Müezzinoğlu, asgari ücret görüşmelerine ilişkin, “Ümit ederim ki hem istihdamı koruyacak hem çalışanımızın hak ve hukukunu iyileştirecek bir sonuca herhalde 2-3 hafta sonra gireceğiz” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu asgari ücret görüşmelerine ilişkin açıklama yaptı.

Çalışma Bakanı Müezzinoğlu konuşmasında, “Dün itibariyle Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarına başladı. Ümit ederim ki bu anlamda hem istihdamı koruyacak hem çalışanımızın hak ve hukukunu iyileştirecek bir sonuca herhalde 2-3 hafta sonra gireceğiz. Bu anlamda biz olabildiğince alın terinin hak ve hukukunu koruyacak bir tarafta olmak, ama arzu edileni yapabilmek, tabi ki istemek farklı bir şey yapabilmek farklı bir şey. Yapabileceğimizin azamisini yapma gayreti içinde olacağımızı bilmenizi isterim ” ifadeleri yer aldı.

Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, “Kayyum atanan belediyelerdeki haksız işten çıkarmalar konusundaki duyarlılıklarına teşekkür ediyorum” dedi. Müezzinoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü” İşçi kardeşlerimizin sorunlarını paylaşmak, onların sorunlarına çözüm üretmek ve onların yarınlarını bugünden daha iyi yapabilmek adına bizim de Bakanlık olarak görevlerimiz ve sorumluluklarımız var. Önümüzdeki süreçte bir karşılıklı iyi niyet, samimiyet ,gayret, çözüm odaklı çalışmalarla tarafların ideal, arzu ettiği noktada olmasa bile daha iyi noktaları yakalayabileceğimiz bir süreci birlikte başarabilmeyi temenni ediyorum. Buna da inanıyorum. İstihdam bizim en önemli konu başlığımız. Rakamlar belki farklı olabilir ama biz işsizlik oranının yüzde 11.3 olması neticede istihdam da ciddi bir sıkıntımız olduğunu, istihdamın bu ülkede dahada güçlü bir şekilde arttırılması yönünde sorumluluklarımız olduğunu ve bu sorumlulukları yerine getirebilmek için de yoğun bir çalışma içinde olduğumuzu bilmenizi istiyorum. İstihdamda olan insanımızın, standardını yükseltebilecek, en önemli adımlardan biri asgari ücret” dedi.

Dün itibariyle Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmalarına başlandığını söyleyen Müezzinoğlu, “Ümit ederim ki bu anlamda hem istihdamı koruyacak hem çalışanımızın hak ve hukukunu iyileştirecek bir sonuca herhalde 2-3 hafta sonra gireceğiz. Bu anlamda biz olabildiğince alın terinin hak ve hukukunu koruyacak bir tarafta olmak ama arzu edileni yapabilmek, tabi ki istemek farklı bir şey yapabilmek faklı bir şey. Yapabileceğimizin azamisini yapma gayreti içinde olacağımızı bilmenizi isterim. Kayyum atanan belediyelerdeki haksız işten çıkarmalar konusundaki duyarlılıklarına teşekkür ediyorum. Çalışanın hak ve hukukunu korumak, ama diğer taraftan da şayet terörle veya FETÖ terör örgütüyle bir bağlantısı varsa bu neticede millete ve devlete bedel ödetecek noktadaysa bunu da tabi hep birlikte hoş görmemiz mümkün değil. Kıdem tazminatı konusu çalışan alın teri döken, işçilerimiz adına baktığımda, şu anda kıdem tazminatında istifade eden orana baktığımızda bu oran hiçbir zaman yüzde 20’yi bulmuyor veya geçmiyor. Yüzde 80’in çok ciddi bir mağduriyeti var. Burada güvencenin ve hakkaniyetin, merkeze alındığı, yani adil olmalı ve güvenceli olmalı bu iki kelimenin merkezde olduğu ve geleceğe sürdürülebilir bir sistemin hep beraber paylaşarak getirmemiz lazım.” ifadelerini kullandı.