Ana Sayfa Sektörel Haberler Vergide büyük yapılandırma fırsatı

Vergide büyük yapılandırma fırsatı

79
Google search engine

Adana Vergi Dairesi Başkanı Ahmet Tunalı, yeni yapılandırma kanununun, kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı getirdiğini, vergi ve diğer borçların gecikme zamları, faizleri Yİ-ÜFE oranında azaltıldığını, vergi aslına bağlı cezaların da tamamen silindiğini belirtti.

Tunalı, yaptığı açıklamada, vatandaşların kamuya olan borç yükünü azaltacak, “7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun” 27 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girdiğini anımsatarak, vatandaşların bu kanundan yararlanması için bilgilendirme çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Vergi Dairesi Başkanı Tunalı, konuya ilişkin açıklamasında, yeni yapılandırma kanununun, kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı getirdiğini, vergi ve diğer borçların gecikme zamları, faizleri Yİ-ÜFE oranında, yani üçte iki oranında azaltıldığını, vergi aslına bağlı cezaların da tamamen silindiğini belirtti.

Kanundan yararlanan vatandaşların, yıllık yüzde 16.80 oranında gecikme zammı ödemek yerine yıllık yüzde 3-4 gibi düşük oranda bir tutar ödeyeceklerini vurgulayan Başkan Tunalı, “Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında da indirim yapılıyor. Yarısını tahsil ediyor, yarısından vazgeçiyoruz. Borcun peşin ödenmesi halinde ayrıca indirim yapılıyor ve Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutarın yarısından vazgeçiliyor” dedi.

Büyük rahatlık sağlayacak

Başkan Tunalı, vatandaşların, Yeni Yapılandırma Kanunu sayesinde geçmiş borçlarını taksitler halinde ödeyerek ekonomik faaliyetlerini daha kolay yürütebileceklerine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“31 Mart 2017 tarihinden öncesine ilişkin gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergiler bu Kanuna göre ödenebilecek. Ancak, önceki yapılandırma yasası olan 6736 sayılı Kanun hükümlerine göre yapılandırılmış borçlar Yeni Yapılandırma Kanunu kapsamına alınmamıştır. Önceki yasa çerçevesinde borcunu yapılandıran vatandaşlarımızın, 1 Temmuz 2016 – 31 Mart 2017 zaman aralığında borçları oluşmuş ise bu borçları için yeni Yapılandırma Kanunundan yararlanabileceklerdir.”

Trafik cezalarını da kapsıyor

Başkan Tunalı, çok sayıda vatandaşı ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezaların da kanun kapsamında yapılandırılabileceğini belirterek, “YURT-KUR üzerinden öğrenim kredisi alan öğrencilerin kuruma olan öğrenim ve katkı kredisi borçları ile ecrimisil borçları da bu kanuna göre yapılandırılarak ödenebilecek” ifadelerine yer verdi.

Başvuru ve ödemeler

Yeni Yapılandırma Kanunu olan 7020 sayılı Kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların, 30 Haziran 2017 tarihine kadar ilgili vergi dairesine başvurmalarının şart olduğunu belirten Vergi Dairesi Başkanı Ahmet Tunalı, bu sürenin uzatılmasına ilişkin Kanunda yetki bulunmadığından, sürenin uzamasının söz konusu olmayacağını bildirdi.

Ödeme kolaylığı

Başvuruların, bizzat bağlı olunan vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığının ’gib.gov.tr’ adresi üzerinden internet aracılığı ile yapılabileceğine dikkati çeken Başkan Tunalı, “Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek. Yapılandırılan tutarlar 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak. Peşin veya ilk taksit ödemelerinin 31 Temmuz 2017 Pazartesi günü bitimine kadar yapılması gerekiyor. Bu sürenin uzaması da söz konusu değil” diye konuştu.

Peşin ödeme teşvik ediliyor

Kanun kapsamında yapılandırılan alacakların peşin ödenmesinin de teşvik edildiğini belirten Tunalı, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Ödemeler peşin yapıldığı takdirde, Kanun hükümlerine göre hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından ayrıca yüzde 50 oranında indirim yapılacak. Kanundan yararlanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri de taksitle ödemeyi tercih etmişlerse ilk iki taksitin süresinde ödenmesidir. İlk 2 taksiti ödemeyenler, Kanunun getirdiği imkanlardan yararlanamayacaktır.”

Sorun yanıtlayalım

Kanunla ilgili her türlü soruların anında cevaplandırılabildiğini anlatan Tunalı, Gelir İdaresi Başkanlığının ‘gib.gov.tr’ adresinden, vergi dairelerinden, AVM’lerde açılan bilgilendirme stantlarından ve 444 0 189 VİMER aracılığıyla merak edilen her konuya yanıt almanın mümkün olduğunu bildirdi.

Tunalı, “Öncelikle mükelleflerimizden borçlu olup olmadıklarını sorgulamasını istiyoruz. Vatandaşlarımız borcu olup olmadığını çok kolay bir şekilde öğrenebilirler. Bizlerde kanunu toplumun her kesimine duyurmak için yoğun çaba sarfetmekteyiz. Özetle toplumun her kesimini ilgilendirebilecek nitelikte bir Kanun olan yeni yapılanma Kanunundan yararlanmak için bir an önce başvuruların yapılması yarar olduğunu belirtmek istiyoruz” dedi.

Önceki İçerikKısa vadeli dış borç stoku Nisan’da arttı
Sonraki İçerikMobilya sektörünün geleneksel iftar yemeği…