Başbakan Binali Yıldırım’ın ihracatçılara yaptığı ’yeni pazarlar bulun’ çağrısı İnegöl’den hızlı karşılık buldu.

Başbakan Binali Yıldırım’ın ihracatçılara yaptığı ‘yeni pazarlar bulun’ çağrısı İnegöl’den hızlı karşılık buldu. İlçe ekonomisinin lokomotifi konumundaki mobilya sektörü, Güney Kore pazarına girmek için harekete geçti.

İhracatın artırılması için kolları sıvayan 65. hükümet, teşvik ve destek için her türlü imkanı sunmaya hazır olduğunu açıklayarak işadamları ve sanayicilere ‘yeni pazarlar bulun’ çağrısında bulunması, İnegöllü mobilyacıları harekete geçirdi. Güney Amerika’dan Asya’ya kadar dünyanın bir çok ülkesine mobilya ihracatı gerçekleştiren İnegöllü mobilyacıların yeni hedefinde Güney Kore var. Başbakan Binali Yıldırım’ın çağrısına duyarlılık gösteren İnegöllü mobilyacılar, Milletvekili Hüseyin Şahin’in başkanlığında 35 kişilik bir heyetle Güney Kore’ye çıkartma yaptı. İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan ve İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS) Başkanı Yavuz Uğurdağ’ın da bulunduğu heyet, Güney Kore’de Türkiye Büyükelçiliği ziyaretinin ardından Ticaret Müşavirliği’nin organizasyonuyla Güney Koreli firmalarla bir araya geldi.

mobilya-sektoru-gozunu-asya-pazarina-cevirdi

İnegöllü mobilya heyetine başkanlık eden Milletvekili Hüseyin Şahin, Güney Kore Mobilya Üreticileri ve İthalatçıları Birliği Başkanı Kim Kyewon’la yaptığı görüşmede ticari işbirliğini geliştirmek istediklerini, mal alma, mal satma önerisiyle geldiklerini dile getirdi. Şahin, görüşmede Türkiye’de özellikle İnegöl’ün çok önemli mobilya kültürüne sahip olduğunu vurgulayarak, karşılıklı ticaret yapılabileceğine dikkat çekti. Şahin, iki ülke arasındaki işbirliğinin Asya Bölgesi’ndeki diğer ülkeleri de kapsayabileceğini belirtti.

İkili işbirliği görüşmelerinde firmalarla temas kuran İnegöllü mobilyacılar, iş bağlantıları kurma imkanı bulurken, 8 Kasım’da İnegöl’de gerçekleştirilecek Mobilya Fuarı’na Güney Koreli işadamlarını davet ettiler. Görüşmelerde Güney Koreli işadamlarına İnegöl mobilyasıyla ilgili fiyat ve kalite güvencesi veren İnegöl heyeti, Başkent Seul’deki mobilya fuarını da gezerek incelemelerde bulundu. Fuar ziyaretinde, İnegöl mobilya ürünlerinin yüksek kalitesi, konforu ve fiyat açısından Güney Kore Pazar’ında diğer ülkelerle rekabet edebilecek düzeyde olduğu gözlemlendi. Bu arada fuar açılışına katılan Kenya’nın Güney Kore Büyükelçisi ile sohbet etme imkanı bulan mobilyacılar, Kenya pazarı hakkında da bilgi aldılar. Büyükelçi Gathoga W. Chege. HSC, Kenya’nın da Doğu Afrika Birliği üyesi olduğunu, buradaki 5 ülke ile birlikte 50 milyon nüfusluk bir pazar oluşturduğunu belirtti ve önemli bir potansiyel oluşturduğuna dikkat çekti. Büyükelçi Gathoga W. Chege. HSC, İnegöllü mobilyacıların Kenya’ya gerçekleştirebilecekleri olası bir ziyarete her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade etti.

Güney Kore gezisini değerlendiren Milletvekili Hüseyin Şahin, İnegöl mobilya sektörünün artık hedef büyüttüğünü, yeni pazarlar bulmak amacıyla çalışmalarına hız verdiğini söyledi. Mobilyanın, İnegöl ekonomisinin lokomotifi olduğunu belirten Şahin, geçtiğimiz günlerde İTSO öncülüğünde mobilyacıların Beyaz Rusya’ya giderek ticari işbirliğinin geliştirilmesi yönünde girişimlerde bulunduğunu hatırlattı. Şahin, Güney Amerika’dan Uzak Doğu’ya kadar bütün coğrafyada İnegöl mobilya ürünlerinin kullanılacağını belirterek, şuanda 400 milyon dolar olan mobilya ihracatını kısa vadede 1 milyar dolara, orta vadede 2 milyar dolara çıkarmak istediklerini, 2023 sonrasındaki hedefinin ise 3 milyar dolarlık bir pazar olduğunu sözlerine ekledi.