Türk ve Amerikan firmaları Afrika, Orta Asya ve Ortadoğu’da birlikte üstlenecekleri kamu projelerine finansman desteği sağlanması üzerine Türk Eximbank ile Amerikan Eximbank arasında iş birliği anlaşması imzalanacak.

Türk Eximbank Genel Müdürü Hayrettin Kaplan, Amerikan Eximbank ile üçüncü ülkelerde gerçekleştirilecek kamu projelerinin finansmanı için iş birliği anlaşması imzalayacaklarını söyledi. Kaplan, söz konusu anlaşmanın Türk ve Amerikan firmalarının Afrika, Orta Asya ve Ortadoğu bölgesinde birlikte üstlenecekleri kamu projelerini desteklemek amacıyla yapılacağını kaydetti.

TÜRKİYE’NİN RESMİ DESTEKÇİSİ

Kaplan, Afrika başta olmak üzere diğer kıtalardaki çeşitli projelerin finanse edilmesiyle ilgili çalışmalarının bulunduğunu hatırlatarak, Türk Eximbank’ın Türkiye’nin resmi destek ihracat kurumu olduğunu aktardı.

Kaplan, bankanın tabi olduğu OECD düzenlemesi içerisinde Türkiye’den giden mal ve hizmetlerin yüzde 85’ine kadar kredi desteği sağladığını anlattı.

NİYET MEKTUBU İLE 44 MİLYAR DOLAR

Kaplan, Türk Eximbank’ın verdiği kredilerde, kredinin borçlusunun devletler ve muteber kabul edilen bankalar olduğuna işaret ederek, kredi başvurularının doğrudan kredi borçlusu tarafından Eximbank’a yapıldığını kaydetti.

Türk firmalarının farklı ülkelerde iş yapabilmeleri için niyet mektubu hazırladıklarını anlatan Kaplan, şöyle devam etti: “2015-2016 dönemi için 22’si Afrika ülkesi olmak üzere toplam 37 ülkeye, 106 tane niyet mektubu verdik. Bu projelerin toplam tutarı 44.2 milyar dolar, Türk Eximbank’tan istenen finansman ise 12.6 milyar dolar. Niyet mektuplarının yüzde 22’si ticaret finansmanı, kalan yüzde 78’lik kısım da projelere yönelik olarak verildi.”

FİRMALARIN ÖNÜNÜ AÇMAK İSTİYORUZ

Kaplan, Eximbank’ın farklı kredi ihracat kurumları, bölgesel ve uluslararası kalkınma bankaları ve diğer ticari bankalarla, Türk firmalarının çeşitli coğrafyalarda iş yapabilmelerinin önünü açmak istediklerini bildirdi.

Kaplan, bu kapsamda Sahra Altı Afrika başta olmak üzere Türk firmalarının diğer kıtalarda da iş yapabilmelerini kolaylaştırmak ve daha rekabetçi kılabilmek için Amerikan Eximbank ile bir iş birliği anlaşması imzalayacaklarını açıkladı.

ÖNCELİK KAMU PROJELERİNDE

Söz konusu iş birliğinin öncelikli kamu projelerinde geçerli olacağını vurgulayan Kaplan, şöyle konuştu: “Türk ve Amerikan firmalarının Afrika, Orta Asya ve Ortadoğu bölgesinde birlikte üstlenecekleri kamu projelerini desteklemek üzere Amerikan Eximbank ile iş birliği için çalışıyoruz. Şu anda hukuki alt yapı üzerinde çalışıyoruz. Kısa sürede bu iş birliği anlaşmasını imzalamayı hedefliyoruz. Buna ek olarak, Türk firmalarının farklı coğrafyalarda da önünü açmak üzere diğer ihracat kredi kurumlarıyla da görüşmelerimiz devam ediyor.”

SEKTÖR AYRIMI YAPILMIYOR

Kaplan, bankanın sektörler konusunda ayrım yapmadığını fakat enerji projeleriyle ilgili özellikle Sahra Altı Afrika’da henüz finanse ettiği bir enerji projesi olmadığını ifade etti.
Bölgedeki enerji ihtiyacının farkında olduklarını belirten Kaplan, sektörde bankanın beklentilerine uygun teminat mekanizması kurulması durumunda bu projeleri de öncelikleri arasına alacaklarını sözlerine ekledi.