Dünyanın lider üreticilerini, karar alma konusunda yetkili alıcılar ile buluşturan fuar, 120 bin metrekarelik alanı kapsayan toplam 14 salonda gerçekleşti. 111 ülkeden 65 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan fuarın memnuniyet anketine göre  ziyaretçilerin yüzde 45,21’i fuardan son derece memnun döndü.

28 yıldır istikrarlı bir biçimde büyüyen Ağaç İşleme Makinesi ve 18 yıldır mobilya yan sanayimizin uluslararası pazarlara açılan kapısı olan İntermob fuarları, yarattıkları sektörel güç birliği ile bölgemizde vazgeçilmez bir ticaret merkezi olma özelliğini, bu yılki başarılı fuar organizasyonuyla daha da güçlendirdi. Ağaç İşleme Makine ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği’nin (AİMSAD) işbirliği ile REED TÜYAP tarafından 10-14 Ekim 2015 tarihleri arasında İstanbul’daki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Ağaç İşleme Makinesi, Uluslararası Ağaç İşleme Makineleri, Kesici Takımlar, El Aletleri Fuarı ve İntermob, Uluslararası Yan Sanayii, Aksesuarları, Orman Ürünleri ve Ahşap Teknolojisi Fuarı, sektörün Türkiye ve Avrasya’daki en büyük ihtisas fuarları olma başarısını yakaladığı gibi sektör firmalarının yeni pazarlara ulaşmalarına büyük katkı sağladı.

Fuara bu yıl 18 yeni ülke katıldı

120 bin metrekarelik alanı kapsayan toplam 14 salonda gerçekleşen bu yılki fuara, 29 ülkeden 861 firma ve firma temsilcisi katıldı. 111 ülkeden 65 bin 828 kişi fuarı ziyaret ederken, ziyaretçilerin yüzde 88,5’i yurt içinden, yüzde 11,5’i yurt dışından geldi. Genel ziyaretçi dağılımına bakıldığında 58 bin 234 kişinin yurt içinden, 7 bin 594 kişinin de yurt dışından fuara katılım gösterdi. 18 yeni ülkeden ziyaretçi ağırlayan fuar, bu yıl yurt dışı ziyaretçi sayısında yüzde 8,7 artış yaşadı.

Ziyaretçilerin yüzde 45,21’i fuardan son derece memnun

REED TÜYAP’ın fuar süresince ziyaretçiler ile yaptığı ve fuar girişinde yurt içi ve yurt dışı ziyaretçilerden alınan bilgi formlarından yararlanarak gerçekleştirdiği anketin sonuçları, Ağaç İşleme Makinesi Fuarı’nın başarısının yanı sıra katılımcıların memnuniyetini bir anlamda ortaya koydu.

Fuar memnuniyetine yönelik yapılan araştırmada, ziyaretçilerin yüzde 45,21’i fuardan son derece memnun döndüğünü aktardı. Katılımcıların yüzde 29,37’si fuarın sonuçlarından çok memnun olduğunu ifade ederken, yüzde 21,95’i memnun olduğunu açıkladı.

Öte yandan ziyaretçilerin yüzde 98’inin fuarı iş çevrelerine tavsiye edeceğini belirttiği ankette, katılımcıların yüzde 96,4’ü de gelecek yılki fuarı takip etmek ve tekrar gelmek istediğini ifade etti.

3 yıl içinde yurt dışı ziyaretçi sayısı yüzde 48,5 arttı

REED TÜYAP’ın yaptığı araştırmada yıllara göre ziyaretçi sayısı değişimi incelendiğinde son 3 yılda yurt dışı ziyaretçi sayısında bir artış olduğu dikkat çekti.  2013 yılında yurt dışı ziyaretçi sayısı 5 bin 112 kişi iken, bu sayı 2014 yılında 6 bin 984’e, 2015 yılında ise 7 bin 594’e yükseldi. 3 yıllık süreçte yabancı ziyaretçi sayısını yüzde 48,5 oranında yükselten fuarın, ziyaretçi ülke çeşitliliğinde de yüzde 29’luk artış oldu.

Yurt dışı ziyaretçilerin coğrafi dağılımında ise yüzde 31,24’lük oranla Balkan ve Doğu Avrupa ülkelerinin ilgisi ilk sırada yer aldı.  Ziyaretçilerin yüzde 25,16’sı Batı-Orta Asya’dan, yüzde 11,70’i Batı Avrupa’dan, yüzde 11,33’ü Ortadoğu’dan, yüzde 9,77’si Afrika’dan, yüzde 7,55’i Kafkasya’dan, yüzde 2,22’si Doğu Asya-Pasifik’ten, yüzde 1,03’ü de Kuzey-Güney Amerika’dan katılım gerçekleştirdi.

Öte yandan bu yıl fuara ilgi gösteren alım heyetlerinde de artış görüldü.  Avrupa, Afrika, Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu’dan toplam 20 ülkenin alım heyetini ağırlayan fuar, Türkiye’den ise 45 ilden alım heyetine ev sahipliği yaptı.

79 ilden ziyaretçi ağırlandı

REED TÜYAP’ın yaptığı açıklamaya göre, fuarı 3 yıllık süreçte ziyaret eden yurt içi katımcıların sayısı yüzde 6,7 oranında arttı.  Ülkemizin 79 ilinden ziyaretçinin katıldığı bu yılki fuara, yurt içi ziyaretçilerin yüzde 43,4’ü İstanbul’dan, yüzde 56,6’sı ise İstanbul dışından geldi. Yurt içi ziyaretçilerin bölgesel dağılımında yüzde 58,4 ile Marmara Bölgesi en çok katılımın yaşandığı bölge oldu. Fuara ziyaretçilerin yüzde 12,3’ü Ege, yüzde 12,2’si İç Anadolu, yüzde 8,0’ı Karadeniz, yüzde 5,7’si Akdeniz, yüzde 3,4’ü de Doğu – Güneydoğu Anadolu bölgesinden katılım gösterdi.

Fuarı ziyaret eden kazanıyor

REED TÜYAP’ın fuar süresince ziya-retçiler ile yaptığı ve fuar girişinde yurt içi ve yurt dışı ziyaretçilerden alınan bilgi formlarından yararlanarak gerçekleştirdiği ‘Ziyaret Amacı Değerlendirme’ çalışması, sektörün Ağaç İşleme Makinesi Fuarı’na olan ilgisinin nedenleri ile fuardan beklentilerini de ortaya koydu. Ziyaretçilerin fuara katılımında en çok belirttikleri amaçlar arasında; genel sektör hakkında bilgi edinmek, yeni trend, ürün ve teknolojileri görmek, mevcut iş ortakları ile görüşmek, yeni tedarikçi, ürün ve hizmet bulmak için ürün satın alması yapmak, yeni müşteri bulma, ürün ve hizmetleri tanıtmak için satış gerçekleştirmek, temsilcilik/bayilik/distribütörlük bulmak yer alıyor.