ASAD üyeleri, Orman Genel Müdür Yardımcısı Ali Şahin, İşletme ve Pazarlama Daire Başkanı Kenan Akyüz ve sektördeki çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri iftar yemeğinde bir araya geldi.

Ahşap Sanayicileri Derneği (ASAD) Başkanı Ayhan Kahraman, dikili ihalelerini alan firmaların kesim yapamayınca sektörde hammadde sıkıntısının baş gösterdiğini belirterek, “Orman işletmelerinin açtığı ihalelere katılım arttı ve bu durum ağaç fiyatlarını aşırı derecede yükseltti. Ham madde sıkıntısı fiyatları yüzde 70 arttırdı” dedi.

Ağaç fiyatlarını yükselten etkiler birbiri ardına geldi

ASAD Başkanı Ayhan Kahraman, yemekte katılımcılara sektörün genel sorunlarını anlattı. 2016-2017 kış mevsiminin çok çetin geçtiğini söyleyen Ayhan Kahraman, çoğu bölgede Haziran ayının başlarına kadar karın kalkmadığını, bu nedenle de ormanlarda kesim yapılmadığını belirtti.

Dikili ihalelerini alan firmaların kesim yapamayınca sektörde hammadde sıkıntısının baş gösterdiğini ifade eden Başkan Kahraman, “Orman işletmelerinin açtığı ihalelere katılım arttı ve bu durum ağaç fiyatlarını aşırı derecede yükseltti” dedi.

Aynı süreçte dövizin de aşırı yükseldiğini ifade eden Ayhan Kahraman, “Buna ek olarak Ukrayna başka ülkelere ham ağaç satışını durdurdu. Böylece piyasada oluşan ham madde sıkıntısı fiyatları yüzde 70 arttırdı” diye konuştu.

“İflaslar başlar”

Hammadde fiyatlarındaki artışı satış fiyatlarına hemen yansıtamadıklarına da dikkat çeken ASAD Başkanı Ayhan Kahraman, bu nedenle sektördeki firmaların bu yılı büyük zararlar ile kapattıklarını söyledi. Başkan Kahraman, “Çoğu üyemiz müşterileri ile 6 ay veya 1 yıllık sabit fiyat anlaşması yapıyor. Ağaç fiyatları yüzde 70 artınca ortaya ciddi zararlar çıktı. Orman Bakanlığı’nın hammadde fiyatlarını dengede tutmasını istiyoruz. Fiyat artışları böyle devam ederse sektörümüzde iflaslar başlar” diye konuştu.

Orman Genel Müdür Yardımcısı Ali Şahin ve İşletme ve Pazarlama Daire Başkanı Kenan Akyüz, sektör temsilcilerinin uyarılarını dikkate alacaklarını ve gelecek yıllarda benzer sorunların yaşanmaması için ellerinden gelen çabayı harcayacaklarını söylediler.