Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Türk Hava Yolları’nın (THY) iş birliği, ihracatçıların ürünlerini hızlı ve indirimli bir şekilde pazarlara ulaştırmalarını sağlamak amacıyla beşinci kez yenilendi. Bu kapsamda, Turkish Cargo, ihraç ürünlerini 30 ülkede 40 şehre yüzde 30’a varan indirimlerle taşıyacak.

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında Türkiye’yi ihracatta ilk 10 ülke arasına çıkarma hedefini vurguladı. Gültepe, 2024 yılı için belirlenen 267 milyar dolarlık mal ve 110 milyar dolarlık hizmet ihracatı hedeflerine ulaşmak için lojistik altyapının güçlendirilmesinin şart olduğunu belirtti. Bu bağlamda, hava kargo taşımacılığının önemine dikkat çeken Gültepe, “Türkiye ihracatla, Türk Hava Yolları’nın kanatlarında yükselecek” sloganıyla çıktıkları bu yolda önemli başarılara imza attıklarını ifade etti. Yeni protokolle, ihracatçıların maliyet avantajı sağlayarak ürünlerini daha geniş pazarlara ulaştırabileceklerini belirten Gültepe, THY ailesine teşekkürlerini sundu.

“Hava kargo köprüleri ve sundukları fırsatlar sayesinde Türk ihracatçıları küresel rekabette güç kazandı”

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, Türk ihracatçılarına destek olmayı birincil görev kabul ettiklerini belirtti. Bolat, hava kargo köprüleri ve sundukları fırsatlar sayesinde Türk ihracatçılarının küresel rekabette güç kazandığını ifade etti. Geçtiğimiz yıl yapılan kampanya ile seçili destinasyonlarda yüzde 50’den fazla artış elde edildiğini belirten Bolat, yeni kampanyada 40 destinasyona ciddi bir kapasite ayrıldığını ve bu iş birliğinin ülkemizin ihracat hedeflerine büyük katkı sağlayacağını temenni etti.

14 Haziran’da başlayacak ve 31 Ağustos 2024’e kadar geçerli olacak protokol, genel kargo, bozulabilir kargo, yumurta, balık, et, meyve ve sebze gönderilerini kapsayacak. Bu iş birliği sayesinde ihracatçılar, ürünlerini hızlı ve uygun maliyetlerle hedef pazarlara ulaştırabilecek.