AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur KAÇAK

AİMSAD Dergisi WoodTech Özel sayısı ile karşınızdayız. Hem dergimizin 50. sayısı olması hem WoodTech Fuarı’na özel hazırlanıyor olması hem de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’yla aynı dönemde yayımlanıyor olması, bu sayıyı bizim için çok özel kılıyor.

Ağaç işleme makine sektörü olarak, artan ihracat rakamlarımızla birlikte yıl içinde oldukça yoğun bir ajandaya sahibiz. Bu ajandanın en önemli organizasyonu tartışmasız WoodTech Fuarı. Bu yıl 36. kez düzenlenecek olan fuarımız, artık yola tek başına devam ediyor. RX Tüyap Fuarcılık tarafından 19-23 Ekim 2023 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan WoodTech Fuarı ile ilgili size biraz bilgi vermek isterim. İlk kez 1988 yılında Tepebaşında 1.400 metrekare ve 100 katılımcı firma ile organize edilen WoodTech Fuarı geçen bu süreç içerisinde çok önemli atılımlar gerçekleştirdi ve bugün alanında Avrasya’nın en önemli fuarı haline geldi.

Sektör devlerini bir araya getiren ve sektör paydaşlarımızın uzun süreler boyunca hazırlandığı WoodTech Fuarı bu yıl toplam 10 holde ve sadece ağaç işleme makine firmalarının yer aldığı bir fuar olarak organize edilecek ve bundan sonra da yoluna bu çizgide devam edecek. Fuarda bu yıl 100’e yakın AİMSAD firması stant açacak ve son teknolojiler ile donatılmış makine ve hizmetlerini hem yurt içi hem de yurt dışından gelen misafirlerinin beğenisine sunacak.

Her sene olduğu gibi bu sene de Orta Doğu ülkeleri, Balkanlar, Kuzey Afrika, Rusya ve çevresindeki ülkelerin bulunduğu Avrasya coğrafyasıyla beraber başta BAE, ABD, İngiltere, Polonya, İtalya, Fransa, İspanya, İsrail, Sırbistan, Ürdün, Lübnan, Cezayir, Tunus, Fas olmak üzere 100’e yakın ülkeden 25 bin profesyonelin ziyaret etmesini beklediğimiz WoodTech Fuarı’nda biz de AİMSAD olarak ana fuaye alanındaki standımızda sektör paydaşlarımızla bir araya gelmeye hazırlanıyoruz. Gerek AİMSAD olarak gerekse sektör temsilcileri olarak fuara çok iyi hazırlandık, fuarın başlamasını heyecanla bekliyoruz. Bu bağlamda fuarımızın organize edilmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Bildiğiniz üzere; AİMSAD gerek yurt içinde gerekse yurt dışında sektörümüzü en iyi şekilde temsil ediyor. Bu doğrultuda; Avrupa ağaç işleme makinesi üreticilerinin çatı kuruluşu olan Avrupa Ağaç İşleme Makinesi Üreticileri Federasyonu’nun (EUMABOIS) ekim ayında düzenlenecek olan Yıllık Olağan Genel Kurul Toplantısı’na, AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Toktaş ile birlikte katılım sağlayacağım. Yönetim Kurulu Üyesi olması nedeniyle İsmet Bey, EUMABOIS Yönetim Kurulu Toplantısı’na da katılım sağlayarak Türk ağaç işleme makine sektörünün temsilini gerçekleştirecek.

AİMSAD’ın kuruluşunun üzerinden tam 9 yıl geçti. Bu süreçte sektör içerisinde üyelerimizi en iyi şekilde temsil etmek adına büyük emek ve çaba gösterdik. Sektörün çatı kuruluşu, AİMSAD olarak önceliğimiz karşılıklı güven ve iletişim içerisinde büyümek ve bilinirliğimizin sınırlarını genişletmek. Bu doğrultuda derneğimize katılan yeni üyelerimizle birlikte üye sayımız 120’ye yaklaştı. Verdiğimiz çabanın karşılığını alıyor olmaktan ötürü çok mutluyuz. AİMSAD olarak sorumluluğumuzun farkındayız ve bu bilinç ile geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi önümüzdeki yıllarda da emek vermeyi sürdüreceğiz.

Cumhuriyetimizin 100. yılında, sektör olarak WoodTech Fuarı’nda yeni bir sayfa açacağımıza can-ı gönülden inanıyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı şimdiden kutlarken, WoodTech Fuarı’na katılacak olan başta üyelerimiz olmak üzere tüm sektör firmalarına başarılar dilerim.