Ana Sayfa Sektörel Haberler Girişimcilikte sınırları zorladı, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi

Girişimcilikte sınırları zorladı, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi

81
Google search engine

Türkiye girişimcisinin azminin az bilinen coğrafyalara uzandığına ilişkin en güzel öykülerden birini Kayserili yatırımcı Nazım İmamoğlu’nun iş serüveni oluşturuyor.

Dominik Cumhuriyeti’nde 22 milyon metrekare büyüklüğünde orman kiralayan İmamoğlu, İstanbul’da fırınlayıp, mamül ürüne dönüştürdüğü yatırımında, son olarak mobilya merkezi Masko’da TeakConcept markası ile Türkiye’nin tik bahçe mobilyası alanında ilk ihtisas mağazasını açtı.

Ülkemizden binlerce kilometre uzaklıktaki Orta Amerika ülkelerinden Dominik Cumhuriyeti’nde sıfırdan var ettiği girişim Nazım İmamoğlu’nu, Türk kamuoyunun az bildiği bir iş sahasında önemli bir noktaya taşıdı.

Dominik Cumhuriyeti’nde kurduğu Dulpess SRL şirketi ile devletten önemli büyüklükte bir orman kiralayan Nazım İmamoğlu, uluslararası alanda ‘teak’, Türkiye’de ise ‘tik’ olarak bilinen ağaç ve mobilya sanayiinde otorite isimlerden biri oldu. Uzun bir uğraşın sonucu Dominik Cumhuriyeti’nden 22 milyon metrekare büyüklüğünde tik ormanı kiralayan Nazım İmamoğlu, Türkiye’ye taşıdığı ağaç ürününü İstanbul’daki fabrikasında işleyerek bahçe mobilyası ve yer kaplama ürününe dönüştürüyor. Yakın gelecekte Türkiye’de pahalı imajı ile bilinen ‘tik’ sahasında uygun fiyat avantajı ile önemli bir yer edinmeyi planlıyor.

4 YILLIK ÖYKÜ

Tik ormanı bir seyahatte ortaya çıkmış. Ailesi ile birlikte tatil için yaptığı Latin Amerika gezisi sırasında ortaya çıkan iş fikri ile uzun süre Dominik’te kalıyor Nazım İmamoğlu. 4 yıllık bir görüşme trafiğinin ardından 2014 yılı sonundan itibaren startı verilen projede, Dominik Devleti’nden 22 milyon metrekare büyüklüğünde orman kiralıyor. Ürünler, hem hammadde olarak satıldığı gibi yanı sıra Gebze’de faaliyete geçirilen kereste fabrikasında fırınlanıp, işlenerek bahçe mobilyası olarak piyasaya sunuluyor. Nazım İmamoğlu, “Ürünlerimiz, dünyadaki en kaliteli teak ürünlerinden. Fiyatımız ise mevcut ürünlerden çok daha ucuz. Cari açığa da önemli katkı sağlayacağız” diye konuşuyor.

Orman Dominik Orman ve Çevre Bakanlığı’ndan 15 yıllığına kiralanmış. 4 yıla yakın süren görüşmelerin ve müzakerelerin ardından yapılan anlaşma gereği söz konusu orman, hükümet yetkililerinin gözetiminde işleniyor. Günlük 50 tonluk üretim kapasitesi var.

Uygun görülen ağaçların kesimi yapılırken, yerine yeni fidanların dikimi sağlanıyor. Orman işleme alanında dönem dönem sayısı 150’yi bulan Dominikli ve Haitili çalışanı ile hizmet üretiliyor.

İLK İHRACATÇI OLDU

Nazım İmamoğlu, hükümetin gözetiminde kesim ve dikim yaptıklarını belirterek, “Türkiye’ye tik ağacı getiriyoruz. Hem fabrikamızda işleyip, hem hammadde olarak satıyoruz. Dominik Cumhuriyeti’nin bu alandaki ilk ihracatçısıyız” diyor.

TİK ağacı, lüks tekne güvertelerinden, parkeye, bahçe mobilyasından, duş altlığına kadar çok genişbir alanda kullanılıyor. Suya ve iklim şartlarına en dayanıklı ağaç ürünlerinden biri olarak biliniyor. Türkiye’de mevcut TİK ağacı fiyatlarından çok daha düşük oranda tarife uyguladıklarını belirten İmamoğlu, “Çünkü hammaddeyi biz üretiyoruz. Aracı yok, yüksek tonajda getiriyoruz. Devlet kontrolünde üretim yapıyoruz diyor.

HEDEFİ, DÜNYAYA AÇILMAK

Son yatırımına ilişkin“2010’da, ABD’ye, Los Angeles’e gitmiştim orada Dominik ile iş yapan arkadaşlarım vardı ve bana ‘sen mobilyacısın bu ülkede çok iyi kerestelik orman var’ dediler. Bir turistik gezi yaptık. Teklifi de o esnada değerlendirdik” diyen İmamoğlu, öyküsünü şöyle anlatıyor:

“Benim için referans olanlar da oldu ve Dominik’te ülkenin ileri gelenleriyle, tüccarlarıyla ilişkiler kurdum. Kendimizi de iyi anlattık. İlgilendiğim ürün, o bölgede teak denilen bizim ‘tik’ dediğimiz özel bir ağaçtan kereste. Orada ağaçlar devletin. Bana Dominik’in ilk ormancılık işletme izni verildi. 22 milyon metrekare yani 22 kilometrekare bir alanı tahsis ettiler. Biz de önce ağaçtan numune getirdik ve bazı bilimsel kuruluşlara araştırma için sunduk. Sonuç çok olumlu çıktı. Özelliği dış mekanlarda çok dayanıklı, suya karşı demirden daha dayanıklı. Bataklıkta çok zorlu bir tabiatta yetişir. Hedefimiz yalnız Türkiye’ye değil, dünyaya ürün satmak”.

TİK BAHÇE MOBİLYASINDA İHTİSAS MAĞAZASI AÇTI

Dominik Cumhuriyeti’nde ‘tik’ ormanı kiralayan Kayserili girişimci Nazım İmamoğlu, son olarak perakendeye de adım attı. Gebze’deki fabrikasında tik ağacı ile bahçe mobilyasından, dış ve iç mekan yer zemin malzemesine kadar geniş sahada üretim gerçekleştiren İmamoğlu, ‘TeakConcept’ adını verdiği yeni yatırımının ilk halkasını İstanbul İkitelli’deki mobilya merkezi Masko’da açtı.

Yatırımcı Nazım İmamoğlu, “Dominik’ten aracısız, ilk elden teak ağacını Türkiye’ye getiriyoruz. Kendi fabrikamızda işliyoruz. Masko’da ilk kez ihtisas alanı tik bahçe mobilyası olan mağazamızı açtık. Bu alanda en büyük showroom’a sahibiz. Konutlara, restoranlara, yatlara ve otellere hizmet üreteceğiz” diye konuştu.

BAYİLİK VERECEK

Perakendedeki ilk mağaza yatırımını İkitelli Masko Mobilya Merkezi’nde açan İmamoğlu, TeakConcept markası ile tik bahçe mobilyası alanında yeni bayilikler de verecek. Türkiye’nin değişik merkezlerinde bu alanda büyümek istediklerini belirten İmamoğlu, “Kurduğumuz sistem ile amacımız, tik mobilyada pahalı algısını değiştirmek” dedi.

Dulpess SRL şirketi ile Türkiye’ye getirilen orman ürünleri, 60 kişinin çalıştığı Gebze’deki fabrikasında kurutma tesisinde önce fırınlanıyor, ardından mamül ürüne dönüştürülüyor.

ATIKLARDAN MANGAL KÖMÜRÜ ÜRETİLİYOR

Nazım İmamoğlu, Dominik’te tik ağacı ormanı işletirken, ağaçlardan geriye kalan kabuk ve diğer kalıntıları da değerlendirdiklerini belirtiyor ve şu bilgileri aktarıyor: “Bu atıklardan mangal kömürü üretiyoruz. Bu imalatı Haitili köylüler yapıyor, onlar işin ustası. Türkiye’ye binlerce ton mangal kömürü ithal ediyoruz”

Önceki İçerikBakan Elvan’dan sanayi üretim endeksi değerlendirmesi
Sonraki İçerikTürkiye’nin ihracat şampiyonu belli oldu