Türkiye ile Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri arasındaki ticaret hacminin 16 milyar dolara ulaştığı bildirildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Körfez İşbirliği Konseyi Odaları Federasyonu (FGCCC) tarafından Bahreyn’in başkenti Manama’da düzenlenen “TOBB-Körfez İşbirliği Konseyi 2. İş ve Yatırım Forumu” devam ediyor.

Bahreyn resmi haber ajansı BNA’nın haberine göre, forumda Türkiye ile KİK arasındaki yatırım imkanlarının incelenmesi amacıyla bir holding kurulması dahil ortaklığın geliştirilmesi için bazı öneriler sunuldu.

Forumda, Türkiye ile KİK ülkeleri arasındaki ticaret hacminin 16 milyar dolara, KİK ülkelerinde Türkiye’nin inşaat projelerindeki hacminin de 40 milyar dolara ulaştığı bilgisi verildi.

Bahreyn Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halid el-Müeyyed, etkinlikte yaptığı konuşmada, ekonomi alanındaki zorlukların üstesinden gelinmesi, iş birliği ve koordinasyon sağlanması, daha derin ve köklü stratejik ortaklıların kurulmasının her iki tarafın da yararına olacağını söyledi.

Müeyyed, Türk ve Körfez ülkelerinin yatırımcı ve özel şirketlerine, uygun yatırım atmosferinden karşılıklı istifade etme, karşılıklı buluşma ve ziyaretlerin artırılması çağrısı yaptı.

Katar Ticaret Odası Başkanı Halife bin Casım Al Sani de KİK ülkeleri ile Türkiye arasındaki doğrudan yatırım hacminin 2,8 milyar dolar olduğunu ifade etti.

Al Sani, Körfez ülkelerinin tarım alanında yatırım projelerini hayata geçirmesi için Türkiye’de bir arazi tahsis edilmesi ve yatırım fırsatlarının değerlendirilmesi için de Türk-Körfez ortaklığında bir holding kurulmasını önerdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, daha önce yaptığı açıklamada, Körfez ülkelerindeki yatırımcıları Türkiye’ye davet ederek, “Üçüncü havalimanı, Marmaray, Avrasya Tüneli, Kanal İstanbul gibi büyük yatırımlara devam ediyoruz. Yatırım yapmak isteyen Körfez ülkelerindeki yatırımcıların, Türkiye’deki bu fırsatları özellikle değerlendirmelerini istiyorum çünkü biz bu fırsatlardan kardeşlerimizin yararlanmasını istiyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Bugün sona ermesi beklenen yaklaşık 600 katılımcının hazır bulunduğu forumda, Türkiye ile Körfez ülkelerinin ticari ve ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi, iletişim kanallarının güçlendirilmesi, ticaret hacminin artırılması ve yeni yatırım imkanlarının tespit edilmesi hedefleniyor.