İnegöl Mobilya Sanayiciler Derneği (İMOS) Başkanı Yavuz Uğurdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir asırlık geçmişe sahip İnegöl mobilyasının yurt içi ve dışında tercih edildiğini söyledi.

İnegöl’ün, ülke üretimindeki ve ihracattaki payı dolayısıyla “mobilyanın başkenti” olarak nitelendirildiğini vurgulayan Uğurdağ, ilçede kayıtlı bin 550 üreticinin bulunduğunu anlattı. Bu firmalarda yaklaşık 30 bin işçi çalıştığını dile getiren Uğurdağ, şöyle konuştu:

“İnegöl 250 bin nüfusa sahip bir ilçe. Bu nüfus, doğrudan veya dolaylı mobilyaya bağlı bir hayat sürüyor. Onun için mobilya İnegöl’de en önemli birinci sektör. İç pazarla ilgili net bir rakam elimizde olmamakla birlikte bir çıkarım yaparsak Türkiye’nin toplam mobilya üretimi 6 milyar 140 milyon dolar. Biz üretimde yüzde 25’lik bir paya sahibiz. Bu da aşağı yukarı 1 milyar 540 milyon dolarlık bir rakama karşılık geliyor. Önemli ve ciddi bir rakam.”

Uğurdağ, İnegöl’de günlük 50 bin modül mobilya üretildiğini belirterek, “İlçede firmalarda çalışan yaklaşık 30 bin işçi, yılda yaklaşık 18 milyon parça mobilya imal ediyor. Çok çaplı ve değişkenli bir üretim. Tasarımlı üretim var İnegöl’de. İnşallah bu noktadan sonrada modül, kalite ve tasarım olarak daha üst seviyelere çıkmayı istiyoruz. Bunu da başaracak tecrübeye, güce sahip bir ilçeyiz. İnşallah bunu da tüm üreticilerimizle beraber başarma niyetindeyiz” dedi.

İlçenin mobilya ihracatının 350 milyon dolara yükseldiğini vurgulayan Uğurdağ, “620 firmamız ihracat yapıyor. Bu da çok önemli. 150 farklı ülkeye İnegöl’den mobilya gidiyor. 2015 yılında da Allah nasip ederse bu rakamı artırma niyetindeyiz. İnşallah buna da yıl sonunda ulaşmış olacağız” diye konuştu.