Senenin ilk 6 ayında 1 milyar 100 milyon dolarlık ihracat başarısı yakalayan Türkiye mobilya sektörü gözünü Güney Amerika, Brezilya, Çin ve Hindistan pazarına dikti.

Mobilya sektörünün öncü 57 firmasını tek çatı altında toplayan Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), Türkiye mobilya sektörünün küresel pazardaki gücünü artıracak yeni pazarlara açılıyor. Mobilyacıların ihracattaki yeni odakları 2016 yılı itibariyle Güney Amerika, Brezilya, Çin ve Hindistan olacak.

Türkiye mobilya sektörünün her yıl küresel piyasadaki konumunun güçlendiğini belirten MOSDER Başkanı İsmail Doğan, bu yeni pazarlarla 2016’da da ihracatın hız kesmeden büyüyeceğini söyledi. Doğan, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’yi 2023 yılında dünyadaki en büyük ilk 5 ihracatçı ülke arasında görmeyi istiyor ve çalışmalarımızı ağırlıklı olarak bu hedef doğrultusunda yürütüyoruz. Potansiyel pazar arayışlarımız da bunlardan biri. 2016 yılına daha güçlü bir giriş yapmak ve uluslararası pazarlardaki payımızı artırmak amacıyla rotamızı Güney Amerika, Brezilya, Çin ve Hindistan’a çevirdik.”

İsmail Doğan, sektörün 2015 yılını 2,6 milyar dolarlık ihracat ile kapatmayı hedeflediklerini vurgulayarak, “Türkiye mobilya sektörü komşu ülkelerdeki iç karışıklıklara ve dünya ekonomisinde yaşanan yavaşlamaya rağmen bu yıl ihracatta başarılı bir grafik çizdi. 2016 yılında da bu yeni pazarlara yönelerek, küresel rekabetteki gücünü ortaya koymaya devam edecek” yorumunda bulundu.

İSMOB’un yeni adresi TÜYAP oldu

Türkiye’nin en büyük, dünyanın en önemli üçüncü mobilya fuarı olan İstanbul Mobilya Fuarı (İSMOB), 200 ülkeye ihracat yapan Türk mobilya sektörünün en profesyonel örneklerini sergilemek üzere 12-17 Ocak 2016 tarihleri arasında yeni adresi TÜYAP’ta 12. kez kapılarını açacak.  Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) öncülüğünde rekor sayıda yerli ve yabancı firmanın katılımıyla düzenlenen Türkiye mobilya sektörünün birlik platformu İSMOB, 2016’da da Avrupa’dan Asya’ya, Ortadoğu’dan Afrika’ya uzanan geniş coğrafyadaki mobilya profesyonellerini yeni adresi TÜYAP’ta ağırlayacak.

Türkiye mobilya sektörünün yüzde 75’ini temsil eden ve sektörün global ölçekteki konumunu güçlendiren önemli çalışmalara imza atan MOSDER tarafından düzenlenecek fuarda; tasarımı ve kalitesiyle yoğun ilgi gören, işlevselliğiyle öne çıkan, özgün tasarımlarla hayat bulan mobilyalar sergilenecek. Kaliteli hizmet anlayışı ve teknik altyapısı ile Türkiye’nin en büyük ve en modern fuar merkezi olan Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi, toplam 120 bin metrekare sergi alanında İSMOB Fuarı ile binlerce profesyonel ve sektör temsilcisini ağırlayacak.