Ana Sayfa Sektörel Haberler İşsizlik korkusu koronavirüsü solladı

İşsizlik korkusu koronavirüsü solladı

22

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, , ‘Kovid-19 Salgınının Ekonomik, Sosyal ve Siyasal Etkileri ve Türkiye’ye Yönelik Öneriler’ başlıklı bir rapor yayınladı.

Yayınlanan rapora göre özel sektörde çalışanların yüzde 51,32’si, kendi işini yapanların da yüzde 32,8’i işini kaybetmekten korkuyor. İnsanların yüzde 39,2’si ise gelecek 2 ayda aç kalma ya da ihtiyaçlarını karşılayamama yönelik kaygılı.

Araştırma ağırlıklı olarak kentli, eğitimli, orta ve üst orta sınıf üzerinde gerçekleşti. Buna göre pandemi nedeniyle halkın yüzde 42’si gündelik işlerini yapamaz hale geldi, yüzde 65’inin huzursuzluğu arttı, yüzde 53’ünün uyku kalitesi bozuldu, yüzde 31’i hayatına yönelik kontrol duygusunu kaybetti, yüzde 39’u ise sürekli yorgunluk ve bitkinlik hissetmeye başladı.

Evden çalışmak istiyorlar

Üniversitede farklı alanlarda bilimsel çalışma yapan 24 akademisyenin katkı sunduğu araştırmanın editörlüğü Prof. Dilek Demirbaş, Prof. Veysel Bozkurt ve Prof. Sayım Yorğun tarafından gerçekleştirildi. Araştırmaya göre, salgın öncesi çalışan nüfusun yer aldığı hanelerin yaklaşık yüzde 72’sinde tam, kısmi ya da dönüşümlü olarak ev dışında çalışmaya devam ediliyor. Yüzde 57’si işlerinin evden çalışmaya uygun olduğunu söylerken, yüzde 72’si online çalışmanın teşvik edilmesini istedi.

Önceki İçerikNisanda ihracat yüzde 41,4 azaldı
Sonraki İçerikKovid-19’un sektöre etkileri Makinanın Gündemi’nde