İhracatçıya yeşil pasaport uygulaması başladı. 1 milyon dolardan fazla ihracat gerçekleştiren şirket, bir adet yeşil pasaport almaya hak kazanacak. İhracatçılar uygulamanın yeni pazarların kapılarını aralayacağını söylüyor.

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç; ihracatçılara hız kazandıracak olan yeşil pasaport uygulamasının başlamış olmasından memnuniyet duyduklarını söyledi. Güleç, “15 gün içinde listeler belli oluyor ve pasaportları ihracatçılara dağıtmaya başlıyoruz. İhracatçılara ciddi bir hız kazandıracak. Vizeli olan ülkelerde ihracatçılar zorluk çekiyordu. Avrupa ülkelerinde belki sorun yaşamıyorduk ama örneğin Çin’de vize prosedürleri çok zorlayıcı. Şimdi yeşil pasaportla bu sorun aşılmış olacak. Bekleme süresi olmayacak. OHAL kapsamında kurumlardan izin alınması gerekiyor. İhracatçıların da kendi şirketleri kendi kurumları olacağı için bu anlamda bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum” dedi.

“İhracatla büyümenin ana şartı iletişim”

Makine İmalatçıları Birliği (MİB) Başkanı Ahmet Özkayan Türkiye’nin büyüme modelinin ihracattan geçtiğine işaret ederek şu değerlendirmeyi yaptı, “Katma değeri yüksek ürünleri ihracat etmemiz veya ihracatını yaptığımız ürünlerin katma değerini yükseltmemiz gerekiyor. Kilogram başı değeri 1.5 dolardan 15 dolara çıkarmanın yolu ise orta yüksek, yüksek teknoloji ihracatına bağlı. Pazarlamanın bugünkü ana şartı da iletişim. İhracatımızın yurt dışında mobil olması işbirlikleri için en önemli unsur.”

“Olması gereken biri uygulamaydı”

Yeşil pasaport uygulamasını değerlendiren Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB) Başkanı Orhan Gençoğlu ise şunları söyledi, “Yıllardan beri konuştuğumuz ve olması gereken bir uygulamaydı. Özellikle vize almanın zor olduğu Çin gibi ülkelere seyahatleri artıracaktır. Bu nedenle sevindirici bir gelişme.”

Vizeler nedeniyle oluşan ticari kayıplar azalacak

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Metin Anıl da, ihracatçıya yeşil pasaport verilecek olmasının önemli bir gelişme olduğunu söyledi. Bu kapsamda İTSO üyesi olan çok sayıda firmanın şu an için yeşil pasaport alabileceğini belirten Başkan Metin Anıl, “Bu uygulama İTSO üyelerinin ihracatı artırma gayretleri kapsamında çok önemli bir adımdır.” dedi.

Türkiye’ye vize uygulayan birçok ülkeye daha rahat gideceklerini, bu pazarlarda yeni müşteriler edinerek ticari ilişkiler kuracaklarını ifade eden Metin Anıl, uzunca bir süredir yeşil pasaport haberini beklediklerini belirterek, iş adamlarının vize çilesi çekmeden rahat iş seyahati yapabilmelerinin Türkiye’yi çok sayıda yeni pazara daha kolay ulaştıracağına dikkat çekti.

Başkan Anıl, “İhracatçılar olarak dünyanın çok farklı coğrafyalarına gidiyoruz. Kimi zaman aynı seyahatte birkaç ülkeye gitmemiz gerekiyor. Vize ihracatçıya en çok da zamandan kaybettiriyor. Vizede yaşanan gecikmeden dolayı ticari kayıplar yaşayan ihracatçılarımızın sayısı da azımsanmayacak kadar çok. Dolayısıyla dünyanın pek çok ülkesine vizesiz seyahat anlamına gelen yeşil pasaport hakkının belirlenen şartlarını sağlayan ihracatçılarımıza da tanınması çok önemli bir adım olmuştur” diye konuştu.