Ana Sayfa Sektörel Haberler Veri ihlaline uğradıktan sonra atılması gereken 10 adım

Veri ihlaline uğradıktan sonra atılması gereken 10 adım

28

Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, veri ihlalinden sonra kullanıcıların ve şirketlerin atması gereken 10 adımı sıralıyor.

Yakın zamanda alışveriş yaptığınız e-ticaret sitesi, seyahat etmek için kullandığınız havayolu şirketi, konakladığınız otel, tedavi gördüğünüz hastane ya da sık kullandığınız sosyal medya mecrası bir veri ihlaline kurban gittiğinde kişisel bilgileriniz, şifreleriniz ve kredi kartı bilgileriniz kötü niyetli kişilerin eline geçebilir.

Kullanıcılar veri ihlalinin ardından şunları yapmalı: Hangi bilgilerinizin çalındığını belirleyin. İhlalden etkilenen tüm parolalarınızı değiştirin. Bankanızla iletişime geçin.

E-devleti kontrol edin. Antivirüs yazılımı kullanın. Veri ihlaline uğrayan şirketler de şu adımları atmalı: İhlalin kaynağını ve kapsamını belirleyin. Kullanıcılarınızı açık bir şekilde bilgilendirin. Siber saldırganların ne tür bilgiler çaldığını tespit edin. Kullanıcılarınızın ve çalışanlarınızın parolalarını değiştirin. Antivirüs yazılımı kullanın.

Önceki İçerikMB’den faiz artırımı
Sonraki İçerikLIGNA 2021 Fuarı sonbahara ertelendi