Ticaret Bakanı Ömer Bolat mayıs ayı dış ticaret verilerini açıkladı. 24 milyar 75 milyon dolarla tüm zamanların en yüksek mayıs ayı ihracatının gerçekleştiğini bildiren Ömer Bolat, yıllıklandırılmış ihracatın 260,1 milyar dolar ile cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığının altını çizdi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat mayıs ayı dış ticaret verilerini açıkladı. Bolat, mayıs ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,4 artış ile 24 milyar 75 milyon dolar olduğunu ve tüm zamanların en yüksek mayıs ayı ihracatı olarak kayıtlara geçtiğini bildirdi. Ömer Bolat konu ile alakalı açıklamasına şöyle devam etti; “Bu rekor, Cumhuriyet tarihimizde yeni bir rekoru da beraberinde getirdi. 24,1 milyar dolarlık mayıs ayı ihracatımız aynı zamanda, tüm ayların en yüksek aylık ihracat değeri oldu. Mayıs ayı itibari ile yıllıklandırılmış ihracatımız 260,1 milyar dolar ve bir önceki yıla göre yüzde 2,3 artış ile yine cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı.”

“İthalatın düşüş eğilimi devam ediyor”

İthalatın düşüş eğilimi mayıs ayında da devam ettiğine vurgu yapan Bolat; “İthalatımız mayıs ayında yıllık bazda yüzde 10,3 oranında gerileyerek 30 milyar 593 milyon dolar gerçekleşti. İhracattaki artış ve ithalattaki azalışın etkisi ile dış ticaret açığımız yıllık bazda yüzde 47,8 düşüş kaydetti ve 6,5 milyar dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranındaki 15,3 puanlık güçlü yükseliş, dış ticaretimizdeki başka bir güzel gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Böylece bu oran da yüzde 78,7 seviyesine çıktı” diye konuştu.