Ana Sayfa Sektörel Haberler Orman Ürünleri Meclisi sektörel sorunları ele aldı

Orman Ürünleri Meclisi sektörel sorunları ele aldı

42

TOBB Türkiye Orman Ürünleri Meclisi, sektörel sorunların ele alınması ve son gelişmelerin özetlenmesi için İstanbul Hizmet Binasında bir araya geldi.

TOBB Türkiye Orman Ürünleri Meclisi pandemi nedeniyle uzun bir süre ara verdiği yüz yüze toplantıların devamını; TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Ata Sadıkoğlu’nun katılımı ve Meclis Başkanı Haluk Yıldız başkanlığında İstanbul Hizmet Binasında gerçekleştirdi. Sektör adına önemli gündem maddelerinin bulunduğu toplantıya Meclis Üyelerinin tamamı katıldı. ​

Açılış konuşmalarının ardından dünyada ve ülkemizdeki sektörel gelişmelerin özetlenmesi ve sektörel beklentilerin ve projeksiyonların vurgulanmasından sonra gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

Oldukça verimli ve interaktif bir ortamda gerçekleştirilen müzakerelerde sırasıyla; Orman Genel Müdürlüğü’nün orman ürünü satış sisteminde yapılması planlanan değişiklikler, sert ağaç kereste ihracatı yasağının kaldırılmasına ilişkin gelişmeler ve ahşap palet üretiminde TSE standartları ile palet kiralama sisteminin kurulmasına ilişkin görüşlerin alınması konularında detaylı müzakereler yürütülerek gündeme ilişkin kararlar alındı.

Özellikle orman ürünleri sektörünün ve bu sektörü hammadde tedariki yoluyla destekleyen Orman Genel Müdürlüğü çalışmalarının birbirine entegrasyonu ve birlikte çalışma sinerjisinin ön plana çıkarıldığı toplantıda; ayrıca ormanlarımızın korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından orman yangınları ile mücadelede de kamu ve özel sektör ormancılık kuruluşlarının işbirliği, yardımlaşma ve koordinasyon mekanizmaları üzerinde duruldu.

Gündem maddelerine ilişkin olarak ön hazırlıklar, çalışmalar ve raporlamaların görevlendirilen komisyon tarafından yapılarak bir sonraki toplantıda önemli ve uygulanabilir kararların alınması yönünde fikir birliğine varıldı. Son derece verimli müzakerelerin yürütüldüğü TOBB Türkiye Orman Ürünleri Meclis toplantısı üyelerin dilek ve temennileri sona erdi. 

Önceki İçerikKOSGEB’den mobilya üreticilerine destek kredisi
Sonraki İçerikMayıs ayı dış ticaret istatistikleri açıklandı