Ağaç işleme makine sektörünün, Avrasya’daki en önemli buluşma noktası olarak bilinen WoodTech Fuarı, 2024 yılında Ticaret Bakanlığı’nın yurt içi nitelikli fuar teşvik listesine dahil edildi.

Bu yıl 12-16 Ekim 2024 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre merkezinde 37. kez organize edilecek olan WoodTech Fuarı, Ticaret Bakanlığı’nın yurt içi nitelikli fuar teşvik listesine dahil edildi. Bu kapsamda, katılımcı firmalara 2024 yılı için yer kirası ve stant masraflarına istinaden 222 bin 472 TL’ye kadar teşvik verilecek. Teşvik başvuruları fuar gerçekleşmesi akabindeki üç ay içinde DYS sistemi üzerinden online olarak gerçekleştirilebilecek.  Öncesinde herhangi bir başvuru yapılması gerekmeyecek.

Söz konusu finansal destek, fuar katılımının getirdiği mali yükleri azaltarak, özellikle yer kirası ve stant kurulumu gibi önemli maliyet kalemlerinde firmalara yardımcı olmayı hedefliyor. Fuar teşvikleri, firmaların fuarlara katılımını daha cazip hale getirmesi, genel katılım oranlarını artırması ve bu etkinlikler aracılığıyla sektörlerin tanıtım, ağ oluşturma ve iş geliştirme fırsatlarını önemli ölçüde iyileştirdiği için büyük önem arz ediyor. Firmalara sunulan finansal destekler hem fuarın hem de katılımcı firmaların uluslararası arenada daha görünür hale gelmelerini, yeni pazarlara açılmalarını ve uluslararası iş birliklerini geliştirmelerini sağlayacak bir platform sunuyor.

“WoodTech Fuarı, teşvik için gerekli olan tüm kriterleri karşıladı”

WoodTech Fuarı’nın Ticaret Bakanlığı yurt içi nitelikli fuar teşvik kapsamına alınması ile ilgili açıklamada bulunan AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak; “Firmaların ürün ve hizmetlerini gerek yurt içinde gerekse yurt dışında en etkili tanıtma yöntemleri fuar organizasyonları. Ancak fuar organizasyonları ciddi maaliyetlerle gerçekleştiriliyor. Bu nedenle devlet teşvikleri sanayicinin gelişmesi, tanıtım ve hizmet ağını genişletmesi ve böylece ülkemize katma değer yaratması için çok önemli. Bilindiği üzere WoodTech Fuarı, geçtiğimiz yıl, uzun zamandır eş zamanlı düzenlenen Intermob Fuarı’ndan ayrıldı ve kendi tarihlerinde, tek başına düzenlendi. 2023 yılında fuarın teşvik alamaması durumu, 2022 yılından geliyordu. 2022 yılındaki kriterleri sağlayamadığımız için geçtiğimiz yıl teşvik kapsamının dışında kalmıştık. Fuarların ayrılması ile birlikte WoodTech Fuarı, Ticaret Bakanlığı’nın belirlediği; yabancı ziyaretçi sayısı, yabancı ziyaretçi sayısının toplam ziyaretçi sayısına oranı, toplam katılımcı sayısı, yabancı katılımcı sayısının toplam katılımcı sayısına oranı, yabancı katılımcılara tahsis edilen stand alanı gibi teşvik kriterlerinin tamamını karşılar hale geldi. Bu teşvikten üretici firmalar ve tüzel kişiler faydalanabiliyor. Günümüz şartlarında 222 bin TL gibi bir rakam katılımcılar açısından kötü bir miktar değil” diye konuştu.