Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü (SPGM) İcra Daire Başkanı Mürsel Baki, 23 milyar 604 milyon sosyal güvenlik prim alacağı hesapladıklarını, işverenlerin yapılandırmaya gitmesi durumunda haklarındaki hacizlerin ve şerhlerin kalkacağını söyledi.

Samsun Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) İl Müdürlüğü tarafından il binasında 7020 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yasası hakkında bilgilendirici toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan SPGM Başkanı Mürsel Baki, spor takımları, belediyeler ve işverenlerin borçları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

“Borçlarını yapılandıranların hacizleri ve şerhleri kaldırılacak”

Yapılandırmanın sağladığı avantajlardan bahseden Baki, “Kururumuz tarafından yapılan çalışmalar ilk meyvelerini vermiş, istihdam seferberliğimizin ilk 4 ayında 1 milyon 200 bin kişiye artı istihdam sağlanmıştır. 2017 yılının sonuna kadar sürecek seferberlikte 2 milyondan fazla istihdam ile sonuçlandırılacağından inancımız tam. 7020 sayılı Kanun ile işverenlerin borçlarını yapılandırması fırsatı doğdu. Çıkartılan yapılandırma ile 23 milyar 604 milyon sosyal güvenlik prim alacağı kapsama alınmıştır. Genel olarak yapılandırma kanununun içerdiği kolaylıklardan faydalanabilmek için öncelikle 30 Haziran 2017 tarihine kadar başvuruda bulunması gerekmektedir. Hesaplanan miktarlar peşin veya 6, 9, 12 taksitle 2’şer aylıklar döneminde ödenecek. Spor kulüplerinin borçlarını 2’şer aylıklar şeklinde ödemesi halinde 72 aya kadar taksitten faydalanma imkanı sağlandı. Yerel yönetim olan belediyelere 144 ay taksit imkanı getirilmiştir. Yapılandırmanın ilk taksiti 31 Ağustos 2017’dir. Peşin ödemek isteyenler için de 31 Ağustos 2017’dir. Borçlarını yapılandıranlar işverenler ayrıca kurumumuzdan ‘borcu yoktur’ yazısı alabilecek. Borçlarından dolayı icra takibine uğramayacak, teşviklerden faydalanacak, taşınır-taşınmaz malları üzerindeki hacizler kalkacak, hak-alacak üzerindeki hacizler kaldırılacak, borçluların araçları üzerindeki yakalama şerhleri de kaldırılacaktır” dedi.

Toplantıda hoş geldiniz konuşması yapan SGK İl Müdürü Ünal Kaya ise, “Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasıyla alakalı 7020 sayılı bu alacakların yapılandırılmasıyla ilgili eğitim ve sunumlar yapılacak. 7020 sayılı Yasa’yla ilgili davaları, prim alacaklarını kapsayan genel bir sunum olacak. Birçok muhtarımız da toplantılarımıza katıldı. Muhtarlarımız da sorularını bu vesile ile sorabilecekler. Toplantının hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Toplantıda ayrıca SGK Şube Müdürleri Nurettin Başoğlu, Mutlu Gürler ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Metin Altundağ bir sunum gerçekleştirdi.