Ana Sayfa Köşe Yazısı AİMSAD çalışmalarına ara vermeden devam ediyor

AİMSAD çalışmalarına ara vermeden devam ediyor

127
Google search engine

AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur KAÇAK

AİMSAD olarak yürüttüğümüz çalışmalarımızdan, son dönemlerde katıldığımız ve katılacağımız fuarlardan söz etmeden önce birkaç cümle etmek isterim.

Haziran ayı bize kötü bir haberle geldi. Çok sevdiğimiz, saygı duyduğumuz, derneğimizin kuruluşundan bugünlere gelmesinde büyük emek harcayan yönetim kurulu başkan yardımcımız Yesari Yerli’yi sonsuzluğa uğurladık. Bizler için çok büyük kayıp… Yesari Yerli, AİMSAD’ın mihenk taşlarından biriydi. Her projemizde, her kararımızda kendisinin çok büyük katkıları ve emekleri vardı. Bu nedenle bu sayımızı kendisine ithaf etme kararı aldık. Kendisine Allah’tan rahmet, sevenlerine ve tüm camiamıza bir kez daha baş sağlığı diliyorum.

AİMSAD olarak son aylardaki ajandamız oldukça yoğun geçti, önümüzdeki aylarda yoğunluğumuz giderek artacak. AİMSAD olarak sektörümüz için yeni pazarlara odaklanıyoruz. Bu kapsamda; derneğimiz ve üyelerimizle 14-17 Haziran 2022 tarihleri arasında Fransa, Lyon Eurexpo’da düzenlenen Eurobois Fuarı’na katılım sağlayarak sektörümüzün tanıtımını gerçekleştirdik. Temmuz ayında ise rotamızı Almanya’ya çevirerek Fensterbau Frontale Fuarı ile eş zamanlı düzenlenen Holz-Handwerk Fuarı’na katılım sağladık. Her iki ülkede ağaç işleme makine sektörü için muazzam pazarlar.

Ağustos ayında Amerika’da gerçekleştirilecek olan IWF Atlanta Fuarı’nda, eylül ayında ise Cezayir’de organize edilecek olan Cezayir WoodTech Fuarı’nda olacağız. AİMSAD olarak başta üye firmalarımız olmak üzere tüm sektör paydaşlarına fayda sağlayacak çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz.

Elbette fuarlardan bahsederken, WoodTech Fuarı’na değinmeden geçemeyiz. Sektörün en büyük buluşma noktası olan WoodTech Fuarı bu yıl 22 Ekim 2022 tarihinde 35’inci kez kapılarını açacak. Fuarımız ile ilgili önemli bir gelişmeyi de yine buradan vermek isterim. WoodTech Fuarı bu yıl son kez Intermob Fuarı ile eş zamanlı düzenlenecek. Bildiğiniz üzere, Intermob Fuarı ile eş zamanlı düzenlenen fuarımızda firmalar kendilerini temsil edecek alanı ve metrekareyi bulamıyorlar. Sektörün ve fuarın köklü, öncü firmalarının birçoğu ikinci ve üçüncü salonlarda yer alıyor. Alt salonlarda bulunan kolonlu yapı; yerleşim ve söküm sırasında büyük problem oluşturuyor. Bu sorunların çözümleri için gerek fuar dönemlerinde gerekse farklı zamanlarda üyelerimizden sık sık talepler alıyoruz. Biz de bu doğrultuda fuar komitemizin öncülüğünde iki fuarın ayrılması hususundaki talebimizi Reed Tüyap’a ilettik. Uzun görüşmeler sonucunda Reed Tüyap da bu görüşü olumlu bularak, 2023 yılı itibariyle fuarların ayrılması kararlaştırılmış oldu. Şimdiden tüm katılımcılara hayırlı ve bol kazançlı fuarlar diliyorum.

Biraz da sektörel rakamlara değinmek isterim. 2022 yılı 5 aylık verilere göre, AİM sektörü üretimi bir önceki döneme göre yüzde 28 artarak 155 milyon dolar, ihracatı yüzde 25 artarak 63 milyon dolar, ithalatı ise yüzde 20 artarak 30 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aynı dönemde; ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 213 olurken, AİM sektörü dış ticaret fazlası vermeye devam etti.

Sizleri birbirinden güzel içeriklerle hazırlanan dergimizin 43. sayısı ile baş başa bırakırken, Başkan Yardımcımız Yesari Yerli’ye bir kez daha Allah’tan rahmet, sevenlerine ve ailesine başsağlığı diliyorum.

Önceki İçerikAİM sektörü dış ticaret fazlası vermeye devam ediyor
Sonraki İçerikWoodTech Fuarı için geri sayım başladı