer bölgelerde de 1 ila 3 yıl arasında azalacaktı.”

Yatırımları artırmak, büyümeye katkı sağlamak ve aynı zamanda yabancı yatırımcıları Türkiye’ye çekmek için hükümet yatırım teşvik programını ortaya koymuştu. Bu kapsamda bölgelere bağlı olarak kurumlar, gelir ve sosyal güvenlik primi gibi kalemlerde değişik oranlarda teşvikler halen uygulanıyor.

Orta-yüksek teknoloji desteği

Zeybekci, karar kapsamında orta-yüksek teknolojili sektörlerde de yeni düzenlemelere gidildiğini belirterek, “Orta-yüksek teknolojili sanayi sınıfında yer alan motorlu kara taşıtları imalatı, makine imalatı, kimyasal madde imalatı gibi daha çok gelişmiş bölgelerde yoğunlaşan, teknolojisi görece daha yüksek olan seçilmiş ürünlerin üretimine yönelik yatırımları birinci, ikinci ve üçüncü bölgelerde yer alsalar dahi dördüncü bölge destek oran ve sürelerinden yararlandıracağız” dedi.

Büyüme hedefine katkı

Öte yandan yatırımcıların vergi indirimi desteğinden daha kısa sürede yararlanabilmesi için de bazı düzenlemelere gidildi.

Düzenlemenin cari açık ve sürdürülebilir büyüme hedeflerine ulaşılma yönünde katkı sağlaması öngörülüyor.