Ana Sayfa Köşe Yazısı İş hayatına metaverse güncellemesi

İş hayatına metaverse güncellemesi

166
Google search engine

Duygu Özen Önder  – Adecco Recrutitment Team Leader

Son zamanların en çok konuşulan kavramı Metaverse, sanal gerçekliği (VR) ve artırılmış gerçekliği (AR) kullanarak kişilerin 3B avatarlar ile var olabildiği bir platform.  Gerçek dünyayı taklit eden, başkaları ile etkileşim kurulabilen bu sanal dünyada, konserlere gidip, alışveriş yapmak, konferanslara ve seminerlere katılmak, şirket toplantılarına katılmak ve hatta Metaverse’de sanal ofislerde çalışmak mümkün.

Şubat ayı itibariyle Meta’nın paylaştığı veriye göre, Horizon Worlds ve Horizon Venues aylık toplam 300 bin kişilik bir kullanıcı tabanına sahip. VR ve AR için yapılan küresel harcamanın 2020’de 12 milyar iken, 2024’te 72,8 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.  Global ölçekli büyük markaların yanı sıra artık lokal markalarımız bile teker teker bu platformda var olmak için dijital dönüşüme bütçe ayırıyor. Örneğin, son olarak Türk giyim markası Kiğılı bir NFT defilesi gerçekleştirdi ve kıyafetlerini Metaverse’de satışa çıkardı. Dünya bu dönüşüme hızla ayak uydururken uzun vadede akılları kurcalayan ve tartışılan konularda birisi ise; Metaverse çalışma hayatımızı nasıl etkileyecek?

METAVERSE BİZİM ÇALIŞMA HAYATIMIZI NASIL ETKİLEYECEK?

Geleneksel çalışma sistemi, Covid-19 pandemisi ile zaten bir değişime uğramıştı. Uzaktan çalışma modeli aslında uzun yıllardır var olmasına rağmen, pandemi bize ofis zihniyetinin ötesinde çalışma konusunda bir dönüşüm sağladı ve bizim için bir dönüm noktası yaratmış oldu. Birçok firma alternatif uygulamalara giderek, uzaktan çalışma veya hibrit çalışma modellerini benimsedi. Bununla birlikte; fiziksel olarak her gün işe gitmiyor olmak çalışanlara zaman tasarrufu sağlamış oldu. Yeni çalışma modelleri verimliliği arttırdı, bilgiye erişim hızlandı ve maliyetler azaldı.  Bunun sonucunda şirketlerin büyük çoğunluğu normalleşme sürecinde eski sistemlerine geri dönmedi ve yeni sistem yeni gerçekliğimiz haline gelmeye başlamış oldu.

İŞ HAYATINA METAVERSE GÜNCELLEMESİ

Metaverse ise uzaktan çalışma sisteminden kaynaklı bazı zorluklara firmalar için çözüm sunabilecek gibi görünüyor. Örneğin, uzaktan çalışma deneyimi, özellikle yeni çalışanlar için yalnız ve izole edici olabiliyor. Metaverse ile iş arkadaşlarının birbirleri ile etkileşime geçebileceği, beden dili aracılığıyla daha efektif iletişim kurabiliyor olmanın avantajının bir nebze daha yaşanabileceği, ekip üretkenliğini daha fazla hissedilebileceği, iş projeleri için ortak toplantılar yapılabilecek sanal bir iş ortamı sunmak mümkün olacak.

Tabii ki avantajların yanı sıra dezavantajları da konuşulan konular arasında. Örneğin; çalışan gizliliği konusu tartışmalardan yalnızca birisi. Gizlilik gözlemci grubu olan Electronic Frontier Foundation’ın genel danışmanı Kurt Opsahl, sanal iş yeri yazılımının daha fazla çalışan takibine yol açabileceğini söylüyor. Örneğin; “yazılım göz hareketinizi takip ediyorsa, duygusal durumunuz hakkında ipuçları sağlamak için bir göz merceği kaydedilebilir, hatta biyometrik verilerle eşleştirilebilir” diyor. Buna rağmen Metaverse ile erişilebilecek gerçeklikler göz önüne alındığında çok sayıda işletmenin ilgisini çektiği bir gerçek. Sanal işe alım çözümleri ise bunlardan bir tanesi.

METAVERSE GELECEKTEKİ İŞE ALIM SÜRECİNİ NASIL ETKİLEYECEK?

Covid-19 öncesinde internette ve yazılı basında iş ilanları yayınlanıyordu. Adaylar yüz yüze görüşmelere katılıyor, fiziksel ortamda ilk tanışmalar gerçekleşiyordu. Pandemi ile birlikte online işe alım süreçleri de hızla hayata geçmiş oldu. Skype, Zoom, Teams gibi online platformlar artık mülakatlar için de kullanılır hale geldi. Pandemi sonrasında ise artık çok sayıda firma yüz yüze mülakat sürecini tamamen online platformlara taşıdı. Bu durum Metaverse gerçekliğini destekleyecek bir unsur. Belki de işe alım dünyasının bu yeni olguya en hızlı adaptasyon sağlayacak alan olduğunu söyleyebiliriz. Metaverse’deki işe alım endüstrisinin geleceğinin, şu an sahip olduğumuza çok benzer olacağı yazılıp çiziliyor. Daha az fiziksel etkileşim ve daha fazla sanal etkileşim içeren bir hayata şimdiden alışmaya başladık. Metaverse ile mevcut durumu bir anlamda paralel evrene taşıyarak deneyimlerimizi zenginleştirmiş olacağız.

YENİ NESİL MESLEK GRUPLARI

Metaverse gerçekliği hayatımızda daha hissedilir bir noktaya geldikten sonra, bazı meslek gruplarına daha fazla talep olacağı biliniyor. Şirketler bir süredir dijital dönüşüm konusunda tecrübeli personel arayışına başladı bile. Bilgi teknolojileri uzmanları, yazılım mühendisleri, kripto uzmanları, grafik tasarımcılar, mimarlar, oyun tasarımcıları, siber güvenlik uzmanları, sanal emlak uzmanları, dijital satış uzmanları, dijital finans uzmanları artık işe alım şirketlerinin üzerinde çalışacağı yeni roller olacak. Metaverse, ekonomiye ve iş dünyasına etkileriyle bir miktar tahmin edilebilir olsa da aslında uzun vadede tam olarak hangi noktalara varabileceği ve insanlığa neler vadedebileceği merak konusu. Amazon Prime’da yayınlanan Upload dizisi, gelecekte mümkün olabilecekleri eğlenceli yorum katarak gösteren bir bilim kurgu. Otonom araçlar, drone polisler gibi yakın gelecek kavramlarının yanı sıra sanal cennet gibi uzak gelecek kurgusuna da değinmiş, metaverse olgusunu daha iyi anlayabilmek için güzel bir örnek. Gelecekteki yeni mesleklerin bu yeni dünyaya nasıl katkı sağlayabileceği konusunda fikir sahibi olabilmek için, meslek seçimi aşamasında olan gençlerimize tavsiye niteliğinde olacaktır.

Önceki İçerikKurum aidiyeti ve motivasyon üzerine
Sonraki İçerikYesari Yerli’yi uğurluyoruz