KOBİDER Başkanı Özgenç, mikro ölçekli KOBİ’lerin kredi bulmakta zorlandığı ve paraya ulaşamadığını belirterek, “Bu firmalar toplansın, ortaklık kursun istiyoruz” dedi.

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) kararlarının KOBİ’lerin sıkıntılarının bir kısmının aşılmasına katkı sağlayacağını bildirerek, “Paket KOBİ’lere moral ve motivasyon sağlayacak. KOBİ’ler, borcunun bir kısmını ödeyebilecek, mal alabilecekler. Bu tedbirlerle ekonomideki kilit açılmış olacak.” dedi. Krediye ulaşma imkanı olmayan mikro ölçekli KOBİ’lere ortaklık kurma çağrısı yapan Özgenç, “Küçük olsun benim olsun yerine, büyük olsun herkesin olsun mantığı olmalı” diye konuştu.

Özgenç, EKK kararları ve tedbir paketine ilişkin soruları yanıtladı.

Hükümetin ekonomiye yönelik desteklerinin piyasaya olumlu yansıyacağına işaret eden Özgenç, EKK kararları, alınan tedbirler ve 250 milyar liralık kredi hacmi yaratılmasının ekonomiye kaldıraç olacağını, KOBİ’lere yönelik daha önceden uygulanan Hazine desteğinin de yaygınlaşacağını vurguladı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın ekonomik tedbir ve destekleri vatandaşın anlayacağı dilde anlatmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Özgenç, “KOSGEB kanalıyla 50 bin KOBİ’ye 15 bin liralık destek sağlanacak. Ancak desteğin yeni kurulacak işletmelere mi, mevcut işletmelere mi sağlanacağı muğlak. Bu uygulama da hayata geçtiğinde ekonomiye olumlu etki sağlayacak.” diye konuştu.

KOBİ’lerin en önemli sorunlarından birinin yüksek maliyetli krediler olduğuna dikkati çeken Özgenç, hükümetin, işletmelerin SGK primlerini ertelemesinin de piyasayı rahatlatacağını bildirdi.

EKK kararları kapsamında kamunun tasarrufa gitmesini güzel bir adım olarak niteleyen Özgenç, öte yandan mikro ölçekli KOBİ’lerin paraya ulaşmada yaşadığı sıkıntının çözüme ulaştırılmasını istedi. Özgenç, “Mikro ölçekli KOBİ’ler kredi bulamıyorlar, paraya ulaşamıyorlar. Bu KOBİ’lere desteklerin ulaşması için rutin her yıl aynı proje ismiyle 100 bin KOBİ’ye destek verilsin, bir kez destek alan bir daha alamasın. Bu destek iç piyasaya olumlu yansır.” ifadelerini kullandı.

‘Mikro ölçekli firmalar ortaklık kursun’

Nurettin Özgenç, KOBİ’lerin de kentsel dönüşüm uygulamalarında olduğu gibi dönüşüme girmesi gerektiğini vurguladı. KOBİ’lerin ortaklık konusunu daha önce gündeme getirdiklerini anımsatan Özgenç, “Mikro ölçekli firmalar toplansın, ortaklık kursun istiyoruz. ‘Küçük olsun benim olsun’ yerine, ‘büyük olsun herkesin olsun’ mantığı olmalı.” dedi.

EKK sonrası açıklanan tedbir paketinin kısa vadede sıkıntıların aşılmasını sağlayacağını ifade eden Özgenç, şunları kaydetti:

“Paket, KOBİ’leri yüzde 100 refaha çıkarmasa bile, sıkıntısının bir kısmını aşmasını sağlayacak. KOBİ’lere moral ve motivasyon sağlayacak. KOBİ’ler, borcunun bir kısmını ödeyebilecek, mal alabilecekler. Bu tedbirlerle ekonomideki kilit açılmış olacak. 250 milyar lira büyük bir kaynak. Piyasayı olumlu etkileyecek. Özel sektör bankaları devleti örnek alıyor, bu nedenle onları da olumlu yönde etkileyecek. Özel sektör bankalarının reklamlarında gösterdikleri KOBİ ve esnaf bankacılığına gerçekte daha fazla yapmalarını istiyoruz.”

Girişimcilerin söz konusu desteklerle rahatlayacağının altını çizen Özgenç, “Şu anda artan işsizlik de bu ekonomik tedbirlerle azalacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.