AİMSAD Faaliyetleri

WoodTech 2021 hem katılımcılardan hem de ziyaretçilerden tam not aldı

WoodTech 2021 hem katılımcılardan hem de ziyaretçilerden tam not aldı

Ağaç işleme makineleri sektörünün küresel buluşma noktası olan WoodTech Fuarı sağladığı 350 milyon TL’lik ticaret hacmi ile hem katılımcılardan hem de ziyaretçilerden tam not aldı.

“Türk firmalar, Avrupa’ya bayilik verecek”

AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Toktaş

Pandemiye rağmen herkesin memnun kaldığı kaliteli bir fuar geçirdik. Avrupalı rakipleriyle yarışan teknolojiler fuarda sergilendi. Seri üretim hatları, robot teknolojileri, yüzey işleme makineleri, panel ve masif mobilya makineleri ile dijitalleşmenin öne çıktığı birçok ürün fuarda yer aldı. Bazı sebeplerle fuara gelemeyen ziyaretçiler ihtiyaç ve ilgileri doğrultusunda hibrit fuarda katılımcılarla görüşmeler gerçekleştirdi. Fuarın hibrit olması, reel fuara katkı sağladı ve memnuniyeti artırdı. Katılımcılarla yaptığımız görüşmelerde fuar sonrası önemli satış ve bayilik anlaşmaları yapacaklarının bilgisini aldık. Farklı birçok firma, Avrupa ve Rusya’ya bayilik verecek. Fuarda da önemli satışlar gerçekleşti ancak sonrasında da iş birliklerin ve ticaretin yoğun devam edeceğini düşünüyoruz. Ticaret rakamlarının daha da ivme kazanacağı, Türk makine sektörünün dünyanın farklı coğrafyalarına yayılacağını öngörüyoruz.

“Fuardaki ticaret hacmi 350 milyon TL oldu”

AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak

WoodTech 2021 hem katılımcılar hem de ziyaretçiler açısından oldukça verimli geçti. Özellikle katılımcılar fuarın fiziki olarak yapılmasından çok memnun oldu. Katılımcılarla yaptığımız görüşmelerde, gerçekten makine ihtiyacı olan, ticaret yapmak isteyen bir ziyaretçi profiliyle karşılaştıkları yönünde geri dönüşler aldık. Özellikle hafta içi günlerde yerli ve yabancı ziyaretçi sayısının neredeyse eşit olduğunu söylediler. Yabancı ziyaretçilerin ilgisi ve yoğunluğu pandemi de göz önüne alındığında katılımcıları memnun etmiş görünüyor. Özellikle Rusya, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Ukrayna ve Balkanlar’dan gelen ziyaretçilerin yoğun ilgisi söz konusuydu. 10 bine yakını yabancı, 40 bin üzerinde yerli olmak üzere toplam 50 bin üzeri ziyaretçi geldi. Fuardaki ticaret hacmi 350 milyon TL oldu. Katılımcıların yüzde 90’ı fuara katılmaktan memnun olduğunu belirtti. Yine, katılımcıların yüzde 95’i ziyaretçilerin niteliğinden memnun.

“Yurt dışı menşeli ziyaretçilerin yoğun katılımı bizleri memnun etti”

AS Metal Satış-Pazarlama Direktörü Gürkan Necipoğlu

Beş yıldır dış ticaret fazlası veren Türkiye ağaç işleme makineleri sektörünün en büyük buluşma noktası olan ve bu yıl 34. kez gerçekleştirilen WoodTech Fuarı’nı pandemi koşullarına rağmen, başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Dünyanın birçok yerinde fuarlar iptal edilirken pandemi koşullarında başarılı bir fuarın nasıl organize edilebileceğini de dünyadaki tüm sektör paydaşlarımıza göstermiş olduk. Bu bizim için gerçek bir gurur vesilesidir. İmalatının yüzde 97’sini ihraç eden As Metal firması olarak yurtdışı ziyaretçi sayısı bizim için oldukça önemliydi. Dolayısıyla fuara, yıllardır özlemini duyduğumuz ve yatırım yapmak isteyen özellikle yurt dışı menşeli ziyaretçilerin yoğun katılımı bizleri memnun etti. Fuarımızın her yıl başarısına başarı katarak yoluna devam edeceğine olan inancımız tam. Emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunarız.

“Yurt dışından çok fazla ziyaretçimiz oldu”

Biesse Türkiye Operasyon Direktörü Yelda Akıncı

Biz bu yıl ki WoodTech Fuarı’nın keyifli geçeceğini tahmin ediyorduk ve tahminlerimizde yanılmadık. Burada olmaktan dolayı gayet mutluyuz. Ne Avrupa’da ne de Uzakdoğu’da uzun zamandır fuar düzenlenmediği için WoodTech 2021’de sadece Türkiye’den değil, yurt dışından da çok fazla ziyaretçimiz oldu. Her yıl yurt dışından gelen ziyaretçimiz oluyordu ama bu yıl sanki geçtiğimiz yıllara göre daha fazla yabancı ziyaretçi var gibi. Özellikle Balkanlar ve Ortadoğu’dan çok fazla ziyaretçi var, bununla beraber Afrika bölgesinden de çok gelen oldu. 2019 yılıyla kıyaslandığında bile pandemi olmasına rağmen çok daha iyi bir fuar olduğunu söyleyebilirim. Çünkü sadece hafta sonu yoğunluk olmadı, fuarın dördüncü günü bile çok ciddi alıcılarla görüştük. Fuarı gezmek için gelenler de var ama çoğunluğu makine yatırımı yapmak için gelmiş bir kitle söz konusu.

“Çok memnun kaldığımız, yoğun bir fuar geçirdik”

BSA Yazılım Genel Müdürü Hakan Altun

Genel anlamda çok memnun kaldığımız, yoğun bir fuar geçirdik. Bizden hizmet alsın almasın fuara katılan tüm makineci arkadaşlarla görüşüyoruz. Fuarda da kendileriyle yaptığımız görüşmelerde herkesin fuardan memnun ayrıldığını gördük. Pandemi şartlarında gerçekleşen bir fuar olmasına rağmen ziyaretçi ve ticari anlaşmalar açısından beklentileri karşılayan bir fuar oldu. Fuarın organize edilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

“WoodTech Fuarı bizim için yılın en önemli organizasyonu”

AES CNC Satış Pazarlama Müdürü Volkan Kibar

WoodTech 2021 Fuarı genel beklentinin oldukça üzerinde yerli ve yabancı ziyaretçilerin katılımıyla gerçekleşti. Afrika ve Doğu Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeden gelen ziyaretçileri standımızda ağırlama fırsatı bulduk. WoodTech Fuarı bizim için yılın en önemli organizasyonu. Bu fuar bizim için yalnızca yeni ürünlerimizi sergilediğimiz bir şov değil aynı zamanda yeni iş ve bayilik anlaşmalarının yapıldığı ve sıcak satışların da gerçekleştiği çok kıymetli bir organizasyon. Bu nedenle, organizasyonun her yıl başarılı bir şekilde yapılması bizim için büyük önem taşıyor. Bu noktada da fuar düzenleme sürecinin en başından organizasyonun son gününe kadar tüm detaylara dikkat eden AİMSAD’a da ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

“Verimli bir fuar geçirdik”

 Maymak Makine Genel Müdürü Selman Türkdönmez

Maymak Makine olarak verimli bir fuar geçirdik. Fuar sonrasında da geri dönüşler alacağımızı ümit ediyoruz. Fuar yabancı ziyaretçi sayısı bakımından beklentimizi karşıladı. Ortadoğu, Rusya ve Hırvatistan’dan ziyaretçilerimiz oldu. Bu seneki fuarın en önemli özelliği ziyaretçi profili. Çünkü ziyaretçi profilini gerçekten makine almak isteyen ya da bayilik görüşmesi yapmak isteyen kişiler oluşturuyor. Öylesine fuara gezmeye gelen kişiler yok. WoodTech uluslararası bir organizasyon ve biz de her yıl fuardaki yerimizi alıyoruz. Pandemiye rağmen başarılı bir organizasyon oldu bu bağlamda AİMSAD’a da teşekkür etmek isterim. Bir öneri olarak, belki gelecek yıllarda fuar günlerini tamamen hafta içine çekebiliriz, bence böyle bir düzenleme daha da verimli bir fuar geçirmemize destek olacaktır.

“Makine alma konusunda istekli bir yerli katılımcı söz konusu”

KRC CNC Genel Müdürü Korcan Aloğlu

WoodTech 2021 Fuarı’ndan çok memnunuz, hiçbir problem yok. Pandemi olmasına rağmen, içinde bulunduğumuz piyasa durumlarına rağmen oldukça başarılı bir fuara imza attık. Makine alma konusunda istekli bir yerli katılımcı söz konusu bununla beraber hatırı sayılır yabancı katılımcı da mevcut. Bu hem fuar için hem de bizim için olumlu şeyler. 2019 fuarına göre çok daha verimli bir fuar geçiriyoruz, satışlar da daha yüksek. Derneğimize, sektöre verdiği katkılarından dolayı başta başkanımız Sayın İsmet Toktaş’a, Genel Sekreterimiz ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Çalışmalarının devamını, bize daha yüksek faydalar sağlayarak devam etmesini diliyoruz. Bu konuda da bizim de elimizden gelen bir şey varsa yapmaya her zaman hazırız.

“WoodTech 2021’de çok önemli bağlantılar kurduk”

Fen-İş Makine Yönetim Kurulu Üyesi Tijen Akoğlu

Tam beklediğimiz gibi bir fuar geçiriyoruz. Pandemi nedeniyle sektörel bir açlık söz konusuydu. Açlığımızı karşıladığımızı düşünüyordum ama daha doymadık. Biz daha önceki fuarlarda da üstüne basa basa otobüslerle insanların fuara getirilmemesi gerektiğini söylüyorduk. Bu sene böyle bir organizasyon yapılmadığı için gerçek alıcılarla muhatap oluyoruz. Yurt dışı ağırlıklı, gerçek alıcılar burada. İnşallah her yıl daha da başarılı fuarlara imza atacağız. Bu fuarda çok önemli bağlantılar kurduk. Şu ana kadar üç ya da dört ülkeden ciddi anlamda büyük distribütörlerle sözleşme yaptık. Siparişlerini de aldık. Fuar sonrasında da bunun devam edeceğine inanıyoruz.

“Fuarı makine satın almaya gelen, ciddi kişiler ziyaret ediyor”

Törk Makine Yönetici Ortağı Fazıl Baran Erdoğan

Ben sanırım 27-28 defa WoodTech Fuarına katıldım. Bu sene gördüğümüz kadarıyla fuarı gerçekten makine satın almaya gelen, ciddi kişiler ziyaret ediyor. İspanya, Portekiz, Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’dan ziyaretçilerimiz oldu. Temennimiz elbette görüşmelerin hepsinin satışa dönmesi, bunun da etkilerini fuar sonrasındaki haftalarda daha net göreceğiz. Iraklı misafirlerimiz de oluyor ama genelde onlar Türkiye’de yerleşik düzende oldukları için onları yabancı gibi düşünmüyoruz. Geri kalanı da yerli müşterilerimiz oluşturdu. Şu anda dünyada para ile alakalı bir dert yok. Türkiye dışındaki ülkelerde kredi faizleri inanılmaz düşük. Bizim bunu çekebilmemiz lazım. Her Türk şirketinin kendi içinde çalışmalar yapması lazım.

“Hem katılımcılar hem de ziyaretçiler fuardan memnun ayrıldılar”

Dinçmak Makine Yönetim Kurulu Üyesi Mevlüt Dinç

WoodTech 2021 Fuarı beklentileri karşılayan başarılı bir fuar oldu. Hem katılımcıların
hem de ziyaretçilerin fuardan memnun ayrıldılar. Yabancı ziyaretçi sayısı beklentilerimizi karşıladı. Makine almak isteyen, ilgili, meraklı bir ziyaretçi söz konusuydu. Bu da bizleri oldukça memnun etti. Pandemi şartlarında düzenlenen bir fuar olmasına karşın yerli
ve yabancı yüksek bir ziyaretçi sayısına ulaşıldığını biliyoruz. Fuarımız her yıl daha da güçlenerek devam ediyor. Bu bağlamda fuarın bu zorlu şartlarda organize edilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

“Fuar satışı hedeflerimizin üstüne çıkmayı başardık”

UNIMAK Satış Müdürü Duygu Bölükbaşı

WoodTech Fuarı her yıl heyecanla beklediğimiz sektörümüzde ki en önemli üç fuardan
biri. UNIMAK olarak her yıl aynı yerimizde büyüyerek katılım sağlıyoruz. Pandemi sürecinde olmamıza rağmen beklenilenden daha fazla ziyaretçi alarak, fuar satışı hedeflerimizin üstüne çıkmayı çok şükür yine başardık.

“WoodTech daralan pazara hareketlilik getirdi”

UNIMAK Genel Müdürü Nizamettin Coşkun

WoodTech Fuarı ülkemiz ve sektörümüz için oldukça önemli bir fuar. Bu fuara firmamız kurulduğu yıldan bugüne aralıksız katılmaktadır. Her yıl olduğu gibi bu yılda fuar
firmamız için verimli geçti.  Bizim için ürünlerimizi ve yeniliklerimizi dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerimize tanıtabildiğimiz önemli bir fuar. Özellikle Covid19 Pandemi döneminde daralan pazara hareketlilik getirdi. Aldığımız izlenimlere göre, neredeyse
tüm katılımcılar fuardan memnun ayrıldılar. Buradan emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.


takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com