Vergi ve prim borçlarının yapılandırmak isteyip de sistem arızaları nedeniyle mağdur olan mükellefler için bir günlük uzatma isteniyor. Başvuru yapanların yüzde 10’u kadar mükellefin yoğunluk mağduru olduğu belirtiliyor.

Vergi ve prim borçları yapılandırmasının son gününde vergi dairelerinde ve ödemelerin yapılabileceği banka ve kurumların internet sitelerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle işlemlerini yapamayan mükellefler için bir günlük uzatma istendi.

6736 Sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun çerçevesinde borçlarını yeniden yapılandıran, matrah artırımı, kasa affı, stok affı gibi düzenlemelerden faydalanan birçok mükellef, son gün yaşanan yoğunluk nedeniyle ödemelerini yapamadı.

Diyalog Mali Müşavirlik Sahibi Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir Mehmet Hanifi Avcı, yoğunluk mağdurlarının oranının yüzde 10 düzeyinde olduğunu belirterek, sadece bir günlük ek süre ile bu mükellefler için de sorunun çözülebileceğini belirtti.

Maliye Bakanı Naci AĞBAL’ın, “Kuyruğa giren hiç bir vatandaş, isterse saat 24.00’ü geçsin, o vergi dairesinden boş dönmeyecek talimatını verdim” sözlerini hatırlatan Avcı, “Mükellefler gece 24:00’e kadar vergi dairesindeydi, ödemelerini yapmak istediler ama sıra gelmediği için ödeyemediler. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi de maalesef son gün yoğunluktan iflas etti. Kamu ve özel bir çok banka yapılandırma vergi kodlarını tanımlamakta ve alt yapılarını kurmakta geç kaldıkları için de ödemeler yetişmedi” diye konuştu.

Ülke ekonomisinde yaşanan sıkıntıların da göz önünde bulundurulması gerektiğini belirten Avcı, iyi niyetli mükellefler için sadece bir günlük ek sürenin bile yeterli olacağını vurguladı.