Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Yüksek Planlama Kurulu’nda, anahtar teslim fabrika konusunda son çalışmayı yaptıklarını ve uygulamaya en geç bu ay içinde geçeceklerini belirterek, “Yatırımcı, işadamı, sanayici, elindeki parayı arsaya binaya harcamayacak. Arsayı ve binayı biz vereceğiz, o sadece makinelerini getirip işletecek” dedi.

Bakan Özlü, Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan, ‘Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi’ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Paketin bölgedeki 23 ili kapsadığını dile getiren Özlü, “Pakette yılda 200 bin olmak üzere, 4 yılda toplam 800 bin kişiye istihdam oluşturulması öngörülüyor. 4 yılda kamunun 62 milyar lira yatırım yapması ve buna karşılık özel sektörün de 140 milyar lirayı bulacak bir yatırım yapması bekleniyor” diye konuştu.

Yeni paket gündemde

Yatırımcıların ortak sıkıntısının, işletme sermayesi olduğunu hatırlatan Özlü anahtar teslim fabrika uygulamasının, bu soruna çözüm getireceğinin altını çizdi. Özlü, teşvikler kapsamında makine alımına sıfır faizli kredi vereceklerini ve kamu alım garantisi sağlayacaklarını da söyledi. ‘Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi’nin maddi unsurları yanında çok önemli manevi kazanımları da olduğuna işaret eden Özlü, “Önümüzdeki dönemde sadece maddi boyutları değil, manevi tarafları ve sosyal boyutlarını da içeren çalışmalarımız olacak. Onunla ilgili bir paket de gündemde” dedi.