Ana Sayfa Özel Röportajlar ‘AİMSAD olarak başarılarla dolu iki dönem geçirdik’

‘AİMSAD olarak başarılarla dolu iki dönem geçirdik’

28

Ağaç İşleme Makine Sanayicileri Derneği Kurucu Başkanı Mustafa Erol ile görev süreci boyunca hayata geçirdikleri çalışma ve projeleri konuştuk. Görev süresinin dolmasıyla Başkanlık görevinden ayrılan Erol; “AİMSAD olarak, yaklaşık yedi yıldır sektörün yararına olabilecek birçok projeye imza attık. Yeni yönetimin de aynı şekilde devam edeceğine inancım tam” dedi.

İki dönem üst üste AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Mustafa Erol, tüzük gereği görev süresinin sonuna geldi. Aynı zamanda AİMSAD’ın Kurucu Başkanı olan Erol ile başkanlık dönemini ve hayata geçirdikleri projeler konuştuk.

2014 yılında kurulan AİMSAD’ın geçtiğimiz yedi yıl boyunca çok önemli çalışmalara imza attığını ifade eden Mustafa Erol; “AİMSAD, ağaç işleme makineleri sektörünün bir numaralı derneğidir. Kurulduğumuz günden beri hem şahsım hem de Yönetim Kurulu’nda görev alan arkadaşlarım büyük özverilerde bulunduk. Sektörümüzün ihtiyaçlarının hep farkında olduk ve buna göre de yol haritamızı belirledik” dedi. Şu anda 66 üyeleri olduğunu söyleyen Erol; “Derneğimiz kurulur kurulmaz Avrupa’daki sektörümüzün en büyük çatı kuruluşu olan EUMABOIS’e üye oldu. Akabinde 2015 yılında sırasıyla TOBB Makine Sektör Meclisi’ne, daha sonra Sanayi Bakanlığı’nın uhdesinde ORKAMOTEK’e, Makine İhracatçıları Birliği bünyesinde Makine Sanayi Platform’una ve yine Sanayi Bakanlığı bünyesindeki Makine Teknik Komitesine üyeliğimizi gerçekleştirdik. 2016’da EUMABOIS’nin Yönetim Kurulu’nda görev aldım ve hala bu görevime devam ediyorum. Yine 2016 yılında TSE’de bir ayna komite oluşturduk. Bu komitenin görevi dünyada ve Avrupa’daki taslak standartlara görüş vermek. Ancak buraya yeterince ilgili gösterip, kanalize olamadık. Çünkü çok teknik konular ve bunun içinde teknik bir ekibe ihtiyaç var. Belki bu komiteye de yeni dönemde biraz daha fazla önem gösterebiliriz. 2017 yılında 5 yıllık Kalkınma Planı Toplantıları’nın Makine Çalışma Grubuna üye olduk. Yine aynı yıl MAKFED üyeliğimizi gerçekleştirdik. Bununla beraber, Türkiye İMSAD ve SEDEFED üyeliklerimiz gerçekleşti. Derneğimizi, Yönetim Kuruluyla beraber en iyi şekilde temsil etmeye çalıştık” diye konuştu.

‘Komitelerimiz başarılı işlere imza attı’

Başkanlık yaptığı iki dönem boyunca birçok panel, toplantı, seminer ve fuara katılım sağladıklarını belirten Mustafa Erol, “Hepimizin bildiği gibi son bir yıldır pandemi koşullarında hayatımıza devam etmeye çalışıyoruz. Her yıl onlarca çalışmaya imza atmamıza rağmen, pandemi sebebiyle daha sakin bir yıl geçirmek zorunda kaldık. Ancak buna rağmen komitelerimiz yine çok başarılı işlere imza attı. Şahsi fikrim; komitelerimizdeki başarı oranımız yüzde 50. Bazı komitelerimiz çok iyi çalıştı ve çok önemli başarılara imza attı. Basın Yayın Komitemiz olsun, Fuar Komitemiz olsun başarılı bir yılı geride bıraktı. Bununla beraber; Eğitim Komitemiz ve İmalatçılar Komitemizin de bazı çalışmaları çok kıymetli. Ama maalesef bazı komitelerimiz bu dönemde çalışamadı.  Bu komitelerle ilgili yeni dönemde, yeni yönetimin girişimleri olacağına inanıyorum. Aslında diğer derneklerle mukayese ettiğimizde, her şeye rağmen AİMSAD olarak başarılı bir yılı geride bıraktık” dedi.

‘Yerli ve yabancı birçok fuara katılım sağladık’

Mustafa Erol sözlerine şöyle devam etti; “Yönetim Kurulu olarak son üç yıllık dönemde 50 toplantı gerçekleştirdik. Komitelerimiz de 61 toplantı gerçekleştirdi. Bu komite toplantılarının 25’ini fuar komitemiz 12’sini basın yayın, dokuzunu eğitim, yedisini ithalatçılar, altısını imalatçılar ve ikisini de kadınlar kurulumuz gerçekleştirdi. Diğer taraftan hem kendi organize ettiğimiz hem maddi manevi destek verdiğimiz hem de davetli olduğumuz seminer ve panellere katılım sağladık ve bu platformlarda konuşmacı olduk. Yerli ve yabancı birçok fuara katılım sağladık. Bu fuarlarda hem AİM Sektörü’nü hem de derneğimizi en iyi şekilde temsil ettik. Bu anlamda Yönetim Kurulu Üyelerimize teşekkür etmek isterim. Gönüllü olarak bu toplantılara, etkinliklere katılım sağladılar.”

‘Dijitalleşen dünyaya ayak uydurduk’

Mustafa Erol; “Pandemiyle birlikte dijitalleşme başka bir boyut aldı. Her birimiz dijital dünyayla olan bağımızı güçlendirdik. Bu nedenle hem derneğimizin hem de dergimizin web sitelerini yeniledik. Yeni portalımız olan Turkish Woodworking Machinery’de şu anda 450 adet ürün girilmiş durumda. Buradaki ürünlerin güncel tutulması tüm üyelerimiz için çok önemli. Online dergi sitemiz, dergimizin yayınlandığı tarihten beri aktif durumda ve 34 sayımızın 34’üne de ulaşılabilir durumda. Ayrıca bu web sitesi üzerinden, reklam veren firmalarımızın sayfalarına linkler vererek kendi web sitelerine yönlendirme yapabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Sosyal sorumluluk projelerine büyük önem verdik’

Başkanlığı döneminde sosyal sorumluluk projelerine büyük önem verdiklerini belirten Mustafa Erol; “Özellikle pandemi döneminde hayata geçirdiğimiz projemizin çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Üyelerimizin büyük desteğiyle 10 bin hedefi ile yola çıktığımız sağlık siperi projemizde, 11 bin 111 adet sağlık siperi tedarik ettik ve bu siperlerin, 10 bin adedini Sağlık Bakanlığına, 1.000 adetini Kartal Eğitim Araştırma Hastanesine, 100 küsur adedini de Kızılay’a bağışladık” dedi.

‘Dergimizin her sayısında sektör için önemli konuları işledik’

Basın-Yayın Komitesi’ne emeklerinden dolayı teşekkür eden Mustafa Erol açıklamaların şu sözlerle devam etti; “Dergimiz iki ayda bir yayınlanmaya devam ediyor. Bugüne kadar 34 sayı yayınladık ve toplamda 143.000 adet dağıtım gerçekleştirdik. Her sayımızda sektör için çok önemli konuları kapağımıza taşıdık. 34 sayımızda toplam 125 adet röportaj yapıldı. Yine dergimizde 56 farklı ülkeyi ve 34 farklı şehri anlattık. Dergimizin ulaştığı herkesten, içeriklerimizle ilgili büyük takdir ve beğeni kazandık. Yeni dönemde de çok başarılı içeriklerle dergimizi hazırlamaya devam edeceğiz. Her yılın ilk çeyreğinde kataloğumuzu yayınladık. Şimdiye kadar yedi kataloğumuzu sektörümüzle paylaştık. Türkçe ve İngilizce hazırlanan kataloğumuzun 2021 yılı versiyonunda köklü değişiklikler yaparak, dijitale yönlendirici olacak şekilde hazırlandık.”

‘Hazırlanan raporlar sektör tarafından beğeni topladı’

Başarılarla dolu iki dönem geçirdiklerinin altını çizen Mustafa Erol; “2014 yılından bu yana her yıl sektörel istatistikler dernek internet sitesinde yayımlandı. Genel Sekreterlik tarafından 2017 yılında 76 sayfadan oluşan ve 2018 yılında 93 sayfadan oluşan genel ekonomik veriler ve sektörel bilgileri içeren detaylı bir rapor hazırlandı ve bu raporlar sektör tarafından oldukça beğeni topladı Daha sonra ise, 2019 ve 2020 yıllarında bu raporlara profesyonel destek alarak daha da detaylandırdık ve basılı hale getirdik. Ayrıca, aylık ve üç aylık dönemler halinde de özet sektör istatistikleri üyelerimizle paylaşmaya devam ediyoruz” dedi.

‘Faaliyetlerimizin artarak devam edeceğini düşünüyorum’

Yeni yönetime başarılar dilediğini ifade eden Erol; “Yeni Başkanımızın ve Yönetim Kurulumuzun bundan sonraki süreçte yine çok başarılı işlere imza atacağına yürekten inanıyorum. Benim başkanlığını yaptığım yönetime yakın bir yeni yönetimle devam edeceğiz gibi görünüyor. Ama çok daha aktif bir yönetim olacağını da görüyorum. Ayrıca Genel Sekreterimiz Arif Onur Kaçak ve idari kadromuza çalışmalarından ve desteklerinden ötürü teşekkür ederim. İnşallah şu pandemi illetinden bir an önce kurtulursak hızlanacağımıza olan inancım tam. Faaliyetlerimizin artarak devam edeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Önceki İçerikAİMSAD’DA YENİ DÖNEM
Sonraki İçerikAİMSAD’dan sektöre rehber olacak çalışma: Ağaç, Mobilya ve Makine Sanayi Etkileşimi Raporu