Hatay’ın ilk mobilya fuarı olma özelliğine sahip Hatay Mobilya Fuarı, Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya Ticaret Borsası, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası, Antakya Esnaf ve Sanatkârlar Odası ile birçok ilgili kurum ve kuruluşun desteğiyle Aksaray Mahallesi’ndeki 5 bin metrekare kapalı alanda, 50 firmanın katılımıyla açıldı.

Hatay’da bu yıl ilk kez gerçekleştirilen ve bölge ekonomisine büyük katkı sağlayacak mobilya fuarının açılışı, 12 Kasım Cumartesi günü Hatay Valisi Erdal Ata, Ak Parti Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal ve Fevzi Şanverdi, HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Başkanı Ali Rıza Ercan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, Elka Fuarcılık Genel Müdürü Bülent Yamaç, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Antakya Marangozlar ve Hızarcılar Odası Başkanı Mehmet Ali Yapar’ın katılımıyla gerçekleşti.

mobilya-fuari-5

 

“EL İŞÇİLİĞİMİZLE DÜNYADA YARIŞAMAYACAĞIMIZ ÜLKE YOK”

Sektöre sahip çıkılması halinde Türkiye’nin gelecekte mobilya ihracatında büyük bir pay elde edeceğini ifade eden Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Başkanı Ali Rıza Ercan, “İtalya’nın 2014 yılında mobilya ihracat rakamı 20 milyar dolar. Türkiye’nin ise 2 milyar dolar. Bizim el işçiliğimizle mobilyada dünyada yarışamayacağımız hiçbir ülke yok. Buna İtalya da dahil. Gerek kalite yönünden gerekse estetik yönden değerlendirdiğinizde bizim mobilyamız dünya mobilyası içerisinde birinci sırada yer alacak düzeyde” şeklinde konuştu.

HATAY’IN MOBİLYA SEKTÖRÜ ÜLKE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR

Fuar açılışında söz alan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, Hatay’ın mobilya sektörünün her zaman ülkede ekonomisine ciddi katkı sağladığının altını çizerek, “Toprağınızdaki insanlar çalışkan, elindekini değerlendiren ama dışarıda gördüklerini de kendi memleketinde uygulayan insanlar. Boşuna Hatay’a ‘medeniyetler ülkesi’ dememişler. Kentinizde ilk defa açılan fuarın tahmin ediyorum ki uzun yıllar devam edecek. Hatay, gelecekte yabancı misafirlerin ağırlanacağı bir fuar konsepti oluşturacaktır” açıklamasında bulundu.
Antakya Marangozlar ve Hızarcılar Odası Başkanı Mehmet Ali Yapar fuarın açılışında Hatay’da mobilyacılık sektörünün hızla büyümekte olduğuna değinerek, “Tüm imkânları seferber ederek fuar alanını bize kazandırdığı için Başkanımız Doç. Dr. Lütfü Savaş’a teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış konuşmasını gerçekleştirmek üzere kürsüye çıkan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay’ın en doğru yerlerinden birinde fuar inşa edilmesine vesile olduğu için HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a teşekkür ederek, şehrin gelecekte kalıcı bir fuar alanına sahip olmasını dilediklerini ifade etti. Hatay’da ayakkabıcılık sektörünün en az mobilya sektörü kadar önemli olduğunu belirten Çinçin, benzer bir fuar organizasyonunun bu sektör için de gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

mobilya-fuari-3

BAŞKAN SAVAŞ, “HATAY’DA FAALİYET GÖSTEREN TÜM SEKTÖRLERİ DESTEKLİYORUZ”

Fuar açılışında konuşan HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’da faaliyet gösteren tüm meslek grupları ve tüm sektörleri desteklediklerini ifade ederek, benzer fuarların diğer sektörlerde de gerçekleştirilmesi için emek harcayacaklarını belirtti. Başkan Savaş, Hatay’ın ekonomik sıkıntılarla geçirdiği 5 yılda Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak esnafın her daim yanında olduklarını ve gelecekte de kalkınmaya destek vereceklerini belirtti.

Hatay Valisi Erdal Ata açılışta yaptığı konuşmada, mobilya fuarının tüm sektöre hayırlı olmasını dileyerek, Hatay’ın tarımıyla narenciyesiyle ve demir-çelik sektörüyle ülke ekonomisine ciddi katkılar sunduğunu kaydetti. Vali Ata, “Hatay’a geldiğimizde sadece bilinen sektörlerin değil bilinmeyen ama ülke ekonomisine çok büyük katkı sunan sektörlerin de olduğunu görüyoruz. Bunlardan bir tanesi de mobilya sektörü. Mobilya sektörü tamamen yerli ham madde kullanan, tamamı yerli ürünlere dayalı bir sektör. Türkiye genelinde de yüz binlerce insanımıza istihdam yaratıyor. Mobilya sektörü Türkiye’nin ihracatı içinde 2 milyar dolarlık bir paya sahip, demek ki ihracatımız içinde bu sektörün yüzde 1,2 veya 1,3 nokta civarında payı var. Hedefimiz bunları daha da yukarıya taşımak” ifadelerini kullandı. Ata, Hatay’daki mobilya sektörünün gelişmesi için üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerinin sözünü verdi.

Açılış sonrası fuar alanındaki stantları tek tek ziyaret eden Hatay Valisi Erdal Ata, Başkan Savaş, hem mobilyacıların hem de halkın yoğun ilgisiyle karşılaştı.

HATAY MOBİLYA FUARI 20 KASIM’A KADAR ZİYARETÇİLERİNİ AĞIRLAYACAK

Açılışı gerçekleştirilen ve klasik, modern, avangart, spor, eskitme mobilya takımları ve ofis mobilyalarının sergilendiği Hatay Mobilya Fuarı, 20 Kasım Pazar gününe kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.