Ağaç işleme makineleri sektörünün küresel buluşma noktası olan WoodTech Fuarı geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da hem katılımcılardan hem de ziyaretçilerden tam not olarak başarısını bir kez daha kanıtladı.

“WoodTech Fuarı özellikle yurt dışı ziyaretçileri açısından çok doyurucu bir fuar oldu”

AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak

WoodTech 2022 Fuarı, geçtiğimiz yıllar da olduğu gibi bu yıl da çok başarılı bir fuar oldu. Gerek katılımcılar gerekse ziyaretçiler ile yaptığımız görüşmelerde ihtiyaçları karşılayan, sektöre yön veren, ihracat rakamlarına önemli destek sağlayan bir fuar organize ettiğimizi karşılıklı olarak teyitleştirdik. AİMSAD üyesi 73 firma ile yer aldığımız WoodTech Fuarı bu yıl özellikle yurt dışı ziyaretçileri açısından çok doyurucu bir fuar oldu. Dünyanın farklı birçok ülkesinden hem makine almak için hem de yeni bayilik sözleşmeleri yapmak için 12 binin üzerinde yabancı ziyaretçi fuarımızı ziyaret etti. Beş gün boyunca yoğun bir şekilde devam eden WoodTech Fuarı’nda 1 milyar TL’lik ticaret hacmi yakalandı, geçtiğimiz yıl bu rakam 350 milyon TL olarak gerçekleşmişti. Gerek yaptığımız görüşmeler gerekse ortaya çıkan ticaret hacmi WoodTech’in başarısını net bir şekilde ortaya koydu. Hedefimiz önümüzdeki yıl tek başına organize edilecek olan WoodTech Fuarı’nı Türkiye’nin en önemli fuarlarından biri haline getirmek. Bu amaç doğrultusunda bundan önce olduğu gibi bundan sonra da AİMSAD olarak Reed TÜYAP ile başarılı çalışmalara imza atmak için çok çalışacağız.

“Önümüzdeki yıl tek başına organize edilecek WoodTech’in daha prestijli bir fuar olacağından şüphemiz yok”

Dinçmak Makina Yönetim Kurulu Üyesi Mevlüt Dinç

WoodTech 2022, firmamız için beklentilerin çok üzerinde gerçekleşen bir fuar oldu. Biz açıkçası pandemi dönemi ve ardından yaşanan ekonomik daralmaların etkisiyle beklentilerimizi düşük tutmuştuk. Ancak yerli ve özellikle yabancı ziyaretçilerin sayısında çok ciddi bir artış yaşandı. Fuarımızı her yıl ziyaret eden Arap ve Balkan ülkelerinin yanı sıra yeni coğrafyalardan ve ülkelerden de çok fazla misafirimiz oldu. Sergilediğimiz ürünler özellikle Avrupalı ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti. Fuar sonrası daha da netlik kazanacak olmakla beraber, Dinçmak olarak önemli miktarda makine satış bağlantısı ve yeni bayilik görüşmeleri gerçekleştirdik. Bu vesile ile fuarımızın organize edilmesinde emeği geçen Reed TÜYAP ve derneğimiz AİMSAD’a teşekkür etmek isteriz. Her yıl daha da güçlenen fuarımızın önümüzdeki sene çok daha ilgi çekeceğine inanıyoruz.  Önümüzdeki yıl tek başına organize edilecek WoodTech Fuarımızın daha prestijli bir fuar olacağından şüphemiz yok.  Önümüzdeki bir yıllık süreçte fuarımızın en iyi şartlarda düzenlemesi için çok emek harcayıp, çok çalışmamız gerekecek. Bütün fuar paydaşlarının bu konuda elinden geleni yapacağından eminiz.

“Fuarımızı global bir cazibe merkezi haline getirmek için hep birlikte çok çalışacağız”

As Metal Finansal Direktörü Gürkan Necipoğlu

Sektörümüz adına başarılı ve bereketli bir fuarı geride bıraktık. 60 bin kişinin ziyaret ettiği WoodTech Fuarı’nda bu yıl yabancı ziyaretçi sayısında büyük bir artış yaşandığını gördük. Bu durum biz katılımcıları oldukça memnun etti. Fuar sonrası yapılan ankette de yüzde 98 gibi muazzam bir memnuniyet oranı çıktı. İmal ettiği makinelerin çok büyük bir bölümünü yurt dışına ihraç eden As Metal firması olarak yurt dışından gelen ve makineye hakim kişilerle bir araya gelmek bizim için çok önemliydi. Ama bizim asıl sorumluluğumuz bundan sonra başlıyor. 35. yıldır büyük başarılara imza atan fuarımızı önümüzdeki sene itibariyle tek başına organize etmeye başlıyoruz, dolayısıyla yapacak çok işimiz var. Fuarımızı global bir cazibe merkezi haline getirmek için hep birlikte çok çalışacağız. 2023 yılında bambaşka bir vizyonla fuarımızı düzenleyeceğiz.

“Biz fuarda hedeflediğimizin daha üzerine çıktık”

Katay Makine İş Geliştirme Müdürü Erbil Oytan

Katay Makine olarak gayet iyi bir fuar geçirdik. Bu sene yeni ürünlerimizle WoodTech Fuarı’na katılım sağladık, zaten Katay Makine olarak inovasyona önem veren ve bu yönde önemli çalışmalar yapan bir firmayız. Pazardaki ihtiyaçları iyi analiz ettiğimizi düşünüyoruz. Fuarda yeni ürünlerimizle fark yarattık, mevcut ürünlerimizle de piyasadaki bilinirliğimizi artırdık. Özellikle “Pro” hak ettiği ilgiyi hakikaten fuar boyunca gördü. Biz Pro’nun en iyi makine olduğunu söylüyoruz, gerçekten makineden anlayan müşteri kendisi için çok doğru bir seçenek olduğunu gördü. Elbette standımıza gelen müşterinin makineden anlıyor olması bizi mutlu ediyor. Bunun dışında farklı ülkelerden müşteri potansiyeli olan kişiler tarafından fuar boyunca ziyaret edildik. Bu nedenle yabancı ziyaretçi katılımından çok memnun kaldık. Biz fuarda hedeflediğimizin daha üzerine çıktık.

“Yıllardır katıldığımız WoodTech Fuarları içerisinde rekor bir satış ve ziyaretçi ilgisi ile karşılaştık”

Elfamak Satış Müdürü Ahmet Şahin

Elfamak Makine olarak WoodTech Fuarı’nı her zaman çok önemsiyoruz. Hem ülkemizdeki sektörün en büyük fuarı olması, hem de birçok ülkenin çok rahat katılım gösterebileceği Asya-Avrupa lokasyonunda bölgenin en büyük fuarı olması WoodTech’i daha da değerli kılmakta. Bu yılki WoodTech 2022 Fuarı için de çok yoğun bir tempoda hazırlandık. Her ne kadar yer durumundan dolayı birçok ürünümüzü sergileyemesekte, CNC çoklu delik makinemiz Ceo’yu, tam otomatik kapak ve mmodüler üretim hattımız Venom’u, CNC nesting makinelerimizden Torro Plus ve Astro Plus’ı tanıtma fırsatımız oldu. Genel anlamda da yoğun bir ziyaretçi ilgisi ile karşılaştık ve emeklerimizin karşılığını fazlasıyla aldığımızı düşünüyoruz. Elfamak adına yıllardır katıldığımız WoodTech Fuarları içerisinde rekor bir satış ve ziyaretçi ilgisi ile karşılaştık. Yurt içi ve yurt dışı çok güzel iş birlikleri kurduk. Bizim adımıza dolu dolu 5 fuar günü oldu diyebilirim. Ziyaretçilerin gün geçtikçe markamıza ve ürünlerimize olan güvenlerinin arttığını görmek ve her geçen gün sektör adına bizden yeni ürünler talep etmeleri hem Elfamak’ın sektör adına sorumluluğunu artırmakta hem de bize itici bir motivasyon kaynağı sağlamakta. WoodTech 2022’de bizleri ziyaret eden, katılım gösteren ve ticari iş birlikleri yaptığımız tüm müşterilerimize ve ziyaretçilerimize çok teşekkür ederim. Önümüzdeki yıllarda tekrar görüşmek dileğiyle.

“Özbaşkent olarak çok verimli bir fuar geçirdik”

Özbaşkent Dış Ticaret Müdürü Fatih Karslı

Özbaşkent olarak çok verimli bir fuar geçirdiğimizi söyleyebilirim. Fuarda, pandemi sonrası beklenen yoğunluk vardı. İnsanlar gecikmiş olan taleplerini bu seneye yoğunlaştırdılar. Farklı ülkelerden ziyaretçiler vardı, fuar oldukça yoğundu. Geçtiğimiz senelere göre gelen ziyaretçiler çok daha ilgiliydi. Beklentilerimizi karşılayan bir fuar olduğunu söyleyebilirim. Yoğunluk Arap ülkelerinden olmak üzere, Balkan ülkelerinden, Türki devletlerden, bazı kuzey ülkelerinden ziyaretçilerimiz oldu. Bu ziyaretçilerle önemli görüşmeler sağladık. Bu görüşmeler önceki senelere göre çok daha ciddi görüşmeler oldu. Yerli pazara gelecek olursak, fiyatlardan dolayı talep biraz daha düşüktü ama yine de kendi içinde bir dinamiği vardı. Tahminimce önümüzdeki sene, piyasa yeni şartlara alışmış olacak ve iç pazardaki var olan hareketlilik daha da artacaktır. Önümüzdeki 6-7 aylık dönemde biraz sabırlı olmamız gerekiyor. Önümüzdeki sene fuarımızın konsepti değişecek, biz de daha büyük bir metrekarede fuara katılım sağlayacağız.

“WoodTech Fuarı’nda her yıl yeni makinelerimizin lansmanını yapma fırsatı buluyoruz”

AES Group Satış Pazarlama Müdürü Volkan Kibar

AES Group olarak WoodTech Fuarı’nda her yıl yeni makinelerimizin lansmanını yapma fırsatı bulurken, çok değerli anlaşmalar da gerçekleştiriyoruz. Bu yıl da dünyanın birçok yerinden gelen ziyaretçileri standımızda ağırlarken firmamız ve Türk ağaç işleme makineciliği adına çok önemli adımlar attık. Bu yıl da 3. salonda bulunan ana standımızda ziyaretçilerimizi birçok yenilik ile karşıladık. Öncelikle bu yıldan itibaren, ürün gamımızı ULTRA ve PRO serisi olarak iki ana gruba ayırdık. Endüstriyel üretim yapan tesisler için geliştirdiğimiz ULTRA serisi makinelerle en ağır işlerinizi sorunsuz ve kesintisiz şekilde devam ederken PRO serisi makinelerimizin tasarımında yaptığımız iyileştirmeler ile düşük ilk yatırım maliyeti ve yüksek enerji tasarrufu ile sürdürülebilir üretime destek oluyoruz. Bu yıl 12 bini yurt dışından olmak üzere 60 binin üzerinde ziyaretçi ağırlayan WoodTech Fuarı dünyanın en önemli ağaç işleme makineleri organizasyonu olma yolunda ilerliyor. Önümüzdeki yıl bu sayının artarak devam edeceğine inanıyoruz. AİMSAD’ın öncülüğü ile önümüzdeki yıl Intermob ve WoodTech Fuarlarının ayrılması ile 19 – 23 Ekim tarihleri arasında tek başına daha büyük alanda daha çok katılımcı ile gerçekleştirilecek fuarın ziyaretçiler açısından bir görsel şölen halinde geçeceğini düşünüyoruz. Önümüzdeki yıl WoodTech’in yeni tarihinde, yeniliklerimizle görüşmek üzere.

“Fuarda çok sayıda makine siparişi aldık”

Baromak Genel Müdürü Onur Özbek

WoodTech 2022 için sanıyorum diğer firmalardan farklı bir şey söyleyemeyeceğim çünkü hangi firmayla konuşsam hepsi aynı şekilde fuarın çok verimli geçtiğini söylediler. Baromak için WoodTech Fuarı daha önceki senelere göre daha da iyi geçerek bizi şaşırtmadı. Fuarın ilk gününden son gününün kapanış saatine kadar çok sayıda nitelikli ziyaretçi ağırladık. Bu sene geçen senelere nazaran çok daha bilinçli bir ziyaretçi kitlesi vardı, bir de son dönemde artan fiyatlar sebebiyle birçok makine yatırımı yapmak isteyen firma daha cazip fiyat alırım düşüncesiyle bu fuarı bekledi. Bu sebeple gerçekten makine almak için gelen, ne yapmak istediğini bilen bir ziyaretçi yapısı vardı. Fuarda çok sayıda makine siparişi aldık ve önümüzdeki günlerde satışa dönüşecek birçok görüşme yaptık. Önümüzdeki sene WoodTech Fuarı’nın, Intermob Fuarı’ndan ayrılmasıyla birlikte fuarın çok daha verimli geçeceğini düşünüyorum.

“WoodTech Fuarı bizim sektörümüz için bir prestij alanı”

Orimak Genel Müdürü Hasan Cengiz

WoodTech Fuarı, Orimak olarak bizim çok önem verdiğimiz, çok iyi hazırlandığımız bir fuar. Her yıl başarısını bir üst seviyeye taşımaya başaran WoodTech bu yıl yabancı ziyaretçi açısından çok iyiydi. Orimak olarak çok verimli, çok kazançlı bir fuar geçirdik. Fuar boyunca özellikle yurt dışından gelen ziyaretçiler makinelerimize yoğun ilgi gösterdi. WoodTech Fuarı bizim sektörümüz için bir prestij alanı, biz de bu organizasyonun içinde olmaktan büyük keyif alıyoruz. Fuarda katılımcı olan diğer firmalarla yaptığımız görüşmelerde herkesin ortak fikri WoodTech 2022’nin çok başarılı geçtiği yönünde oldu. Makine alma konusunda hevesli, ihtiyaçları doğrultusunda nasıl bir makine istediğini bilen yabancı ziyaretçi profili ile bir araya geldik. Fuarın organize edilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

“Ziyaretçi profili ağırlıklı olarak yabancıydı”

Canmaksan Genel Müdür Yardımcısı Ozan Can

Genel olarak bu sene gerçekleştirdiğimiz WoodTech Fuarı’ndan memnunuz. Özellikle ilk iki gün ziyaretçi yoğunluğu çok iyiydi. Ama ziyaretçi sayısından ziyade, ziyaretçilerin ilgileri, alakaları, sorduğu sorular bizim için önemli. Biz artık sorulan sorulardan kişinin ne kadar ilgili olup olmadığını biliyoruz. Rastgele sorular sorup, fuarı gezmeye gelenler de var elbette ama genel itibariyle yapmış olduğumuz görüşmelerin verimli olduğunu düşünüyorum. Ziyaretçi profili ağırlıklı olarak yabancıydı, bu durumdan çok memnun kaldığımızı söylemek isterim. Bizim hedef kitlemiz son kullanıcıdan ziyade bayiler ve bu sene farklı ülkelerden gelen birçok kişiyle görüşmeler yaptık. Bizim yapmış olduğumuz görüşmelerin arasında ağırlıklı olarak Balkan ülkeleri vardı, Rusya, Belarus, Ukrayna, Litvanya’dan ziyaretçilerimiz oldu. Portekiz ile iyi bir görüşme yaptık. Henüz pazarına giriş yapmadığımız ülkelerle bir araya gelebildiğimiz için de iyi bir fuar geçirdiğimizi söyleyebilirim. Yerli ziyaretçi sayısında ben geçen yıllara göre büyük bir fark göremedim. Herkes bir yatırım yapmak istiyor ama malum ekonomik durumlardan dolayı, herkesin bir çekincesi var.  

“Herkes eşit şartlarda, düzgün bir fuarı hak ediyor”

Fen-iş Makina Yönetim Kurulu Başkanı Tijen Akoğlu

Bu seneki fuardan çok memnunuz, beklediğimizin çok üzerinde gerçekleşen bir fuar oldu.   WoodTech, yurt dışı müşterisinin her sene daha da arttığı bir fuar olma özelliğini başarılı bir şekilde sürdürüyor. Bundan sonraki fuarlarda bu başarısının daha da artacağını düşünüyorum. Yurt dışı ziyaretçilerimizde Orta Doğu zaten bir klasik ancak bunun haricinde bu yıl İsveç, İngiltere, İtalya, Amerika gibi ülkelerden gelen ziyaretçilerimiz oldu. Yerli ziyaretçilere baktığımızda ise gerçek alıcıların geldiğini söyleyebilirim. Eskiden, makineyle ilgisi olmayan otobüslerle sadece fuar gezmeye gelen çok fazla insan oluyordu ama şimdi bu uygulama olmadığı için gerçekten makineye ihtiyacı olan insanlar fuarımıza geliyor. Önümüzdeki sene fuarların ayrılmasından dolayı da büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu ayrılığın olmasını en çok isteyenlerden birisi de bizdik. Bu fikir ilk ortaya atıldığında, çok gerekli olduğunu zaten söylemiştik çünkü bu fuarın gerçekten büyümesi lazım. Her geçen gün üye sayımız artıyor ve onlara fuar alanı içerisinde bir yer bulamıyoruz. Alt kattaki arkadaşlarımızın da üst hollerde yer almasını istiyoruz. Herkes eşit şartlarda, düzgün bir fuarı hak ediyor. Önümüzdeki sene için çok çalışacağız. Burada konu sadece stant almak değil, önümüzdeki sene herkesin standının şıkır şıkır olması gerekiyor. Eğer ki bu fuarı prestijli bir hale getireceksek elimizi taşın altına koyup, görselliğe önem verip, kıyafetimizden tutun stant yapımlarına kadar çok daha dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyorum.

“Bu sene özellikle yurt dışından çok ciddi bir talep vardı”

Ünalsan Yurt Dışı Satış Pazarlama Müdürü Hüseyin Parsak

Beklediğimizin üzerinde bir katılım oldu. Özellikle cumartesi ve pazar günü ciddi bir yoğunluk vardı. Bu sene özellikle yurt dışından çok ciddi bir talep vardı. Geçen senelere oranla yurt dışından gelen katılımcıların sayısının arttığını gözlemledik. Bu organizasyonun etkisi mi, yoksa insanların talepleri mi arttı bilmiyoruz ama bu şekilde bir yoğunluk olmasından çok memnunuz. Fuar boyunca Arap ülkelerinden çok gelen oldu, bununla beraber Avrupa’dan çok gelen oldu. Çek Cumhuriyeti, Romanya, Moldova, Fransa, İtalya gibi ülkelerden gelen ziyaretçilerimizle genellikle bayilik sözleşmeleri üzerine görüşmeler gerçekleştirdik. Avrupa’dan gelen kişilerin talepleri daha çok o yönde. Yerli ziyaretçi sayısında da yine geçmiş senelere göre önemli bir artış vardı. Geri dönüşlerini, fuardan sonra alacağız muhtemelen ama bir kıpırdanma var gibi iç pazarda da.

“Fuardaki performansımız sayesinde hedeflerimizin daha da üzerine çıkarak yılı kapatacağız”

Biesse Türkiye ve Orta Doğu Bölge Direktörü Yelda Akıncı

Biesse olarak Tüyap WoodTech Fuarı’nda yenilenen marka kimliğimiz ve yeni fuar konseptimiz ile ilk defa müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın karşısına çıktık. Bizim için farklı bir fuar deneyimi oldu. Otomasyon sistemli makineler, sanal gerçeklik alanları ve software çözümleri yeni konseptimizin ana bileşenleri diyebiliriz. Sonuç olarak tüm ziyaretçilerimizden ve iş ortaklarımızdan olumlu geri dönüşler aldık ve bu bizi çok mutlu etti. Bununla beraber oldukça verim aldığımız bir fuar geçirdik. Gerek yurt içi gerekse yurt dışından gelen ziyaretçi sayısı, niteliği ve yapılan satışlar açısından önemli rakamlar kaydettik. Fuarın olumlu katkısının önümüzdeki aylarda da devam edeceğini söyleyebiliriz. Bu yıl fuarda Biesse Türkiye ve Orta Doğu olarak büyüyen bölgemiz ve ekibimiz ile her zamankinden daha geniş bir bölgeye hitap ettik. Hem Türkiye hem Orta Doğu hem de İtalya’dan gelen yaklaşık 60 kişilik ekibimiz eşliğinde ziyaretçilerimizi ve iş ortaklarımızı ağırladık. Standımıza ilgi oldukça yoğundu. Uzman ekiplerimiz eşliğinde, kişiselleştirilebilen, optimize edilmiş, hızlı, entegre teknolojilerimizi ve yazılım çözümlerimiz sayesinde birbiri ile iletişim halinde otomatize edilmiş bir fabrikanın nasıl oluşturulabileceğini ziyaretçilerimize gösterme fırsatı yakaladık. Bu yıl ayrıca fuar ile eş zamanlı olarak İstanbul Maltepe Kampüsümüzde bulunan showroomumuzda da misafirlerimizi ağırladık. Fuar alanından her gün ücretsiz özel servis araçları sayesinde ziyaretçilerimize, showroomumuzdaki 18 farklı Biesse teknolojisini gösterme şansını yakaladık. Tüyap WoodTech Fuarı’nı bir kez daha yeni yatırımlara, yeni iş ortaklıklarına imza atarak sonlandırdık. 2022 yılının sonuna yaklaşırken fuardaki performansımız sayesinde hedeflerimizin daha da üzerine çıkarak yılı kapatacak olmak bizler için büyük bir motivasyon kaynağı. Bu vesile ile Biesse’yi tercih eden, destekleyen ve güven duyan tüm iş ortaklarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Son olarak da sektörde donanımı, bilgi birikimi ve iş yapış şekli ile farkını hissettiren tüm ekibimize de takdir ve teşekkürlerimi sunuyorum. Biesse olarak her daim teknolojilerimizi yakından deneyimleyip keşfetmek isteyen değerli iş ortaklarımızı ve ziyaretçilerimizi İstanbul ve Dubai’deki kampüslerimize davet ediyorum.

“Fuardaki yoğunluk ve ilgi biz katılımcıları fazlasıyla memnun etti”

Fimaksan Muhasebe Müdürü Zeynep Fidan

Bu sene WoodTech Fuarı, pandeminin etkilerinden kurtulduğumuz için ciddi sayıda ziyaretçi aldı. Dolayısıyla bu yoğunluk ve ilgi biz katılımcıları fazlasıyla memnun etti. Fimaksan olarak fuar sırasında ve sonrasında ciddi görüşmeler ve anlaşmalar yaptığımızı söyleyebilirim. Benim firmamız adına katıldığım ilk fuar deneyimimdi ve makinelerimiz hakkında aldığımız geri dönüşleri yüz yüze o atmosferde duymaktan gerçekten çok gurur duydum. Bu tarz fuarların şirketlerin büyümelerinde çok ciddi rol oynadıklarını düşünüyorum. Bu seneki fuar bizim de yoğunluğumuza yoğunluk kattı diyebilirim.