Yönetim ve insan kaynakları danışmanlığı şirketi Korn Ferry Hay Group’un araştırmasına göre, Türkiye genelindeki özel şirketler, gelecek yıl maaşlarda ortalama yüzde 9 zam yapacak.

Korn Ferry Hay Group’un ağustos-eylül döneminde 52 sektörden, 1572 şirketten insan kaynakları yöneticisiyle birebir görüşme sonucu gerçekleştirdiği ‘2016 Ücret ve Yan Haklar Araştırmaları’na göre, Türkiye genelindeki özel şirketlerin maaşlarda yapacağı zam 2017’de ortalama yüzde 9 olacak.

İşgücü yatırımında son birkaç yıldır öne çıkan yerli şirketler ise yabancı şirketlerle aynı oranda zam yapacak. Yerli şirketler, bu yıl yaptıkları yatırımı 2017’de de korumaya devam edecek. Türkiye istihdamına ve genel işgücü maliyetlerine yön veren holdingler de ülkedeki genel ücret artışına paralel olarak yüzde 9’luk bütçe belirledi.

En yüksek zam % 12.2

Araştırmaya göre, Türkiye’deki şirketlerin ücret artışlarını belirlerken dikkat ettikleri en önemli parametreler ‘artan yetenek savaşı’, ‘asgari ücret artışı’ ve ‘enflasyon oranı beklentisi’ oldu.
‘2016 Ücret ve Yan Haklar Araştırmaları’na göre, gelecek yıl en yüksek maaş zammı yüzde 12.2 ile çağrı merkezleri sektöründe yapılacak. En düşük zam oranı uygulayacak sektör ise yüzde 7.8 ile yatırım ve finansal kiralama sektörü olacak.

Araştırma ayrıca, şirketlerin insan kaynakları departmanlarının yetenekli çalışanların elde edilmesi ve elde tutulması yönünde planlamalar yaptığını da ortaya koydu. Teknolojik yakınsama ve Endüstri 4.0 gibi mega trendlerin etkisiyle daha yetenekli çalışanları şirkete çekmek ve elde tutmak konuları, tüm sektörler için de önemli Gündem olmaya devam ediyor. Şirketlerin ücret artışı yapma nedenleri arasında yetenekli çalışanı elde etmek veya devamlılığını sağlamak da önemli bir etken olarak yer aldı.

‘Geleceğe güven’

Korn Ferry Hay Group Bilgi Hizmetleri Müdürü Ersin Yıldırım, araştırmaya ilişkin yaptığı değerlendirmede, özel sektörün 2017 planlarının, Türkiye’nin geleceğine güvenlerini ortaya koyduğunu söyledi.

Yıldırım, “Geçen yıl gibi, 2017’de de yüzde 9 düzeyinde gerçekleşecek ücret artışları, özel sektörün önünü görebildiğini ve gelecek planlarını büyüme üzerine kurguladığını gösteriyor. Yetenekli çalışanları elde etmek ve tutmak için yaptıkları planlar, yan haklar gibi uygulamalar da bunun bir diğer göstergesi” şeklinde konuştu.

Asgari ücret artışının Türkiye ücret piyasalarına etkisini de değerlendiren Yıldırım, şunları kaydetti:

“Asgari ücretin etkisinin önemli ölçüde hissedildiği çalışan gruplarına sahip çağrı merkezleri ile otomotiv yan sanayi, dayanıklı tüketim malları, yapı malzemeleri ve lojistik gibi sektörlerin ücret artış oranları diğer sektörlerin üzerinde gerçekleşecek.”