Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türk vatandaşlarının AB ülkelerine vize başvurularında reddedilme oranının yüzde 16,5’e gerilediğini belirterek, “Vatandaşlarımızın ticaret, turistik, eğitim, akademik, kültürel ve sanatsal çalışmalar için AB ülkelerine vize başvurularında yüzde 30’luk artış var. Bu noktada da AB Komisyonu, üye ülkelere Türkiye’deki elçilik ve konsolosluklarında gerek insan kaynağı gerekse donanım yönünden kapasite artışına gitmeleri gerektiği tavsiyesinde bulunmuş.” dedi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Avrupa Birliği (AB) Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından değerlendirmede bulunan Bolat, Türkiye’nin dış politika ve uluslararası ilişkiler atağına geçtiğine işaret etti. Bolat; Verimli geçen görüşmede Gümrük Birliği’nin modernizasyonu konusunun ele aldık. Varhelyi, 1 Temmuz’da başlayacak Macaristan’ın AB dönem başkanlığında Gümrük Birliği’ni genişletme konusundaki müzakerelerin başlaması için olumlu adımlar beklediğini ifade etti” diye konuştu.

Türkiye’nin vize konusunda yaşadığı sıkıntıların da görüşmede gündeme geldiğini ifade eden Ömer Bolat, sözlerine şöyle devam etti; “Varhelyi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvuruları, çok girişli ve uzun süre vize almaları noktasında bir koordinasyon çalışması yürüttüklerini ve üye ülkelere olumlu tavsiyede bulunduklarını ifade etti. Diğer ülkelerin vatandaşlarına göre Türk vatandaşlarının vize başvurularının ret oranı yüzde 16,5’e geriledi. Vatandaşlarımızın ticaret, turistik, eğitim, akademik, kültürel ve sanatsal çalışmalar için AB ülkelerine vize başvurularında yüzde 30’luk artış var. Bu noktada da AB Komisyonu, üye ülkelere Türkiye’deki elçilik ve konsolosluklarında gerek insan kaynağı gerekse donanım yönünden kapasite artışına gitmeleri gerektiği tavsiyesinde bulunmuş.”

“Türkiye, AB’nin dünyadaki 5’inci büyük ticari ortağı”

Türkiye’nin 211 milyar dolarlık karşılıklı ticaretle AB’nin dünyadaki 5’inci büyük ticari ortağı konumunda bulunduğunun altını çizen Ömer Bolat; “İhracatta yüzde 41’lik payla en büyük ticaret ortağımız. Bunu artırmaya gayret ediyoruz. Geçen yıl küresel ticaret azalmasına rağmen bizim AB ile ticaretimizde az da olsa artış gerçekleşti.” ifadesini kullandı. Bolat, AB Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması kapsamında 1 Ocak 2026 itibarıyla sınırda karbon vergisi uygulamasının devreye gireceğini hatırlatarak, uygulamanın Türkiye’nin ihracatına ilave yük getirmemesi için teknik ve mali iş birliği yapıldığını bildirdi.